Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia: trys išbandyti būdai, kaip jų greitai atsikratyti

Augalų auginimas vazonuose ne tik puošia kambarį. Kai kuriems tai yra hobis, širdžiai miela veikla. Be to, vazonuose auginami ne tik dekoratyviniai augalai, tačiau ir daiginamos sėklos, auginami daigeliai sodinimui į atvirą dirvą ar šiltnamius.

Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>lrytas.lt montažas.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>lrytas.lt montažas.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Muselės vazonuose ne tik erzina, bet ir kenkia.<br>„Canva“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

derlingas.lt

2024-06-23 14:10

Deja, ne vienam sodininkui ar tiesiog turinčiam gėlių vazonuose, yra pažįstami neprašyti, įkyrūs ir sunkiai atsikratomi kenkėjai – muselės. Ir problema ne tik tame, kad jos tikrai erzina ir neestetiškai atrodo, tačiau ir kenkia augalo šaknims, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt. Skaitykite toliau, jeigu norite sužinoti, kaip išnaikinti museles vazonuose.

Muselės vazonuose: kas tai?

Norint žinoti, kaip išnaikinti museles vazonuose, visų pirma, reikia žinoti, koks kenkėjas yra muselės ir kaip jis tame vazone atsirado.

Taigi vazoninės muselės iš tiesų yra daiginiai uodeliai, dažniau vadinami žemės uodeliais. Tai vabzdžiai – kenkėjai, išvaizda kiek primenantys vaisines museles. Jų kūnas plonas, kojos ilgos, spalva tamsiai pilka arba juoda. Galva juoda, su antenomis. Turi rusvus, permatomus sparnus.

Šių uodų lervos yra saprotrofai, t .y. jos minta negyvų organizmų organinėmis medžiagomis arba gyvų organizmų išskyromis. Vazonuose muselių lervos paprastai minta pažeistomis ar žūvančiomis šaknų dalimis. Tačiau augalams kenkia dėl to, kad perneša virusines bei grybelines ligas.

Kodėl ir kaip muselės apsigyvena vazonuose?

Iš esmės žemės muselės gali užpulti ir apsigyventi pas bet kuriuos augalus, nes natūraliai jos gyvena dirvoje (dažniausiai viršutiniame jos sluoksnyje), augalų nuokritose, grybų vaisiakūniuose. Vis dėlto dažniausiai jos užpuola vazoninius augalus, nors ne retai pasitaiko ir šiltnamiuose. Kodėl?

Atsakymas gana paprastas. Dažniausiai šių kenkėjų parsinešame į namus patys. Kartu su substratais. Daiginių uodelių lervos veisiasi drėgnuose substratuose, kuriuose gausu yrančių organinių medžiagų, grybienos ir pan. Kartais, tačiau rečiau, suaugėliai gali įskristi pro langą ir, aptikę palankias sąlygas, sudėti kiaušinėlius.

Itin palankios sąlygoms joms gyvuoti yra plastikiniuose vazonuose, nes šie užlaiko drėgmę, ją lėtai išgarina. O dar jeigu nėra tinkamų drenažo angų, muselėms tai tampa tikru rojumi. Drėgnoje žemėje gausu įvairios grybienos, be to, tokioje greičiau pūva augalų šaknys, tad maisto čia sočiai.

Kaip muselės vazonuose kenkia augalams?

Paprastai daiginiai uodeliai nėra kenksmingi augalams, nes minta tik negyvomis jų dalimis. Jie taip pat nekenksmingi ir nepavojingi nei žmogui, nei gyvūnui. Tačiau dažnai, ypač kai jų populiacija didelė, gali imti maitintis sveikomis augalų šaknimis. Ypač pažeidžiami jauni daigeliai.

Be to, jos platina augalų ligas, kuriomis užkrečia vazoninius augalus arba jaunus daigelius ir šie gali žūti.

Labiausiai muselių lervų pažeidžiami yra jauni augalai. Iš kambarinių dažniausiai nukenčia puansetijos, tikrieji gvazdikai, sanpaulijos ir pelargonijos.

Kaip išvengti muselių vazonuose?

Išnaikinti vazonuose apsigyvenusius daiginius uodelius yra ilgas ir labai sunkus darbas. Todėl geriau imtis visų įmanomų apsaugos nuo muselių priemonių:

Prieš perkant augalą vazone, reikia labai atidžiai apžiūrėti ne tik jį, ar nėra kenkėjų (pvz., voratinklinių erkučių), tačiau ir žemę. Pavartykite, atsargiai pakaskite šiek tiek giliau, kad patikrintumėte, ar nėra muselių lervų. Jos yra blizgios, skaidrios, juoda galva.

Pirktą substratą iškaitinkite arba išdžiovinkite. Iškaitinti žemę galima tiesiog orkaitėje, supylus į nebenaudojamą skardą. O išdžiovinti galima pradarius maišą ir palikus arba paskleidus plonu sluoksniu. Substratas pilnai išdžiūsta per 7–14 dienų.

Gana veiksmingai veikia ir susmulkinto kokoso riešuto kevalo įmaišymas į substratą.

Saikingas laistymas užkerta kelią muselių dauginimuisi, nes sausoje terpėje lervos netrukus žūva. Ypač atsargiai reikia laistyti žiemą, kai augalai sunaudoja mažiau vandens. Rekomenduojama laistyti augalus tada, kai viršutinis žemės sluoksnis sausas per 2,5–5 cm.

Augalų liekanos yra puikus muselių lervų maisto šaltinis. Todėl būtinai laiku pašalinkite nudžiūvusias, supuvusias augalo dalis, nukritusius lapus ar žiedus. Kuo mažiau pūvančių organinių maistų medžiagų vazone, tuo tokia žemė mažiau patraukli ir palanki daiginiam uodeliui veistis.

Taip pat venkite dėti papildomų organinių medžiagų į vazonus (pvz., samanų). Jos galbūt ir atrodo gražiai, tačiau sulaiko drėgmę ir yra itin patrauklios muselėms sudėti kiaušinius.

Galima išbandyti dirvožemio viršutinį sluoksnį padengti sodo smėliu. Taip sukuriamas barjeras muselėms prasiskverbti į žemę ir ten sudėti kiaušinėlius. Be to, toks sausas viršutinis dirvos sluoksnis nepalankus lervoms gyvuoti.

Kaip išnaikinti museles vazonuose, jeigu jų jau atsirado?

Deja, kartais kad ir kaip stengiamės, tačiau kenkėjų išvengti nepavyksta. Ypač tokių sunkiai pastebimų kaip žemės muselės. Jeigu pastebėjote skraidančius suaugėlius uodelius, vadinasi, žemėje taip pat jau knibžda kenkėjų. Kokių priemonių galime imtis, kad išnaikintume museles, kurios jau pateko į žemę?

Natūralios muselių naikinimo priemonės

Kol muselių nėra be galo daug, visų pirma, visada rekomenduojama išmėginti kasdienes, namuose turimas, natūralias priemones:

Cinamonas yra, bene, viena veiksmingiausių kovos su muselėmis priemonių. Tai natūralus fungicidas, kuris sunaikina dirvoje esančias grybų sporas, nepalikdamas muselių lervoms maisto. Aplinka tampa nebetinkama gyventi. Cinamoną tereikia labai plonu sluoksniu užberti ant žemės paviršiaus. Be to, namuose pasklis malonus šviežių kepinių kvapas.

P. S. Šis būdas išbandytas autorės asmeniškai ir buvo tikrai veiksmingas.

Natūralus purškiklis su apelsinų žievelėmis taip pat gana veiksmingai naikina museles vazonuose. Jam pasigaminti reikia 2 apelsinų žievelių, 2 v. š. indų ploviklio ir 2 puodelių vandens. Viską sumaišyti ir užvirti. Palikti dviem valandoms nusistovėti, supilti į purkštuvą ir nupurkšti užpultus augalus.

Obuolių sidro acto ir indų ploviklio mišinys skirtas sugaudyti muselėms. Negiliame inde reikia sumaišyti obuolių sidro actą ir šiek tiek indų ploviklio. Tuomet uždengti plėvele ir joje prabadyti nedideles skylutes. Traukiami kvapo uodeliai patys sulįs į mišinį ir nuskęs.

Laistymas ištirpinta citramono tablete taip pat padeda sumažinti muselių lervų žemėje. Pusė citramono tabletės reikia ištirpdyti 3–4 litruose vandens ir gautu mišiniu palaistyti augalus.

Cheminės priemonės muselėms vazonuose naikinti

Populiariausios iš cheminių priemonių yra įkyrioms musėms gaudyti skirti lipnūs lapeliai. Jie gana veiksmingai pritraukia ne tik muses, tačiau ir daiginius uodelius bei kitus nepageidaujamus vabzdžius. Tereikia šias juosteles prikabinti netoli augalo, kad muselės priliptų ir taip jas sugaudyti.

Žemėje gyvenančias lervas galima naikinti silpnu insekticidų tirpalu. Tačiau prieš naudojimą būtinai perskaitykite instrukciją ir naudokite reikiamą kiekį. Per didelis insekticidų kiekis gali pakenkti augalams.

Elektrinės priemonės nuo muselių

Tai brangiausias, tačiau ir vienas patikimiausių bei mažiausiai kenksmingų būdų kovoti su šiais nepageidaujamais kenkėjais. Elektroninės gaudyklės skirtos ne tik vazoninių muselių, tačiau ir kitų vabzdžių (pvz., uodų) gaudymui. Jos nekenksmingos nei žmogui, nei gyvūnams, nei augalams ar aplinkai.

Deja, nėra vieno patikimo ir užtikrinto būdo, kaip išnaikinti museles vazonuose. Pirmiausiai išbandome prevencines priemones, tuomet natūralias ir, galiausiai, kai jau niekas nebepadeda, griebiamės cheminių priemonių pagalbos.

Šaltiniai:

https://ortho.com/en-us/garden/how-to-kill-fungus-gnats-indoors.html

https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/houseplant-pests/fungus-gnat-control/

https://www.marthastewart.com/8214813/how-get-rid-fungus-gnats-houseplants

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.