Pasak Atėnų universiteto, nuo sausio 26 d. iki vasario 8 d. teritorijoje tarp Santorino ir kaimyninių Armogoso, Ioso ir Anafio salų buvo užfiksuota beveik 13 000 smūgių.
Skaičiuojama, kad iš Santorino, kuriame paprastai gyvena 15 500 žmonių, išvyko daugiau kaip 11 000 gyventojų ir sezoninių darbuotojų, o valdžios institucijos saloje paskelbė nepaprastąją padėtį. Praėjusią savaitę buvo uždarytos mokyklos, jos neveiks iki penktadienio.
Šie smūgiai suglumino mokslininkus, kurie teigia, kad regione tokio seisminio aktyvumo nėra buvę nuo atitinkamų duomenų rinkimo pradžios 1964 m.
Seismologai ir geologai pateikia skirtingas prognozes, kaip gali baigtis šis neįprastas reiškinys – tiek daug žemės drebėjimų per tokį trumpą laiką.
Viena iš versijų yra, kad įvyks pagrindinis žemės drebėjimas, kurio stiprumas sieks 6 balus ir daugiau. Tada susikaupusi įtampa atslūgs ir pamažu grįš ramybė.
Taip pat tikėtina, kad žemės drebėjimų serija dar tęsis savaites ar net mėnesius ir kažkada tiesiog pamažu liausis arba požeminių smūgių serija peraugs į galingą smūgį, kurios stiprumas sieks 7 balus ir daugiau. Tada kiltų cunamis, būtų padaryta didelės žalos ir galimai neišvengta žuvusiųjų.
Neatmetama ir versija, kad nuolatiniai žemės drebėjimai pažadins du didelius regiono ugnikalnius ir jie išsiverš. Padariniai tada priklausys nuo to, kokio stiprumo bus erupcija.
Įvairūs scenarijai turi vieną bendrą dalyką: niekas negali tiksliai pasakyti, kada jie prasidės.
Primename, kad ir lietuvių turistų pamėgtą Santorino salą jau kurį laiką purto intensyvūs žemės drebėjimai. Dėl nesiliaujančių drebėjimų žmonės, likę saloje, miegojo kieme. Graikijos žiniasklaida teigė, kad buvo žmonių, kurie naktį praleido lauke, savo automobiliuose arba valdžios institucijų nurodytose saugiose vietose.
Santorinis yra vadinamajame Graikijos vulkaniniame lanke – dėl plokščių tektonikos susidariusioje vulkaninių salų grandinėje, tačiau paskutinis didelis išsiveržimas įvyko praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje.
Graikijos valdžios institucijos teigė, kad pastarieji nedideli žemės drebėjimai buvo susiję su tektoninių plokščių judėjimu, o ne su vulkanine veikla, ir kad Santorino kalderos – vulkaninio baseino, aplink kurį yra sala – aktyvumas vis dar mažėja.
Geologų užfiksuoti požeminiai smūgiai laikomi nedideliais arba lengvais, tačiau valdžios institucijos rekomendavo ne tik uždaryti mokyklas, bet ir imtis tam tikrų prevencinių priemonių, be kita ko, paprašyti laivų vengti Ammoudi ir Firos uostų.
Dideli kruiziniai laivai dažnai laikosi netoli Firos senojo uosto, o keleiviai į krantą plukdomi mažesniais laivais.
Graikijos valdžios institucijostaip pat paprašė žmonių vengti didelių susibūrimų uždarose patalpose ir nesiartinti prie kai kurių uostų, apleistų pastatų bei tuščių baseinų.
Sala itin pamėgta keliautojų. 2023 m. Santorine apsilankė 3,4 mln. lankytojų, o tai sukėlė susirūpinimą dėl perteklinio turizmo.