Pažingsniui: kaip požeminę laistymo sistemą savo kieme įsirengti patiems

Termometro stulpeliui kasdien kylant vis aukščiau, laikas pagalvoti ir apie augalų bei išpuoselėtos vejos priežiūrą. Vis daugiau žmonių pasitelkia įrankius, kurie padeda darbus atlikti efektyviau. Vienas tokių – po žeme įrengta laistymo sistema.

Po žeme įrengta automatinė laistymo sistema yra paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas prižiūrėti kiemo veją ir sodą.<br>123 rf nuotr.
Po žeme įrengta automatinė laistymo sistema yra paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas prižiūrėti kiemo veją ir sodą.<br>123 rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 30, 2023, 4:55 PM

Prekybos tinklo „Senukai“ specialistai sako, kad susidomėjimas sodo prekėmis – sėklomis, trąšomis, durpėmis – pastebimas dar nuo ankstyvo pavasario. O orams vis labiau šylant, auga namų aplinkos priežiūros prekių ir įrankių – laistymo žarnų, rankinių laistytuvų ir įvairių purkštuvų paklausa. Šios prekių kategorijos pardavimų augimas matomas tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėje.

Vis dėlto, norint pasimėgauti išpuoselėta aplinka, reikia prisiminti, kad sodo, daržo augalams ar dailiai vejai reikia nuolatinio tinkamo laistymo. Jį užtikrinti padeda požeminės laistymo sistemos. Po žeme įrengta automatinė laistymo sistema yra paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas prižiūrėti kiemo veją ir sodą.

Tokia sistema padeda sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų, nes naudoja mažiau vandens, lyginant su įprastu laistymu žarna, taip pat apsaugo nuo netolygaus laistymo. Įsirengti tokią laistymo sistemą savo kieme nėra sudėtinga – kaip tai padaryti patiems.

Atlikite namų darbus

Prieš įrengdami laistymo sistemą, įsitikinkite, ar tame plote nėra požeminių komunikacijų, kurias galite pažeisti. Tuomet vertėtų išsiaiškinti, koks yra jūsų namų vandens slėgis ir vandens srauto greitis, kad galėtumėte pasirinkti tinkamą purkštuvų įrangą.

Vandens slėgis matuojamas dviem būdais: darbiniu, kai vandens tiekimas yra įjungtas, ir statiniu, kai vandens tiekimas yra išjungtas. Darbinį vandens slėgį patogiausia nustatyti manometru. Jis tvirtinamas prie lauko čiaupo ir pateikia slėgio rodmenis. Prieš matuodami įsitikinkite, kad kiti vandens maišytuvai būtų užsukti.

Išmatuoti vandens srauto greitį galima ir patiems. Iš lauko čiaupo pripildykite išmatuojamą indą vandens. Užsirašykite, per kiek laiko indas prisipildė. Pripildytos talpyklos dydį padalykite iš laiko sekundėmis, kurio prireikė jai pripildyti. Padauginkite iš 60 sekundžių. Gautas skaičius yra srauto greitis.

Užtikrinkite laistymo sistemos efektyvumą

Įrengiant laistomųjų purkštuvų sistemą, būtina užtikrinti viso reikalingo vejos ploto drėkinimą. Todėl purkštuvus būtina išdėstyti taip, kad purškiamas vanduo iš kiekvienos purkštuvo galvutės pasiektų kaimyninį purkštuką. To neužtikrinus, laistymo sistema nebus efektyvi.

Išsirinkite tinkamus purkštukus

Purkštuvų galvutes reikėtų pasirinkti pagal reikiamą plotą. Zonų skaičius, laistymo galvučių dydis ir stilius priklauso nuo medžių, krūmų, vejos, gėlynų arba mulčiuotų vietų, šaligatvių, tvoros, šlaito, saulės ir pavėsio zonų išdėstymo. Dideliems plotams, kampams ir plotams po krūmais reikia skirtingų rūšių laistytuvų.

Iškaskite tranšėją

Pažymėkite tranšėjos vietą kuolais ir virvėmis. Padėkite vėliavėlę ar kitą žymeklį, kur bus laistomųjų purkštuvų galvutės. Tranšėjas kasti galite ir rankomis, tačiau efektingiau būtų pasitelkti specialius kasimo įrankius. Jei nusprendėte kasti rankomis, naudokite kastuvą su kvadratiniais kraštais. Kasdami prie augalų ar medžių – būkite atsargūs, kad nepažeistumėte augalų.

Tranšėjų gylis paprastai yra 6–12 cm, tačiau jos gali būti ir gilesnės – tai priklauso nuo jūsų įsigytos požeminės laistymo sistemos dydžio.

Tranšėjos turi būti lygios: jei vienos purkštuvų galvutės bus žemiau nei kitos, nukentės jų efektyvumas. Taip pat išsaugokite juodžemį, kad galėtumėte iš naujo uždengti iškastą tranšėją.

Surinkite ir prijunkite purkštuvų sistemą

Atlikus visus paruošiamuosius darbus, laikas surinkti požeminę purkštuvų sistemą. Pirmiausia išdėliokite detales. Jei įmanoma, sujunkite jas prieš dėdami į tranšėją. Geriausia pradėti nuo kolektoriaus ir jungti komponentus vieną po kito.

Drėkinimo sistemą prijungti prie vandentiekio galima dviem būdais: prie esamo lauko čiaupo arba vandentiekio linijos. Pirmiausia užsukite vandens tiekimą. Tarp pagrindinio užsukamojo vamzdžio ir namo nutieskite vandentiekio linijos atkarpą. Įdėkite suspaudimo trišakį ir papildomą vožtuvą, kad sistemos vandens tiekimą būtų galima valdyti nepriklausomai nuo namo sistemos.

Vandens tiekimą galima kontroliuoti specialiais reguliatoriais. Daugelis reguliatorių valdomi belaidžiu ryšiu, taip galima automatiškai reguliuoti laistymo grafiką. Kai kurie jų netgi gali sukurti išsamias ataskaitas apie vandens sunaudojimą ir dirvožemio būklę.

Purkštuvų priežiūra

Norint užtikrinti sklandų sistemos veikimą ir palaikyti tinkamą drėkinimą, būtina reguliari laistymo sistemos priežiūra. Todėl reikia tikrinti požeminę laistymo sistemą ir purkštuvus.

Reguliariai tikrinkite vandens slėgį, išvalykite užsikimšusių purkštuvų galvutes, reguliuokite purkštuvų galvutes ir esant reikalui jas pakeiskite naujomis, jei pastebėjote pažeistus vamzdžius, juos nedelsdami sutvarkykite.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.