„Lietuva turi unikalią galimybę tapti Europos biotechnologijų lydere – turime aukščiausio lygio mokslininkus, pažangią infrastruktūrą ir sparčiai augančią inovacijų ekosistemą. Tačiau norint ne tik išlaikyti, bet ir stiprinti šią poziciją, būtina nuosekli strategija – drąsios investicijos į mokslinius tyrimus, glaudus verslo ir akademinės bendruomenės bendradarbiavimas bei aiški valstybės parama šiam sektoriui. Biotechnologijos – ne ateitis, o dabartis“, – teigia „Northway“ įmonių grupės įkūrėjas ir valdybos pirmininkas prof. Vladas Algirdas Bumelis.
Pastatas iškils Vismaliukų gatvėje, Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke (VCIIP), kurį vysto viešoji įstaiga „Northtown Vilnius“. VCIIP įgyvendinama vizija – sutelkti aukštųjų technologijų įmones, veikiančias prioritetinėje valstybei gyvybės mokslų srityje ir suteikti joms modernią infrastruktūrą, pritaikytą moksliniams tyrimams bei eksperimentinei plėtrai.
Pasak įmonės vadovo dr. Gedimino Pauliukevičiaus, Lietuva išties gali didžiuotis gyvybės mokslų industrijos pasiekimais ir potencialu, tačiau tam, kad leistume šiai industrijai toliau augti ir konkuruoti pasauliniu lygiu, turime vystyti ir naujus infrastruktūros objektus, būtinus jos plėtrai.
„Tokių industrijos lyderių plėtra labai gražiai papildo inovacijų pramonės parko ekosistemą, kurioje mokslo ir verslo sinergija labai svarbi. Tokie projektai padeda skatinti industrijos raidą, inovacijų kūrimą ir diegimą, į Vilnių atkreipia tarptautinės mokslo ir verslo bendruomenės dėmesį“, – teigia vadovas.
Pasak jo, minėtoje teritorijoje jau dabar veikia ne viena aukštųjų technologijų įmonė, o netolimoje ateityje įsikūrimą čia planuoja baigti dar beveik 20 kompanijų, didžioji dalis jų veikia gyvybės mokslų srityje.
„O kuriantis tokiems industrijos lyderiams turime labai realią galimybę Vilniui tapti svarbiu gyvybės mokslų industrijos centru visame regione“, – teigia jis.
Naujasis pastatas bus dviejų aukštų, jo bendras plotas sieks 1,7 tūkst. kv. m. A++ energetinės klasės pastatas bus pritaikytas specializuotoms veikloms, o jo infrastruktūra atitiks aukščiausius technologinius reikalavimus, būtinus gyvybės mokslų infrastruktūrai. Statybų pradžia numatyta 2025 metų vasarį. Planuojama, kad projekto teritorijoje greta pradedamo statyti sandėliavimo paskirties pastato iškils ir inovatyvus ląstelių, audinių ir organų inžinerijos bei 3D biospausdinimo centras bei didelės skalės mikrobinių procesų gamybos centras.
„Džiaugiamės tęsdami sėkmingą partnerystę su „Northway“ grupe. Gyvybės mokslų infrastruktūra reikalauja išskirtinai modernių, sudėtingų ir aukščiausius tarptautinius standartus atitinkančių inžinerinių sprendimų bei specifinių techninių žinių. Tad gausią savo komandos patirtį ir toliau įdarbiname mokslo inovacijų ekosistemos plėtrai“, – sako „Naresta“ vadovas Tadas Grincevičius.
Anksčiau viena iš didžiausių Lietuvoje statybų bendrovė sėkmingai įgyvendino pirmojo Baltijos šalyse Genų terapijos centro statybas. Šis vienas iš didžiausio Europoje biotechnologijų miestelio etapų yra įsikūręs Gulbinų rajone.
Lietuvos biotechnologijų sektorius pastaraisiais metais auga itin sparčiai, o infrastruktūros projektai sudaro sąlygas tolimesniam šios srities verslų vystymuisi. Didesnis aukštųjų technologijų įmonių koncentravimas ir bendradarbiavimas su mokslo institucijomis gali tapti viena iš priežasčių, kodėl Lietuva netolimoje ateityje galėtų tapti viena iš biotechnologijų lyderių regione.