Prasideda Jungtinių Tautų konferencija COP28: pasaulio lyderiai vertins bendrą klimato kaitos valdymo pažangą

Ketvirtadienį, lapkričio 30-ąją, prasideda Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) konferencija COP28. Šiemet konferencija vyksta Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir tęsis dvi savaites.

Prasideda Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) konferencija COP28.<br>AP/Scanpix nuotr. 
Prasideda Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos (JTBKKK) konferencija COP28.<br>AP/Scanpix nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Aplinkos ministerija

Nov 30, 2023, 2:43 PM

Preliminariais duomenimis, tai bus didžiausia COP konferencija per visą istoriją – derybose ir renginiuose planuoja dalyvauti daugiau nei 70 tūkst. žmonių iš viso pasaulio. Konferencijoje dalyvauja ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo vadovaujama delegacija iš Lietuvos.

COP28 pradžioje, gruodžio 1–2 d. vyks šalių vadovų sesija, kurioje LR Prezidentas skaitys nacionalinį pranešimą apie Lietuvos klimato kaitos valdymo pasiekimus. Taip pat jis dalyvaus šalių vadovų apskrito stalo diskusijose dėl klimato kaitos švelninimo tikslų didinimo.

Gruodžio 9–10 d. vyks ministrų susitikimai, kuriuose dalyvaus aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Ministrų sesijos yra skirtos 1-osios Paryžiaus susitarimo šalių bendros pažangos vertinimui (numatoma patvirtinti politinę deklaraciją), klimato kaitos švelninimo užmojų padidinimui, prisitaikymo prie klimato kaitos veiksmų stiprinimui, klimato kaitos finansavimo, netekčių ir žalos paramos fondo steigimui.

Europos Sąjunga kartu su Lietuva ir kitomis ES valstybėmis narėmis COP28 konferencijoje sieks kelių svarbių sprendimų ir veiksmų.

Vertinant 1-ojo Paryžiaus susitarimo šalių bendrą pažangą siūloma išlaikyti tikslą, kad vidutinė globali temperatūra nepadidėtų daugiau nei 1,5 laipsnio, suteikti postūmį darniam, klimato kaitai atspariam vystymuisi ir pateikti rekomendacijas dėl didesnės apimties klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo veiksmų plano iki 2030 m. ir po jų.

Bus siekiama atnaujinti padidintus šalių klimato kaitos švelninimo tikslus ir pritarti, kad būtų patvirtintas ambicingas COP28 sprendimas dėl Švelninimo veiksmų programos.

Taip pat numatoma patvirtinti globalius atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo ir energijos efektyvumo 2030 m. tikslus – atsisakyti naudoti iškastinį kurą ir panaikinti jo subsidijas.

Priimant sprendimą dėl Sklandaus perėjimo programos numatoma tarp šalių užtikrinti pasikeitimą informacija apie nacionalinių sklandaus perėjimo veiksmų įgyvendinimą ir socialinį dialogą bei visų suinteresuotų pusių dalyvavimą.

Sprendimas dėl tolesnės sustiprintos bendradarbiavimo struktūros apima aiškių tikslų įgyvendinant Glazgo-Šarm el-Šeicho Globalaus prisitaikymo prie klimato kaitos tikslo darbo programą nustatymą.

Siekdamos lyderystės ir parodyti pavyzdį kitoms šalims ES ir jos valstybės narės prieš COP28 konferenciją atnaujino įsipareigojimus pagal Paryžiaus susitarimą, atsižvelgdamos į patvirtinus ES „Fit for 55“ teisės aktų paketo teisės aktus.

Nacionaliniu lygiu Lietuva siekia dar platesnių užmojų – Nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje įtvirtinti tikslai – iki 2030 m. palyginti su 1990 m. net 70 proc. sumažinti šiltnamio dujų (ŠESD) emisijas, o iki 2050 m. Lietuvos ekonomika turi tapti žiedine ir neutralia klimatui. Patvirtintiems ES „Fit for 55“ teisės aktų paketo tikslams įgyvendinti 2023 m. birželio mėn. Lietuva pateikė Europos Komisijai atnaujintą Nacionalinį energetikos ir klimato srities veiksmų plano projektą.

Ši konferencija yra esminė platforma siekiant paspartinti veiksmus klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo srityse bei stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą šioje srityje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.