Dar vienas įspėjimas dėl Azijos širšių „žudikių“ invazijos: JK piko dar nepasiekė

Britams paskelbtas dar vienas skubus įspėjimas dėl Azijos širšių invazijos. Jungtinės Karalystės Ekologijos ir hidrologijos centro (UKCEH) mokslininkai paragino piliečius išlikti budrius ir pranešti apie bet kokius pastebėtus atvejus, kad būtų galima kovoti su didėjančia šių invazinių vabzdžių grėsme.

Azijinių širšių lizdas. <br>Francis Ithurburu/Wikipedia nuotr.
Azijinių širšių lizdas. <br>Francis Ithurburu/Wikipedia nuotr.
Azijinė širšė.<br>Charles J. Sharp/Wikipedia nuotr.
Azijinė širšė.<br>Charles J. Sharp/Wikipedia nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2024-09-03 20:22

Šiais metais Jungtinėje Karalystėje jau pastebėti mažiausiai 25 tokie vabzdžiai, tačiau mokslininkai įspėja, kad didžiausias azijinių širšių pikas dar tik laukia.

Azijinės širšės į JK pirmą kartą pateko 2016 m., tačiau pastaraisiais metais pradėjo plisti kur kas agresyviau.

Nuo jų pasirodymo buvo patvirtinti 126 stebėjimai, įskaitant 89 lizdų aptikimą, iš kurių 72 buvo pastebėti vien 2023 m.

Toks staigus pastebėjimų skaičiaus augimas dabar kelia susirūpinimą dėl šios invazinės rūšies įsitvirtinimo Jungtinėje Karalystėje.

Šie nuogąstavimai dar labiau padidėjo po to, kai mokslininkai aptiko pirmuosius įrodymus, kad Jungtinėje Karalystėje „peržiemojo“ azijinių arba širšių avilys.

Nepaisant to, kad šių širšių įgėlimai paprastai nebūna mirtini, tačiau pasikartojantys įgėlimai gali sukelti inkstų nepakankamumą ir anafilaksines reakcijas. Japonijoje, kur šios širšės yra vietinė rūšis, jų įgėlimai per metus sukelia 30–50 mirčių.

Jos taip pat gali būti pražūtingos bitėms ir kitiems apdulkintojams. Kiekviename Azijinių širšių lizde gali būti apie 700 širšių, o vos viena iš jų per dieną gali suėsti apie 50 medunešių bičių ir taip sunaikinti vietinius laukinius avilius ir ūkiuose auginamas medunešių bites.

Organizacijos „Wildlife and Countryside Link“ generalinis direktorius Richardas Benwellas sako, tokios invazinės rūšys kaip Azijinės širšės „kasmet padaro milijardus svarų sterlingų siekiančią žalą namams ir verslui ir netgi kelia pavojų žmonių sveikatai“.

„Invazinės rūšys jau dabar yra viena didžiausių grėsmių Jungtinės Karalystės aplinkai – jos užima vandens kelius ir išstumia vietines rūšis“, – sakė R. Benwellas.

Azijinės širšės plačiai paplito Europoje, nes, esant tinkamoms sąlygoms, gali perskristi Lamanšo sąsiaurį arba nutūpti ant krovininių laivų ir patekti į Europą.

Invazinių rūšių skaičius gali pasiekti rekordinį

Ekspertai įspėja, kad keičiantis klimatui invazinių rūšių skaičius gali pasiekti rekordinį lygį.

Dr. Robas Collinsas, „The Rivers Trust“ mokslo direktorius, teigė, kad dėl žiemos oro sąlygų vietinės organizacijos stengiasi sulaikyti invazinių rūšių bangą, tačiau drėgni orai žlugdo jų pastangas. Dėl šios priežasties visuomenė raginama būti budresnė dėl Azijinių širšių ir pranešti apie visus pastebėtus atvejus.

Tačiau svarbu žinoti, kuo skiriasi invazinės Azijinės širšės nuo vietinių europinių širšių. Azijinės širšės kūnas yra beveik visas juodas, išskyrus oranžinį segmentą prie geluonies. Jos taip pat išsiskiria oranžinės spalvos galva ir itin ryškiai geltonomis kojomis.

Tuo tarpu europinių širšių pagrindinė spalva yra geltona su mažomis juodomis juostelėmis ir tamsiai oranžinėmis kojomis.

Parengta pagal „Daily mail“ ir BBC inf.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.