Priežasčių gali būti keletas – nuo netinkamos augalo priežiūros iki tokių ligų kaip serbentų antraknozė, amarai.
Juodųjų serbentų antraknozė – kaip atpažinti ir kaip plinta
Antraknozės sukėlėjas yra grybas Pseudopeziza ribis Kleb. Juo užkrėsti serbentų krūmai per anksti numeta lapus, o tai pablogina krūmo mitybą.
Pirmasis užsikrėtimo simptomas – mažos rudos dėmės ant lapų. Pirmiausia pažeidžiami apatiniai lapai, vėliau liga plinta po visą krūmą. Dėmės palaipsniui didėja, ant paviršiaus atsiranda juodi sporų maišeliai, pažeistų lapų audiniai nudžiūsta. Dėl to visi lapai gali nukristi jau vasaros viduryje.
Grybelis gali užkrėsti ne tik lapus, bet ir visas antžemines krūmo dalis. Pasireiškia rudomis dėmelėmis ant vaisių kotelių ir jaunų ūglių. Užkrėstos uogos taip pat padengiamos juodomis dėmėmis ir laikui bėgant nukrenta.
Baltieji ir raudonieji serbentai yra jautresni grybui nei juodieji. Pirmosios net ir esant nežymiam grybo pažeidimui masiškai meta lapus. Juodieji serbentai lapus meta rečiau, tačiau jie gali išdžiūti arba susiraityti ir likti ant krūmo.
Geriausios sąlygos antraknozei vystytis – šiltas oras ir padidėjęs drėgnumas. Sausais metais ši liga pasitaiko labai retai, todėl kovoti su ja nereikia. Be šilumos ir drėgmės, grybelio plitimą skatina stiprūs vėjai ir vabzdžiai, platinantys jo sporas. Palanki aplinka jam vystytis – pernelyg tankus sodinimas.
Dažniausiai pastebimi antraknozės požymiai ant serbentų krūmų atsiranda pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje.
Kaip kovoti su serbentų antraknoze
Grybelis, sukeliantis antraknozę, yra labai atsparus aplinkos pokyčiams, todėl kova su juo turi būti kompleksinė.
Kovą su antraknoze pageidautina pradėti gegužės mėnesį ir tęsti visą sezoną, pradedant pavasariu ir baigiant rudens paruošimais žiemai.
Antraknozei gydyti naudojami fungicidiniai preparatai, pavyzdžiui, „Ridomil Gold“, „Skorost“. Šiandien rasti, kaip ir kuo gydyti antraknozę, nėra sunku.
Daugelis sodininkų teikia pirmenybę liaudies priemonėms kovai su antraknoze, tačiau jos nėra veiksmingos kovojant su grybais. Tokias priemones galima naudoti tik profilaktikai. Populiarūs liaudies kovos su grybelinėmis infekcijomis metodai yra reguliarus serbentų purškimas pelenų arba karvių mėšlo nuoviru, pieno serumo tirpalu.
Be gydymo specialiais preparatais nuo grybelio, serbentams būtina:
nukritusių lapų surinkimas ir deginimas, sanitarinis perkasimas, dirvos purenimas pavasarį ir rudenį, serbentų krūmų tręšimas, retinimas, kovos su piktžolėmis, šakų genėjimas.
Dar viena raudonų dėmių ant serbentų atsiradimo priežastis gali būti augalo pažeidimas amarais.
Kaip atrodo serbentiniai amarai ant serbentų
Jei raudonos dėmės deformuojasi ir išsipučia, o jauni ūgliai atsilieka augime arba išsikreipia, reikia apversti kelis lapus į kitą pusę – greičiausiai ten bus amarų kolonijos.
Serbentiniai amarai, arba raudonieji lapų amarai (Cryptomyzus ribis), priklauso lapinėms amarų rūšims, juos pamatyti gana sunku, nes jie labai maži. Juos rasti dar sudėtingiau dėl to, kad jie apsigyvena ne ūglių viršūnėse, o jaunų lapų apatinėje pusėje.
Ant jų atsiranda raukšlėtos, išsipūtusios vietos – gumbeliai su rausvu atspalviu. Pūslės ant lapų susidaro dėl serbentų reakcijos į pažeidimus. Labiausiai kenčia jauni lapai, nes seni yra kietesni ir amarams sunkiau pradurti jų paviršių. Jei laiku nerandama veiksmingos priemonės, serbentai gali taip susilpnėti, kad neišgyvens žiemos.
Kaip apdoroti serbentus nuo amarų
Per daug pažeistus serbentų lapus ir ūglius geriau pašalinti, o pjūvius apdoroti anglimi.
Amarus pirmiausia reikia atsargiai nuplauti vandeniu arba muilo tirpalu, o tada serbentus apdoroti insekticidais.
Tarp liaudies metodų, skirtų apdoroti serbentus nuo amarų, yra įvairūs žolelių užpilai, eteriniai aliejai, česnako ar tabako užpilai.
Kaip pavasarį apdoroti nuo raudonų dėmių
Ankstyvojo pavasario metu, siekiant užkirsti kelią antraknozei, augalą reikia apdoroti silpnu bordo skysčio tirpalu du kartus per dvi savaites. Pirmą kartą – iki pumpurų žydėjimo pradžios, tai daroma grybų profilaktikai.
Antrą kartą – po jaunų lapelių atsiradimo, tai apsaugos nuo amarų.
Vasaros apdorojimas nuo raudonų dėmių
Kai ant krūmų jau pradeda formuotis serbentų uogos, negalima naudoti pesticidų. Jei anksti pavasarį ar rudenį naudojami chemikalai nespės susiskaidyti į saugias medžiagas, tuo metu, kai ant krūmų yra uogų, viskas pateks į jas. Ir net saugūs preparatai bus suvartoti ir perdirbti kartu su derliumi.
Jei derliaus nuėmimas jau artėja, o problema tik prasideda, patyrę sodininkai rekomenduoja pašalinti pažeistus lapus, naudoti kiaulpienių, grybų, pomidorų lapų, svogūnų ar česnako nuovirą.
Antraknozei naikinti fungicidus naudokite ne vėliau kaip dvi savaites prieš derliaus nuėmimą.
Serbentų ligų kontrolė rudenį – tai sausų lapų deginimas po krūmais. Reikia atlikti sanitarinį genėjimą, perkasinėti dirvą žiemai.
Šaltinis: tsn.ua