Pagrindiniu šio reiškinio „įtariamuoju“ mokslininkai kol kas laiko dėl neįprastų šiam metų laikui oro sąlygų prasidėjusi mikrodublių žydėjimą.
Manoma, kad būtent žydėjimas susargdino žmones ir jūros gyvūnus bei sukėlė putas, kurios padengė šimtus metrų pakrantės, sakė Pietų Australijos aplinkos apsaugos tarnybos vyriausiasis mokslo darbuotojas Samas Gaylardas.
„Tai kelia didelį susirūpinimą. Tai neįprastas tokio masto reiškinys. Šiuo metų laiku, kai oro sąlygos leidžia, kartais pasitaiko pavienių žydėjimų, tačiau tokio masto reiškinys tikrai yra neįprastas“, – kalbėjo S.Gaylardas.
Waitpinga ir gretimas Parsons paplūdimiai, esantys į pietus nuo Pietų Australijos valstijos sostinės Adelaidės, nuo pirmadienio uždaryti, reaguojant į „žuvų mirtingumą šioje teritorijoje“.
Krito žuvys, susirgo banglentininkai
Paplūdimiuose pastebėta daugybė kritusių žuvų, o nuo savaitgalio skundžiasi ir banglentininkai, kurių jau daugiau nei 100. Žmonės sako, kad po sąlyčio su vandeniu jiems skauda akis, gerklę, ima kosulys, sakė vietos gyventojas Anthony Rowlandas, kuris šeštadienį banglentėmis plaukiojo Waitpingoje.
„Kol buvome lauke, pradėjome kosėti“, – sakė A.Rowlandas. Panašius simptomus pajautė ir jo draugai banglentininkai, o jam patirtimi pasidalinus internete, jį pribloškė kitų banglentininkų reakcija.
„Susisiekė daugybė žmonių, sakančių, kad jiems pasireiškė lygiai tokie patys simptomai“, – sakė A.Rowlandas.
Jūrų mokslininkai pirmadienį paėmė vandens mėginius iš putų, kurios yra šalutinis toksiškų organizmų irimo produktas, tačiau organizmų identifikavimas gali užtrukti iki savaitės pabaigos, sakė S.Gaylardas.
Žydėjimą galėjo sukelti pastaruoju metu užsitęsę karšti ir sausi orai, kai buvo mažai vėjo ir mažai potvynių ir atoslūgių, pridūrė mokslo darbuotojas.
Nuo sekmadienio šioje vietovėje sustiprėjo bangavimas, todėl tai galėjo suardyti dumblius ir sukelti daugiau putų.
„Šiuo metu nesame tikri, kiek tai tęsis“, – sakė S.Gaylardas.