Lygių teisių kontrolierė nusprendė: medžių lajų takas nėra tinkamas lankytojams su negalia

Medžių lajų takas Anykščiuose nėra tinkamai pritaikytas neįgaliesiems, taip diskriminuojant žmones su negalia, pirmadienį pranešė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Anykščiuose esantis lajų takas. <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Anykščiuose esantis lajų takas. <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Anykščiuose esantis lajų takas. <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Anykščiuose esantis lajų takas. <br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jan 10, 2022, 1:00 PM

Skundą dėl objekto pernai metų pabaigoje pateikė viešoji įstaiga „Neįgali Lietuva“. Jos teigimu, lankytojams su negalia skirti keltuvai yra išjungti.

Anot tarnybos, keltuvas įprastai neveikia šaltuoju metų sezonu – nuo lapkričio 1 iki kovo 31 dienos, taip pat, kai temperatūra viršija 30 laipsnių.

Anykščių regioninio parko direkcija teigia, kad asmenys su negalia į kompleksą gali patekti Ekotaku, tačiau tyrimo metu nustatyta, kad tai – labiau teorinė galimybė.

Tarnyba teigia, kad Ekotakas netinkamas judėti vežimėliu ar naudojant kitas pagalbines priemones.

Taip pat Medžių lajų tako komplekso interneto svetainėje trūksta kokybiškos informacijos apie tai, kaip žmonės su negalia galėtų naudotis taku, vietoje stinga rodyklių, kur yra kelias, vedantis iki Ekotako. Kelią radus ir automobilį palikus kelkraštyje, iki komplekso judėti reikia pievos, miško takeliu, padengtu žvyru – apie 700 m į vieną pusę.

Pasak tarnybos, retas žmogus su judėjimo negalia šį atstumą įveiktų esant sausai dangai. Po lietaus, prikritus lapų ar užsnigus vežimėliu judėti taku yra neįmanoma ir net nesaugu.

Kompleksą galima pasiekti automobiliu, tačiau komplekso darbuotoja ar darbuotojas turėtų atrakinti miške įrengtą užtvarą. Apie tokią galimybę ir tokios paslaugos suteikimo tvarką informacijos interneto svetainėje nėra – tai sužinoti galima tik atvykus į komplekso informacijos centrą.

Darytina išvada, kad apie tokią galimybę žmonės su negalia sužino itin retai arba nežino visai, teigiama pranešime.

Tarnyba primena, kad Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, kurią Lietuva ratifikavo daugiau nei prieš dešimtmetį, įpareigoja valstybes siekti, kad žmonės su negalia galėtų gyventi savarankiškai ir visapusiškai dalyvauti visose gyvenimo srityse. Ši nuostata apima ir orų fizinės aplinkos, informacijos, ryšių technologijų bei sistemų prieinamumo užtikrinimą.

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad tinkamas aplinkos nepritaikymas žmonėms su negalia apriboja jų galimybes gauti paslaugas tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir kiti lankytojai – tai atitinka netiesioginės diskriminacijos apibrėžimą.

„Netiesiogine diskriminacija laikomos iš pirmo žvilgsnio neutralios sąlygos ar praktika, kurias įgyvendinant sukuriami apribojimai ar privilegijos dėl, šiuo atveju, negalios. Susidaro įspūdis, kad direkcija žmonėms su negalia sudaro formalią galimybę apsilankyti komplekse“, – teigė B.Sabatauskaitė.

„Tačiau išnagrinėjus aplinkybes, akivaizdu, jog šis pateikimo būdas yra perdėm apsunkintas ir net nesaugus. Žmonės, kurie juda be pagalbinių priemonių, į kompleksą patenka be kliūčių. Tad akivaizdu, kad lankytojai su negalia atsiduria mažiau palankioje situacijoje“, – pridūrė ji.

Kontrolierė kreipėsi į Anykščių regioninio parko direkciją siūlydama sudaryti lygiavertes sąlygas žmonės su negalia naudotis komplekso infrastruktūra.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.