Tyrime dėl korupcijos tvarkant atliekas Klaipėdos uoste – šeši įtariamieji

Teisėsauga ketvirtadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos tvarkant atliekas Klaipėdos uosto teritorijoje.

Teisėsauga ketvirtadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos tvarkant atliekas Klaipėdos uosto teritorijoje.<br>R.Jurgaičio nuotr.
Teisėsauga ketvirtadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos tvarkant atliekas Klaipėdos uosto teritorijoje.<br>R.Jurgaičio nuotr.
Teisėsauga ketvirtadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos tvarkant atliekas Klaipėdos uosto teritorijoje.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Teisėsauga ketvirtadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos tvarkant atliekas Klaipėdos uosto teritorijoje.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 18, 2021, 10:44 AM, atnaujinta Nov 18, 2021, 2:47 PM

Įtarimai vykstant šiam tyrimui pareikšti šešiems asmenims. Tai – Klaipėdos uosto teritorijoje pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės direktorius, trys šios įmonės darbuotojai, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Klaipėdos valdybos pareigūnas ir buvęs vieno įmonės „Klaipėdos vanduo“ padalinio vadovas.

Įtariamųjų tapatybės ir konkreti įmonė pranešime neįvardijamos. Jie įtariami kyšininkavimu, prekyba poveikiu bei neteisėtu pavojingų atliekų gabenimu.

„Lietuvos ūkio subjektas, jo vadovas ir darbuotojai, vykdydami pavojingų atliekų tvarkymą Klaipėdos valstybiniame jūros uoste, atliko nusikalstamus veiksmus: neteisėtai gabeno pavojingas atliekas į užsienį, kyšininkavo, siekiant išvengti papildomų kaštų už viršnorminę taršą, bei prekiavo poveikiu, siekiant daryti neteisėta įtaką pareigūnų bei kitų asmenų valiniams sprendimams“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė.

Jos teigimu, trečiadienį didelės apimties tarptautinės operacijos metu buvo atlikta 14 kratų namuose, darbovietėse, automobiliuose.

BNS žiniomis, įtarimai pareikšti buvusiai „Klaipėdos vandens“ Nuotekų tyrimų laboratorijos vedėjai Nijolei Domarkienei, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos pareigūnui Robertui Miftachovui ir bendrovės „Parsekas“ direktoriui Sauliui Mockui.

D.Pocienės teigimu, ikiteisminis tyrimas atliekamas pagal septynis Baudžiamojo kodekso straipsnius dėl beveik 30 nusikalstamų veikų epizodų.

STT Klaipėdos valdybos viršininkas Žydrūnas Krampalcas nurodė, kad įtariamųjų atliekant tyrimą gali būti ir daugiau.

Pasak jo, tyrime minimos pavojingos atliekos yra naftos produktais užterštos skystos atliekos.

„Jos gali prasiskverbti į dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis ir tokiu būdu pakenkti aplinkai, galbūt ir žmonių sveikatai“, – dėstė Ž.Krampalcas.

Įstaigos: situacija nemaloni

Aplinkos apsaugos departamentas patvirtino, kad įtarimai be vienos įmonės direktoriaus ir trijų darbuotojų pareikšti paties departamento Klaipėdos valdybos pareigūnui ir buvusiai bendrovės „Klaipėdos vanduo“ Nuotekų tyrimų laboratorijos vedėjai.

„Situacija nėra maloni, bet svarbiau išsiaiškinti ir laiku nustatyti tam tikrus neteisėtus veiksmus, rizikas ir užkardyti tam kelią. Departamentas visais atžvilgiais bendradarbiauja ir bendradarbiaus tyrime, neteisėti veiksmai aplinkosaugos srityje turi būti užkardyti, nepriklausomai nuo to, kas juos padarė“, – pranešime spaudai pažymėjo departamento direktorius Raimondas Sakalauskas.

„Klaipėdos vandens“ generalinis direktorius Benitas Jonikas taip pat teigė, jog „situacija yra nemaloni“, įmonė dėl pareikštų įtarimų buvusiam darbuotojui pradėjo vidinį tyrimą bei teikia visą informaciją teisėsaugai.

B.Joniko teigimu, įmonė priima buitines nuotekas, taip pat ir iš Klaipėdos uoste esančių laivų – įmonėje „Klaipėdos vanduo“ yra nuotekų priėmimo punktas, kuriame tiriami ir mėginiai, tačiau pačių naftos produktais užterštų nuotekų netvarko.

Jis patvirtino, kad įmonė „Parsekas“, vežanti nuotekas iš uosto, yra „Klaipėdos vandens“ klientai, tačiau nedetalizavo, ar yra ir daugiau tuo užsiimančių įmonių, su kuriomis sudarytos sutartys.

Anot B.Joniko, „Klaipėdos vandenyje“ teisėsauga jokių veiksmų neatliko, o daugiau informacijos jis tikino negalintis pateikti siekiant nepakenkti ikiteisminiam tyrimui.

„Įmonėje yra ir bus laikomasi aukščiausių skaidrumo standartų, bendradarbiausime su teisėsaugos institucijomis“, – sakė jis.

Su bendrovės „Parsekas“ direktoriumi Sauliumi Mockumi BNS kol kas nepavyko susisiekti.

Įtariama sistemiška korupcija

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2020–2021 metais, uosto teritorijoje pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės atstovai, įtariama, sistemingai papirkinėjo Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos inspektorių.

Už kyšius, kaip įtariama, buvo siekta Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos palankių sprendimų bendrovės atžvilgiu: norimo sprendimo administracinio nusižengimo byloje, taip pat galimai neteisėtų veiksmų tiriant kitų bendrovių-konkurentų veiklą, siekiant užkirsti kelią kitoms bendrovėms dalyvauti pavojingų atliekų tvarkymo viešuosiuose pirkimuose.

Taip pat įtariama, kad buvo sistemingai papirkinėjamas anksčiau vienam „Klaipėdos vandens“ padaliniui vadovavęs asmuo siekiant, kad nebūtų kontroliuojamas į įmonės nuotekų valyklą bendrovės atvežtų nuotekų faktinis užterštumas bei tokiu būdu bendrovė išvengtų papildomo viršnorminės taršos apmokestinimo.

Taip pat turima duomenų, kad minimas buvęs „Klaipėdos vandens“ darbuotojas galimai reikalaudavo kyšių ir iš kitų bendrovių. STT prašo susisiekti asmenis, iš kurių galėjo būti reikalaujamas kyšis ar kurie gali turėti tyrimu reikšmingos informacijos.

Be to, tiriamos aplinkybės dėl galimai neteisėto pavojingų atliekų gabenimo iš Lietuvos teritorijos, krovinio gabenimo dokumentuose nurodant tikrovės neatitinkančius duomenis. Tyrimo metu bus nustatinėjimas šiomis galimai korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis padarytos žalos valstybei ir aplinkos apsaugai dydis.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.