Kaip neprašauti renkantis kondicionierių pagal kainą: čia svarbiausi du momentai

Alinantys karščiai ir klimatologų skelbiamos perspektyvos, kad kintant klimatui vis dažniau teks kamuotis dėl kaitros, skatina ieškoti būdų atvėsinti orą namų ar darbo patalpose. Beveik penktadalis lietuvių namų ūkių įsirengė oro kondicionierius arba oras-oras šilumos siurblius, dar penktadalis juos įsirengti ketina. Tačiau žinių apie tai, pagal kokius kriterijus reikėtų šiuos įrenginius rinktis, visuomenėje stinga, todėl neretai tenka nusivilti.

Pagrindinis oro kondicionieriaus pasirinkimo kriterijus daugumai žmonių yra vienintelis – kaina.<br>123 rf nuotr.
Pagrindinis oro kondicionieriaus pasirinkimo kriterijus daugumai žmonių yra vienintelis – kaina.<br>123 rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2023-08-16 09:05

Pasirinkimą lemia kaina

„Patirtis rodo, kad pagrindinis oro kondicionieriaus pasirinkimo kriterijus daugumai žmonių yra vienintelis – kaina. Į kokybę, į papildomus parametrus atsižvelgia tik nedidelė dalis“, – sako Žymantas Vaitkevičius, kondicionierių montavimo meistras.

Tą patvirtina ir neseniai „Panasonic“ užsakymu atlikta „Spinter“ apklausa, kurios respondentai nurodo, jog svarbiausias oro kondicionieriaus pasirinkimo kriterijus yra kaina (75 proc.). Kiek mažiau respondentų nurodė valdymo patogumą (60 proc.) ir įrenginio galią (56 proc.).

Tyrimo duomenys rodo, jog net 45 proc. asmenų, planuojančių įsigyti oro vėsinimo įrenginį tikisi, kad jo kaina, įskaičiavus ir įrengimo darbus, neviršys 800 eurų. Dar 24 proc. mano, jog racionali tokio įrenginio kaina yra tarp 800 ir 1100 eurų.

Ilgalaikė investicija

Pats Ž. Vaitkevičius nurodo, kad, rinkdamasis kondicionierių sau, jis taikytų visai kitus kriterijus. „Man svarbiausia – tai, koks yra kondicionieriaus aptarnavimas ir kokia galimybė gauti jam atsarginių detalių. Nėra nieko blogesnio, kai dėl nežinomo gamintojo įrenginio smulkaus gedimo tenka keisti visą kondicionierių. Ir viskas vien dėl to, kad nėra kokios nors lengvai pakeičiamos detalės. Nuo tokios situacijos galima apsisaugoti renkantis žinomesnio prekės vardo įrangą“, – aiškina ekspertas.

Gerai prižiūrimas kokybiškas oro kondicionierius arba oras-oras šilumos siurblys dar iki pirmų nusiskundimų veiks gerokai ilgiau nei 10 metų, todėl juos vertinti reikėtų ne kaip greitą ir trumpalaikį oro vėsinimo arba šildymo sprendimą, o kaip ilgalaikę investiciją.

Ž. Vaitkevičiui tenka susidurti ir su klientais, kurie prašo pagalbos keičiant anksčiau įsigytą nebrangų oro kondicionierių, nes jų netenkina didelis keliamas vidinio ar lauko bloko triukšmas. Tokie keitimo darbai būna nesudėtingi, jeigu ankstesnio kondicionieriaus vamzdeliai, jungiantys vidinį modulį su išoriniu, tinka ir naujai klimato kontrolės sistemai. Tačiau jei vamzdelius reikia keisti, darbai užtrunka bei kainuoja panašiai, kaip ir diegiant visiškai naują sistemą.

„Tai yra situacija, kuomet skūpus moka du kartus“, – tvirtina kondicionierių montavimo ekspertas.

Kaip suskaičiuoti?

Anot Rolando Kuprio, „„Panasonic Heating & Cooling Solutions“ komunikacijos vadovo Baltijos šalims, norint apskaičiuoti tikrąją vėsaus, o žiemą – šilto, oro kainą, prie pradinės įrangos ir jos montavimo kainos reikėtų pridėti eksploatavimo sąnaudas. Toks skaičiavimas padės palyginti kelių skirtingų vėsinimo ir šildymo sistemų galutinę kainą.

„Apytikslius skaičiavimus atlikti nesudėtinga. Produktų specifikacijose įprastai pateikiamas vidutinis metinių energijos sąnaudų rodiklis. Žinant, kad oro kondicionieriai ar oras-oras šilumos siurbliai bus eksploatuojami nuo vienos iki dviejų dešimčių metų, tą rodiklį reikia padauginti bent iš dešimties. Gautą skaičių padauginę iš elektros kilovatvalandės kainos sužinosite, kiek iš viso išleisite per numatomą eksploatavimo laiką vertinant šiandieninėmis elektros kainomis“, – skaičiavimo seką paaiškina R. Kuprys.

Jo teigimu, nereti atvejai, kuomet įrenginys, kurio pradinė kaina yra keliais šimtais eurų mažesnė, per visą eksploatavimo laiką savininko kišenę paplonina net tūkstančiais eurų daugiau nei brangesnis oro kondicionierius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.