Stebuklus kuriančios LED augalų lempos: kokias rinktis ir kiek jos kainuoja

LED augalų lempos skirtos tam, kad kompensuotų augalams šviesos trūkumą – tai ypač svarbu dabar, auginant daigus ant palangės. Ar jūs bandėte nors kartą domėtis šiomis lempomis?

 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> 123 rf nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> 123 rf nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> R.Laurinavičienės nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> R.Laurinavičienės nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> R.Laurinavičienės nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> R.Laurinavičienės nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> R.Laurinavičienės nuotr.
 LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai.<br> R.Laurinavičienės nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Rasa Laurinavičienė, Lina Liubertaitė

Mar 17, 2018, 11:27 AM, atnaujinta Mar 17, 2018, 12:36 PM

Informacijos beprotiškai daug, kainos didelės, reikalas atrodo labai komplikuotas.

Na bet dabar susiėmėm, viską išsiaiškinom ir norime pasidalinti su jumis pagrindine informacija apie LED augalų lempas: kaip jas pasirinkti, ką galima rasti Lietuvoje ir kiek tai kainuoja.

Ar augalams išvis reikia papildomo apšvietimo?

Daržovių ir gėlių daigus auginame ant palangės, nes mūsų šiltasis sezonas yra per trumpas. Šilumos kambaryje yra pakankamai, o saulės – per mažai. Kai kurie augalai sėjami vasarį, o į lauką bus perkelti tik gegužės pabaigoje.

Kad ir kokios plačios ir šviesios jūsų palangės, deja, kovo dienos yra per trumpos, o naktys per ilgos, tad gaunamas šviesos kiekis yra gerokai per mažas liauniems daigams. Augalai tai parodo:

Daigai būna ištįsę ir ilgi;

Jie šviesiai žali, blyškūs;

Ploni, liauni, pradeda linkti nuo savo svorio.

Kad gautumėte gerą derlių, jūsų daigai turi būti tvirti, sodriai žali ir su gerai susiformavusia šaknų sistema. Tuo tarpu su liaunais ištįsusiais daigeliais oi bus vargo, kol iš jų gerą sveiką augalą išauginsite...

Kodėl gi netinka paprastos buitinės lempos?

Augalų auginimui reikalingas didelis šviesos kiekis. Galingos lempos eikvoja daug energijos ir išskiria šilumą, todėl ir naudojiams yra brangus, kyla didelė rizika apdeginti gležnus augalų lapelius augalų. Visai neefektyvu.

Neretai daigų auginimui naudojamos liuminescencinės ar LED lempos, skleidžiančios šiltą baltą šviesą. Tačiau jos spektre turi per mažai mėlynos šviesos, kuri yra svarbiausia, apsaugant daigus nuo tįsimo.

Ką reiškia skirtingos LED augalų lempų spalvos?

LED augalų lempos, turinčios daug spalvotų diodų, atrodo išties žaismingai. Tačiau ne dėl grožio jos tokios sukonstruotos, čia kiekvienas atskiras spalvotas diodas vykdo tam tikrą funkciją:

Raudona – suteikia pagrindinę energiją augimui;

Mėlyna – stabdo augalų tįsimą, lemia lapų spalvą, tvirtumą, skatina šaknų sistemos formavimą;

Žalia – svarbi fotosintezei augalo lapijos viduje; Balta – sudaryta iš raudonos, mėlynos ir žalios, todėl papildo jų funkcijas;

Tolimoji raudona – reguliuoja augalo vystymąsi. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad dauguma LED augalų lempų šviečia violetine šviesa.

Ir tikrai, daugumoje tokių lempų dominuoja mėlyni bei raudoni diodai, tad ir šviesos srautas atrodo violetinis. Paaiškinimas paprastas – labiausiai augalų lapai sugeria spindulius, kurių spektre vyrauja raudonieji bei mėlyni spinduliai.

Mažesnį, bet visgi svarbų vaidmenį vaidina ir žali-geltoni spinduliai, tad kokybiškesnės LED augalų lempos turi ir daugiau spalvų diodų.

Kur LED lempų galima rasti Lietuvoje

Dabar pats laikas daržovių sėjai, tad pasidomėjome, kur Lietuvoje galima įsigyti LED augalų lempų, skirtų daržovių daigams ant palangės apšviesti.

Peržiūrėjus didžiųjų prekybos centrų tinklapius, kur galima įsigyti prekių daigų auginimui, deja, situacija nenudžiugina – nesimato nei vienos LED lempos, skirtos augalams.

Keletą variantų siūlo IKEA, abu po 29,99 Eur. Abu šie pasiūlymai puikiai tiktų kaip interjero akcentai – vazonai, apšviesti individualia LED lempa.

Būtų gražu taip auginti keletą prieskoninių augalų virtuvėje, ar kokį vertingą kambarinį augalą, kuriam reiktų papildomo apšvietimo žiemą. Tačiau daigų auginimui šie vazonai su LED lempa netinka.

Domimės toliau. Keliolika minučių paieškos internete, ir štai turime 3 tiekėjus, siūlančius įvairias LED augalų lempas. Vieni tiekėjai susiję su apželdinimo prekėmis, kiti – su gaminiais apšvietimui.

Peržiūrėjus, kokios LED lempos yra siūlomos daigų auginimui namuose, akivaizdu – pirmiausia teks apsipręsti, tai kiek gi tų daigų norėsime užsiauginti.

Kiek kainuoja LED lempos mėgėjiškam daigų auginimui

Paprasčiausias ir greičiausiai įgyvendinamas variantas namų augintojui, kuriam tereikia nedidelio kiekio daigų (iki 10-12) – specialios LED augalų lempos, įsukamos į standartinį E27 lizdą, t.y. bet kurį pastatomą ar pakabinamą buitinį šviestuvą.

Tai yra nepaprastai patogu – tik įsukite į bet kurį buitinį šviestuvą, ir įjunkite. Radau du pardavėjus, kurie siūlo tokias LED augalų lempas, jų kainos svyruoja nuo 35 iki 60 Eur.

Tokių lempų galingumas nėra didelis, nuo 6 iki 18 W, tačiau pavasarį papildomai apšviesti nedideliam skaičiui daigų ar auginių to visai pakanka.

Kaip tik vieną iš šių lempų mes dabar išbandome ir netrukus Jus supažindinsime su rezultatais. Palyginsime tuos pačius augalus, augančius tiesiog ant šviesios palangės, ir augančius su tokia LED kempa. Mūsiškė lemputė jau įsukta, daigai pradėjo dygti. Galėsite patys nuspręsti, kiek vertingas tas skirtumas.

Tačiau, jei manotės esąs rimtas daržininkas, ir norite užsiauginti ne vieną dešimtį kokybiškų daigų, arba norite auginti daržoves bei gėles uždarose patalpose, jums galbūt vertėtų investuoti į profesionalų LED augalų šviestuvą, tinkamą naudoti tiek namų aplinkoje, tiek ir šiltnamyje.

Peržvelgus informaciją internete, radome, kad Lietuvoje tokius šviestuvus siūlo trys pardavėjai, o jų kainos prasideda nuo 170 Eur.

Iš pirmo žvilgsnio, tai gerokai brangesnis sprendimas. Tačiau tokie šviestuvai yra galingesni (nuo 30W ir aukštyn), gerokai didesni, tad ir plotą jie apšviečia gerokai didesnį.

Be to, galite pasirinkti LED šviestuvą su optimaliai parinktu šviesos spektru, reikalingu tam tikriems augalams, kai tuo tarpu dauguma E27 LED augalų lempučių spektras yra universalus, t.y. subalansuotas taip, kad tiktų daugeliui augalų.

Pirkti Lietuvoje ar siųstis iš užsienio?

Be abejonės, besidomėdami informacija, įvertinome LED augalų lempų kainas ir užsienyje. Rezultatai nenustebino – daugelis šių lempų užsienyje yra pigesnės.

Tad nenuostabu, kad nemažai daržininkų mėgėjų iš anksto ruošiasi daigų auginimo sezonui, ir LED diodus bei lempas siunčiasi tiesiog iš Kinijos.

Bet jei dabar griebsitės organizuotis tokį pirkinį, turėkite omenyje, kad siuntinys gali keliauti apie du mėnesius, ir šio pavasario sėjai jau bus per vėlu. Be to, atsisiųsdami neturite tokių garantijų, kurias gali suteikti tiekėjai iš Lietuvos.

Visgi dar norisi paminėti, kad paprastam namų daržininkui nėra lengva susivokti informacijoje, randamoje internete lietuvių kalba.

Norėtųsi, kad LED augalų lempų tiekėjai pasistengtų ir paruoštų paprastas, suprantamas savo siūlomų LED augalų lempų instrukcijas, norintiems užsiauginti kokybiškų daigų.

Kiek ilgai reikia apšviesti daigus?

Auginant augalus viduje, reikia stengtis imituoti panašius šviesos ciklus, kaip kad jie vyksta natūralioje gamtoje. Daugumai augalų yra būtinas ne tik šviesus, bet ir tamsus paros periodas.

Dienos ilgumo pasikeitimai augalui duoda signalą, kad metas pereiti kitą augimo stadiją. Tad, priklausomai nuo augimo fazės, specialistai rekomenduoja tokius šviesos/tamsos ciklus:

Sėjinukams – 16 valandų šviesos, 8 valandos tamsos;

Augalams vegetatyvinėje fazėje – 18 valandų šviesos, 6 valandos tamsos;

Augalams žydėjimo stadijoje – 12 valandų šviesos, 12 valandų tamsos.

Tačiau vertėtų atminti, kad ne visi augalai teigiamai reaguoja į šviesos ciklo sutrikimus. Pavyzdžiui, jei imsite tamsiosios fazės metu junginėti lempas, norėdami patikrinti, kaip atrodo daigai, kai kurių augalų vystymąsi tai gali neigiamai paveikti.

Kokiu atstumu kabinti LED augalų lempas?

LED augalų lempos yra žymiai saugesnis pasirinkimas, nei kiti tradiciniai dirbtinės šviesos šaltiniai, tačiau būkite atsargūs.

Dalis energijos vistiek virsta šiluma, tad reikia atidžiai susipažinti su gamintojo rekomendacija, ir atsižvelgiant į augalų lempos galią, kabinkite šviestuvus atitinkamu atstumu nuo augalų.

Ir dar viena svarbi detalė – kas savaitę būtina keisti sodinukų padėtį po šviestuvu. Šviestuvo centre šviesa intensyvesnė, tad gali likti prasčiau apšviesti auginimo zonos kraštuose esantys augalai.

Vienos tiesos dėl LED lempų tikriausiai nėra. Skirtingos lempos, skirtingi augalai ir įvairios sodininkų asmeninės patirtys sudaro galutinį rezultatą. Todėl labai įdomu išbandyti ir palyginti, o vėliau pasidalinti savo patirtimi su jumis.

Daugiau gerų įdėjų bei patarimų tinklaraštyje „www.geltonaskarutis.lt“

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.