Uostamiesčio triukšmadariai jau greit išskris žiemoti

Kiekvieną vasarą klaipėdiečiams ramybės neduoda į miestą besiveržiantys kirai. Rytais tenka prabusti nuo jų garsių klykavimų. Paliktas neuždarytas konteineris – lengvas grobis šiems paukščiams. Po jų antpuolio apie konteinerį lieka ištampytų šiukšlių laukas.

Kirai.<br>P.Lileikio nuotr.
Kirai.<br>P.Lileikio nuotr.
Kirai.<br>P.Lileikio nuotr.
Kirai.<br>P.Lileikio nuotr.
Kirai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kirai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kirai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kirai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kirai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kirai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Emilija Strelkauskytė, ve.lt

Jul 29, 2021, 4:50 PM, atnaujinta Jul 29, 2021, 4:50 PM

Nors kirai yra vandens paukščiai, jie neapsiriboja tik jūra ir pakrantėmis. Kiekvieną dieną šiuos paukščius galime pastebėti mieste – dažniausiai ten, kur yra konteinerių.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų centro jaunesnysis mokslo darbuotojas Julius Morkūnas pasakojo, kad didieji poliariniai kirai visada būna mieste ir tai nėra naujiena. Sidabriniai kirai mieste apsilanko vasarą.

„Pajūrio regione – tiek Klaipėdoje, tiek Palangoje, tiek Šventojoje – vasarą sidabriniai kirai mieste matomi dėl vienos priežasties – jie peri ant namų stogų, ten, kur randa užuovėją. Aplink Baltijos jūrą tai yra normalu ir žmonės, gyvenantys šiuose regionuose, turi priprasti prie tokios kirų elgsenos“, – teigė J.Morkūnas.

Taip pat jaunesnysis mokslo darbuotojas pasakojo, kad šiuo metu kirų jaunikliai jau palieka lizdus. „Dabar yra metas, kai kirų jaunikliai po truputį tampa savarankiški, bet juos tėvai dar prižiūri ir maitina. Jaunikliai jau mokosi skraidyti ir tie, kuriems tai puikiai sekasi, palieka lizdus“, – kalbėjo pašnekovas.

Sidabriniai kirai šiuo metu elgiasi agresyviau, nes saugo savo jauniklius. „Kadangi jaunikliai iš pradžių dar nemoka gerai skristi, jie dažnai nusileidžia pailsėti ant žemės, mašinų, tvorų. Priartėjus žmogui prie nutūpusio jauniklio, kirai pradeda stipriai klykti ir aplink sukti ratus. Tai yra normalu, nes tiek gyvūnai, tiek žmonės saugo savo mažus vaikus“, – tikino jaunesnysis mokslo darbuotojas.

J.Morkūnas papasakojo, kad šiemet skambino vienas Klaipėdos gyventojas ir skundėsi, jog ant jo garažo stogo peri kirai. Kai išsirito jaunikliai, garažo savininkas nebegalėjo įeiti į jo vidų, nes paukščiai norėdami apsaugoti savo jauniklius elgėsi agresyviai.

Labai dažnai žmonės skundžiasi dėl to, kad kirai ištampo iš konteinerių šiukšles.

J. Morkūnas į šiuos skundus turi tik vieną atsakymą: „Jeigu žmonėms išmetus šiukšles yra sunku uždaryti konteinerio dangtį, tai čia jau jų pačių problema. Paliktas atidarytas konteineris, kuriame yra maisto atliekų, šimtu procentų pritrauks tiek kirus, tiek kitus paukščius. Jeigu dangtį uždarysime, tai paukštis tikrai niekaip nesugebės jo prasidaryti. Šiai problemai išspręsti reikia tik žmonių rūpestingumo.“

Natūraliai sidabriniai kirai peri salose, ten, kur jiems negresia plėšrūnų pavojus. „Daugiausia kirų Klaipėdoje peri Kiaulės Nugaros saloje, nes ten jiems saugu“, – pasakojo specialistas.

Taip pat mokslininkas tikino, kad kirai kitų paukščių neužmuša. „Aš pats nesu matęs, kad kirai užmuštų kitos rūšies paukščius. Žinoma, būna atvejų, kai jie kovoja dėl maisto arba puola kitus paukščius dėl jauniklių. Jeigu žmonės yra matę, kad kiras tampo negyvą balandį, tai patikėkit – kiras jo tikrai negaudė ir neužmušė. Kirai yra visaėdžiai, todėl suradę gaišeną tikrai pasivaišins“, – teigė pašnekovas.

Natūraliai kirai minta sliekais, nugaišusiomis žuvimis, pelėmis, kirminais ir kt.

„Kai jaunikliai išmoks puikiai skraidyti, tai turėtų būti jau rugpjūčio pradžioje, tada žmonės iki kitų metų vasaros šių paukščių nebepastebės, nebent tik nespėjusius išskristi ir prie atidarytų konteinerių“, – patikino J.Morkūnas.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.