Laišką redakcijai atsiuntęs kitas vilnietis rašė: „Kol savivaldybė sodina žolytę ir menkaverčius krūmus Konstitucijos pr. – Vilniaus centre, Rinktinės g. priešais Maskvos namus ką tik nurėžtas sveikas, žaliuojantis šimtametis ąžuolas su paukščių lizdais, kuris turėjo būti naujojo projekto puošmena ir įkomponuotas į projekto centrą. Aplinkiniai gyventojai šokiruoti tokio barbariško veiksmo.“
Aplinkiniai gyventojai piktinosi, kad Vilniaus miesto savivaldybei nerūpi medžiai. Netrukus į įvykio vietą atvyko ir Vilniaus meras
Valdas Benkunskas.
„Pikta ir apgailėtina, kad Vilniaus centre NT projekto vystytojai (UAB „Rinktinės NT“) šiandien lyg niekur nieko nukirto šimtametį ąžuolą. Jokių leidimų tam jie neturėjo, todėl tai ne kas kita, kaip paprasčiausias vandalizmas ir nusikaltimas prieš vilniečius.
Panašu, kad savo išpuoliu prieš gamtą ir istorinį miesto paveldą NT vystytojai bando pademonstruoti, kad jie yra aukščiau įstatymo ir miestiečių gerovės. Ką gi, dar pažiūrėsime. Galiu užtikrinti, kad nebaudžiamumo ir savivaliavimo laikai sostinėje baigėsi – laukiniai 90-ieji į NT projektų vystymą Vilniaus mieste tikrai nesugrįš. Sostinė turi pakankamai priemonių tokiems veikėjams pažaboti. Viena jų – statybos leidimų stabdymas manantiems, kad taisyklės ir įstatymai jiems negalioja. Deja, baudos už tokius veiksmus šiuo metu yra juokingai mažos.
Tuo savivaliaujantys NT vystytojai ir piktnaudžiauja. Savivaldybė Aplinkos ministerijai jau siūlė teisės aktų pakeitimus, kurie iš esmės sugriežtintų teisinę ir finansinę NT projektų vystytojų atsakomybę už tokius ir panašius savavališkus veiksmus. Belsimės dar kartą. O jei nepadės – ir dar, nes taip būti tiesiog negali“, – socialiniame tinkle rašė V.Benkunskas.
Vilniaus miesto savivaldybė taip pat pateikė oficialų komentarą dėl kilusio incidento.
„Stengėmės išsaugoti šį ąžuolą. Kai buvo derinami projektiniai pasiūlymai, kalbėjomės su statytojais ir reikalavome, kad
medis būtų išsaugotas. Visas projektas buvo numatytas, kad centrinė jo ašis būtų šis gražuolis ąžuolas. Gaila, bet vystytojai nepasistengė išsaugoti medžio ir jį nukirto“, – apžiūrėjęs įvykio vietą, kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.
„Skelbimas prie sklypo tvoros informuoja, kad birželio 4 d. bus vykdomi ant inžinerinės infrastruktūros augančių medžių šalinimo darbai. Pagal galiojantį Želdynų įstatymą, medžiai, augantys ant inžinerinių tinklų yra laikomi nesaugotinais ir leidimo kirsti nereikia. Tačiau atidžiau pasižiūrėjus į teritoriją, kurioje auga
medis, matoma, kad netoli eina šilumos trasos, elektros tinklai. Vis dėlto, nei į elektros tinklų apsaugos zoną, nei į 5 metrų šilumos trasų apsaugos zoną
medis nepatenka.
Apie šio ąžuolo kirtimą savivaldybei niekas neprašė, viskas buvo atliekama ne darbo dieną, šeštadienį. Jei pasitvirtintų, kad
medis nukirstas nelegaliai, už 87 cm kamieno skersmens ąžuolo nukirtimą gali grėsti ne vieno tūkstančio eurų bauda. Žala skaičiuojama pagal patvirtintą metodiką atsižvelgiant į augalo dydį, jo augimo vietą, rūšį, padarytus pažeidimus ir kiek kainuotų atsodinti panašios vertės medį ar medžius“, – teigiama savivladybės pranešime.
Primename, kad Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė Rasa Kėkštienė yra sakiusi, kad griovimo darbų atlikimo terminas priklausys nuo to, kaip sklandžiai vyks viešųjų pirkimų procedūros.
Tik gavusi tiekėjo parengtą sąmatą inspekcija inicijuos viešųjų pirkimų procedūras griovimo darbų paslaugoms įsigyti. Vilniaus miesto apylinkės teismas dar praėjusių metų gruodį paskyrė 300 eurų baudą viešajai įstaigai Maskvos kultūros ir verslo centrui Maskvos namams už kiekvieną teismo sprendimo nevykdymo dieną iki visiško teismo sprendimo įvykdymo.
Kartu teismas suteikė teisę Statybos inspekcijai griauti neteisėtai pastatytą statinį. Nuo šios nutarties prabėgo jau beveik keturi mėnesiai.