Vyriškumo mokytojas: „Alfa patinams“ iki tikrų vyrų – labai toli

Vyriškumo ugdymas – tai veikla, kurios imtųsi tikrai ne kiekvienas. Vis dėlto turėtų būti gan sunku nusakyti, kokiomis savybėmis privalo pasižymėti tikras vyras ir nubrėžti vyriškumo ribas. Tačiau atsakyti į visus šiuos klausimus lietuviams siūlo 29 metų Šarūnas Kaniava. Vyriškis teigė, kad anksčiau ir pats jautėsi paklydęs, tačiau dabar tikina žinąs, koks turi būti tikras vyras.

Šarūnas Kaniava siūlo padėti vyrams atrasti savo kelią.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Šarūnas Kaniava siūlo padėti vyrams atrasti savo kelią.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Šarūnas Kaniava siūlo padėti vyrams atrasti savo kelią.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Šarūnas Kaniava siūlo padėti vyrams atrasti savo kelią.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Šarūnas Kaniava siūlo padėti vyrams atrasti savo kelią.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Šarūnas Kaniava siūlo padėti vyrams atrasti savo kelią.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Eglė Tamošauskaitė

Jul 9, 2016, 11:08 PM, atnaujinta May 19, 2017, 8:36 AM

Tvarkingai atrodantis ir maloniai besišypsantis Š.Kaniava dirba nekilnojamo turto brokeriu. Bet tikroji vyro aistra yra vyriškumo ugdymas ir atstatymas. Ne pelno siekiančio projekto „Vyrų ratas“ lektorius teigė, kad kiekvienas vyras privalo turėti aukštesnį tikslą.

Santykių su tėvu svarba

Paklaustas, ko būtent seminarų metu moko susirinkusiuosius, Š.Kaniava atsakė, kad, visų pirma, aptaria, kas yra tikras, autentiškas vyras. Tačiau kitas itin svarbus aspektas yra vyro santykiai su tėvu.

„Tėvas yra tas žmogus, kuris berniuką turėtų palydėti vyro keliu“, – sakė vyriškumo mokytojas. Pasirodo, kad daugumai savyje pasimetusių vyrų neteko matyti tinkamo tėvo pavyzdžio.

Š.Kaniava teigė, kad būtent dėl to vyro gyvenime kyla labai daug problemų, toks žmogus dažnai nesugeba rasti savo gyvenimo kelio, neišmoksta atsakomybės.

Paklausus, ar negali tikro vyro užauginti vieniša mama, lektorius teigė, kad tai įmanoma tik tokiu atveju, jei berniuko aplinkoje bus kitas vyras, kuris rodys tinkamą pavyzdį.

Pats Š.Kaniava atviravo, kad jo tėvas taip pat nenuvedė teisingu keliu. Esą jis visada buvo šalia, bet neturėjo daug svarbių savybių, kurių negalėjo perduoti ir savo sūnums.

Tačiau tai, ko nesuteikė tėvas, Š.Kaniava su broliu rado „Vyrų rate“. Jis džiaugėsi, kad šių susitikimų metu susirinkę žmonės siekia tobulėjimo ir užsiima bendra veikla.

Kokia būtent ši veikla, lektorius neatskleidė, tik pabrėžė, kad jos metu vyrai tuščiai laiko neleidžia, o nepaliaujamai siekia atstatyti supurtytą vyriškumą.

Tikras vyras – kovotojas

Turbūt vienas svarbiausių klausimų kalbant apie vyriškumą, yra kriterijai, kurie apibūdina tą tikrą vyrą. Š.Kaniava mano, kad vyriškumui būdingos būtent tos savybės, kurių pastaruoju metu trūksta visuomenėje.

„Ko moterys pasigenda vyruose? Šiek tiek daugiau atsakomybės, tiesumo, aiškumo, tvirtumo, ryžto“, – nuosekliai vardino lektorius.

Pasak Š.Kaniavos, tvirtas vyras turi būti kovotojas, jis privalo žinoti savo kelią, plaukti prieš srovę, priešintis nusistovėjusioms dogmoms ir bandyti įveikti naujus iššūkius.

Kodėl gi šiuolaikiniams vyrams trūksta visų šių savybių? Lektorius turi atsakymą ir į šį klausimą. Pasirodo, šių dienų jaunuoliams siekti vyriškumo trukdo švietimo sistema.

„Šiuolaikinė švietimo sistema yra labiau orientuota į mergaites. Moterims ji labai tinka, o vyrams tai – žudikas“, – rėžė Š.Kaniava ir skubėjo patvirtinti, kad tai nėra tik jo asmeninė nuomonė. Esą panašias išvadas jau diktuoja ir mokslininkai.

Trūksta veiklos

Lektorius teigė, kad labiausiai šiuolaikiniams berniukams, kad jie galėtų išaugti tikrais vyrais, mokyklose trūksta veiklos.

„Dėl ko yra sakoma, kad vaikinus vyrais padaro kariuomenė? Iš dalies padaro, nes jie daug laiko praleidžia kartu, daug nuveikia. Ten jaučiama daug vyriškos energijos“, – aiškino Š.Kaniava ir pridėjo, kad kariuomenėje trūksta tik minties, kad jaunuoliai tokiu būdu atstatinėja vyriškumą.

Š.Kaniava žavisi ir senoviniais iniciacijos į vyrus ritualais bei mano, kad jie būtų ne mažiau naudingi ir šiuolaikiniams vaikinams. Panašią iniciaciją lektorius vyrams siūlo patirti „Vyrų rato“ seminarų metu.

„Vyrų rato“ vedlys pripažino, kad ir paties gyvenime netrūko problemų, kurias norėjo susitvarkyti: opus buvo ir santykių, ir karjeros klausimas.

„Norėjosi gyvenime aiškiau žinoti, ko aš noriu, turėti perspektyvą ir tikslą. Rasti aukštesnius tikslus bei išsikelti idealą“, – teigė vyras ir pridėjo, kad jam itin svarbus buvo dvasinis tobulėjimas.

Š.Kaniava mano, kad Lietuvoje galima sutikti įvairių vyrų. Tačiau pasak moterų, su kuriomis jam teko bendrauti šia tema, situaciją mūsų šalyje galima apibūdinti, kaip „lengvą tragediją“.

Vis dėlto lektorius gyrė tautiečius, esą palyginus su kitais europiečiais, Lietuvoje vyrai dar yra gan vyriški. Pasak Š.Kaniavos, Vakarų Europoje ši vertybė yra žymiai labiau sumenkusi.

„Mačo“ – nėra tikras vyras

Lietuvoje yra pagarsėjusi dar viena mokykla, kurioje mokoma tapti „Alfa vyrais“. Tačiau Š.Kaniavos šie kursai, rodos, visiškai nežavi.

„Tai yra tik labai maža visų vyro savybių rinkinio dalis. Čia yra „mačo“ – tai nėra tikras vyras“, – kritiką žėrė vyriškumo mokytojas. Jis teigė, kad tokiais mokymais gali susidomėti labai drovūs vaikinai.

Š.Kaniava net neabejodamas patvirtino, kad „Alfoms“ iki tikrų vyrų trūksta dar daug.

Lektorius taip pat kritikavo ir žymiojo „Alfa vyro“ nuomonę, esą vyrai gali būti suskirstyti į „Alfa“ ir „Beta“ bei pridėjo, kad nei įsižeist, nei dėmesio kreipti į tokias kalbas neverta.

„Jei vyras kažko ieško, tai jis ankščiau ar vėliau ras tobulėjimo kelią. Tie kurie neieško, vadink juos kaip nori, „betom“, „lūzeriais“, jiems vis tiek neįdomu“, – griežtų žodžių savo kelio neieškantiems vyrams negailėjo Š.Kaniava.

Pasitikėjimo savimi įrodinėti nereikia

Santykiai su moterimis kiekvieno vyro gyvenime užima ypač svarbią dalį. Tad kaip gi moterį turėtų vertinti tikras vyras?

„Vyrų rate“ mokoma, kad visų pirma vyras privalo žinoti, ko jis nori: ilgalaikių ar trumpalaikių santykių? Vyras privalo su moterimi būti atviras ir jai be užuolankų pasakyti, jei ieško tik trumpalaikės partnerės.

„Viena pagrindinių vyro savybių turi būti atvirumas. Jokių slapstymusi, jokių išvedžiojimų aplinkui“, – griežtai kalbėjo Š.Kaniava.

Pasak lektoriaus, dažniausiai vyrams bendraujant su moterimis trūksta pasitikėjimo savimi. Jis neslėpė, kad anksčiau ir pats turėjo šią problemą, o įveikti ją prireikė laiko.

Tačiau Š.Kaniava perspėjo, kad pasitikėjimas savimi turi būti saikingas, o garsiųjų „Alfa vyrų“ požiūris nieko nežavi: „Tai lyg povas, išskleidęs plunksnas: žiūrėkit, koks aš „fainas“. Bet taip dažniausiai elgiamasi dėl to, kad trūksta kažkokių kitų vidinių savybių.“

„Aš sakyčiau, kad visas tas susireikšminimas kyla iš nesaugumo jausmo. Kaip tik tokie vyrai nelabai savimi pasitiki, jei jiems reikia labai stipriai rodyti aplinkiniams, kad „aš pasitikiu savim“. Tas, kuris savimi pasitiki, to nerodo. Jam nieko nereikia papildomai įrodinėti“, – karčią savo nuomonę apie „Alfa vyrus“ dėstė Š.Kaniava.

Lektorius taip pat pridėjo, kad vyrų pagyros, jog turėjo daugybę partnerių, dar nieko gero nereiškia. Atvirkščiai, pasirodo, kad jei 25 metų sulaukęs, ar vyresnis vyriškis giriasi, kad nepaliaujamai keičia moteris, galima numanyti, kad jam trūksta atsakomybės.

Vis dėlto Š.Kaniava dailiosios lyties atstovėms turi ir nemalonių žinių. Pasak jo, nei šeima, nei moteris tikram vyrui niekada nebus pirmoje vietoje, nes jam reikia siekti kokio nors aukštesnio tikslo. Jis turi jausti, kad keičia pasaulį.

Todėl, lektoriaus manymu, dažnas vyras neras laimės su pernelyg ambicinga moterimi ar karjeriste, nes ši neras pakankamai laiko kurstyti namų židinį ir dovanoti vyrui moterišką šilumą.

Gėjus galima atstatyti

Šiais laikais labai daug dėmesio skiriama homoseksualams. Bet ar jie gali būti tikrai vyriški? Š.Kaniava mano, kad dalį vyriškų savybių gali turėti ir gėjai, bet vis dėlto „trauka tai pačiai lyčiai simbolizuoja pažeistą vyriškų ir moteriškų savybių balansą“.

„Vyrų rato“ atstovas teigė, kad kiekvienas vyras turi ir moteriškų savybių, o moterys vyriškų, tačiau pažeidus jų balansą žmonės gali tapti homoseksualūs.

Tačiau neverta nusiminti net ir tokiu atveju. Š.Kaniava neabejoja, jei gėjus labai nori sugrįžti į įprastą kelią, kryptingai dirbdamas jis tikrai gali tai pasiekti.

Vyras sakė, kad jei turėtų homoseksualų sūnų, nesistengtų pakeisti jo pasirinkimo, o paprasčiausiai parodytų kelią, kuriuo galima eiti.

Lektorius taip pat pasidalino patarimu su sūnus auginančiais tėvais. Jis siūlo su berniukais praleisti kuo daugiau laiko, vestis juos į įvairius susitikimus su draugais, kad jie priprastų prie vyriškos kompanijos ir pamatytų vyriško pasaulio ypatumus.

Paslaptingoji iniciacija

Vyriškumo lietuviai gali mokytis jau ne vienerius metus. Prieš šešis metus veikė „Vyrų klubas“, kurio veikloje dalyvavo ir Š.Kaniava. Visų pirma vyrai kalbėdavo apie santykius su moterimis, bet kai kuriems dalyviams parūpo ir daugiau. Jie norėjo išsiaiškinti, kas yra svarbu vyro gyvenime: tai gali būti sveikata, sportas, stilius.

Vyriškumas nėra atstatomas pokalbiais, klausant seminarų arba skaitant knygas. Tai yra tas pats, kas mokytis išmokti plaukt iš knygos“, – pabrėžė Š.Kaniava. O ilgalaikiai rezultatai taip pat reikalauja pastangų.

„Virsmas neįvyksta per savaitgalio mokymus, tai yra testinis darbas. Pokyčiai įvyko tų žmonių gyvenimuose, kurie tuo nuolat užsiėmė pusę metų ar metus.“, – sakė lektorius.

3-4 dienų savaitgalio kursai įprastai vyksta kokioje nors nuošalioje sodyboje, kad dalyvių neblaškytų moterys ir vyrai galėtų išties susitelkti į savo vyriškumo atstatymą.

Pats Š.Kaniava taip pat neslėpė, kad dar turi kur tobulėti. Tačiau tikino, kad tai jam netrukdo padėt kitiems vyrams, nes daugelis susiduria su panašiomis problemomis.

Vis dėlto „Vyrų rato“ iniciaciją į vyrus gaubia paslapties šydas. Prieš atvykdami į seminarą tobulėjimo siekiantys vyriškiai nežino, kas jų laukia, tad neretą įveikia baimė ir dalyvauti kursuose jis atsisako net paskutinę akimirką.

Bet, pasak Š.Kaniavos, vyrai, kurie nesugeba įveikti net tokios menkos baimės, dar nėra pasiruošę atrasti tikrąjį vyriškumą.

„Nežinodamas kur jis eina, vyras peržengia per save. Jis peržengia per savo silpną vietą, per savo baimę“, – paslaptingumo svarbą aiškino lektorius.

Š.Kaniava atskleidė, kad vyriškumo mokytis susirenka įvairaus amžiaus vyrai, Jauniausias dalyvis vyriškumo esmės atvyko ieškoti 18-os metų, o vyriausias 40-ies.

Vyras iš esmės yra ne 20-metis ir ne 30-ies. Vyru tampama sulaukus maždaug 40“, – tikro vyro amžių atskleidė Š.Kaniava. Tačiau pridėjo, kad kai kurie vyrais netampa niekada.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.