JAV mokslininkų grupė, kurios preliminarios išvados paskelbtos žurnale „Plos One“, yra susirūpinusi dėl galimo įkvepiamo plastiko poveikio gyvūnų plaučiams.
Mokslininkai surinko mėginius iš dviejų vietovių: Sarasotos įlankos (Floridos valstija) ir Baratarijos įlankoje (Luizianos valstija), kuriose gyveno delfinai. Visų 11-os delfinų, kurių mėginiai buvo paimti, iškvėptame ore buvo rasta mikroplastiko, todėl mokslininkai nusprendė, kad plastikas yra jų kvėpavimo takuose.
Ankstesniuose tyrimuose mikroplastiko rasta visur, net tokiose nepaliestose vietose kaip Everesto kalnas, nepriklausomai nuo urbanizacijos ar plėtros. Tokių dalelių pernešimas vėju yra pagrindinis visur esančios taršos veiksnys.
Dauguma delfinų kvėpavimo mėginiuose rastų mikroplastiko dalelių buvo poliesteris – įprastas polimeras, naudojamas drabužiams gaminti, kuris skalbiant išskiria didžiulius kiekius dalelių, ypač karštuose skalbimo cikluose.
Tyrimo bendraautorė Leslie Hart, Čarlstono universiteto koledžo Pietų Karolinoje visuomenės sveikatos ekspertė, sakė: „Mikroplastikų įkvėpimas žmonėms yra pradedanti vystytis sritis, tačiau laukinių gyvūnų tyrimų atlikta nedaug. Tai, kad delfinai turi daug didesnę plaučių talpą ir giliai kvėpuoja, gali reikšti, kad juos veikia didesnės mikroplastiko dozės nei žmones.“
„Mes tik pradedame suprasti, kaip delfinus veikia mikroplastikas“, – sakė L.Hart, kuri jau dešimtmetį tyrinėja delfinų organizme esantį plastiką.
Mikroplastiko tyrėjai rado ir mėginiuose, imtuose Luizianos valstijoje. Pastaroji vieta buvo labiau kaimiško tipo, o tai patvirtino tikimybę, kad mikroplastikas pernešamas oru, sakė L.Hart.
Tyrėjams ypač didelį nerimą kėlė galimas poveikis delfinams Baratarijos įlankos rajone, nes šie banginiai jau buvo nukentėję nuo blogos plaučių sveikatos dėl 2010 m. įvykusios naftos išsiliejimo katastrofos.
„Yra tikimybė, kad dėl to problemos gali dar labiau paaštrėti“, – sakė Hartas.
Tyrėjai rėmėsi patvirtintu metodu „Pagauk ir paleisk“ ir paėmė delfinų iškvėpto oro mėginius, laikydami mėgintuvėlius virš jų kvėpavimo angų.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.