VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Daugelį žavinčius krūmus ragina skinti ir naikinti be gailesčio: tokį pasisodinus gresia ir bauda

2025 m. birželio 10 d. 18:12
Lrytas.lt
Dzūkijos nacionalinio parko pušynuose šį pavasarį pastebimi gausiai geltonai žydintys krūmai. Yra jų ir kitose Lietuvos vietose, o daugeliui ryškiaspalviai augalai kelia žavesį. Visgi specialistai primena, kad juos skinti galima be gailesčio, o savo kieme jų sodinti šiukštu nederėtų.
Daugiau nuotraukų (2)
„Tai žydi šluotinis sausakrūmis (Sarothamnus scoparius). Dzūkai juos dažnai vadina zuikiakrūmiais. Iš jų rišamos šluotos.
Tai yra invazinis augalas. Į Invazinių rūšių Lietuvos Respublikos teritorijoje sąrašą įrašytas 2012 m.
Dabar šis augalas paplitęs visoje Lietuvoje, bet nevienodai gausiai. Pietinėje ir rytinėje šalies dalyse ir Kuršių nerijoje, kur vyrauja sausi pušynai, ši rūšis dažna ir labai gausi. Šie augalai išstumia vietinę augmeniją, tad šluotinius sausakrūmius reikia naikinti Šluotinių sausakrūmių naikinimas sudėtingas dėl labai ilgo dirvožemyje esančių sėklų gyvybingumo.
Subrendusius ir pribręstančius individus geriausia išrauti arba iškasti, kad nesubrandintų sėklų, o vėliau būtina ilgą laiką ne rečiau kaip kas dveji metai naikinti iš sėklų išaugančius jaunus individus. Jauni krūmai (maždaug iki 5–7 metų amžiaus) lengvai išsirauna, o senesnių krūmų rovimą reikia derinti su iškasimu.
Tuo tarpu nupjauti iki žemės paviršiaus augalai lengvai atželia ir smarkiai išsišakoja.
Šluotinius sausakrūmius galima rauti visada, kol neįšalęs dirvožemis, bet geriausia taip juos naikinti pavasarį ir vasaros pradžioje, ypač žydėjimo laikotarpiu, kai net jauni žydintys krūmai lengvai pastebimi tarp kitų augalų“, – rašė Dzūkijos nacionalinio parko specialistai.
Gyvybingų invazinių rūšių auginimas, dauginimas, mainymas, įvežimas, perkėlimas, prekyba ar kitoks jų naudojimas neturint reikiamo leidimo yra draudžiamas.
Už invazinių rūšių auginimą, dauginimą, mainymą numatytos baudos nuo 200 iki 400 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 600 eurų.   
Už invazinių rūšių pateikimą rinkai ar tyčinį paleidimą į aplinką gresia 300–500 eurų, juridinių asmenų vadovams, kitiems atsakingiems asmenims – 800–1 500 eurų bauda.  
invazinės rūšysaugalaskrūmai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.