16 metų bausmę atlikusi moteris palikdama Panevėžio pataisos namus jaučia didelę baimę

Seimo paskelbta amnestija paliestų maždaug 420 nuteistųjų, bet į laisvę artimiausiu metu išeitų 170 žmonių, o 250 žmonių terminas tiesiog trumpėtų. Amnestijos įstatymas turėtų įsigalioti nuo 2019 metų sausio 1 dienos.

 Į laisvę išeinanti Panevėžio pataisos namuose 16 metų išbuvusi nuteistoji Rima prisipažino, kad laukia ir nelaukia tos dienos, kai atsivers durys į laisvę.<br> L.Varanausko nuotr.
 Į laisvę išeinanti Panevėžio pataisos namuose 16 metų išbuvusi nuteistoji Rima prisipažino, kad laukia ir nelaukia tos dienos, kai atsivers durys į laisvę.<br> L.Varanausko nuotr.
 Amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina.<br> L.Varanausko nuotr.
 Amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina.<br> L.Varanausko nuotr.
 Amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina.<br> L.Varanausko nuotr.
 Amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina.<br> L.Varanausko nuotr.
 Amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina.<br> L.Varanausko nuotr.
 Amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina.<br> L.Varanausko nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Raimonda Mikučionytė, jp.lt

Dec 12, 2018, 3:16 PM

Pačią amnestiją ministras Elvinas Jankevičius įvertino teigiamai.

„Vertinu labai teigiamai, nes kalinčiųjų Lietuvoje skaičius yra gerokai per didelis. Mes pirmi Europos Sąjungoje pagal kalinčius asmenis 100 tūkst. gyventojų“, – sakė E. Jankevičius.

Į laisvę išeitų 11 moterų

Amnestija palies ir Panevėžio pataisos namų nuteistąsias. Įstaigos vadovas Edvardas Norvaišas naujienų portalui JP sakė, kad dar tiksliai negalįs pasakyti, kiek nuteistųjų galės pasinaudoti Amnestijos įstatymu.

„Tikslaus skaičiaus dar nežinome. Reikia išnagrinėti įstatymą, nes jame yra daug saugiklių, sąlygų – ne visos moterys galės išeiti į laisvę. Dabar įstaigoje yra 264 moterys, iš jų tris nėščios ir 13 mamų su 14 mažamečių vaikų. Tik išnagrinėję visas situacijas, galėsime tiksliai pasakyti, kiek nuteistųjų moterų galės pasinaudoti amnestija“, – sakė E. Norvaišas, o jo pavaduotojas Vladislovas Navickas teigė, kad amnestijos įstatymas paliestų 25 moteris, iš kurių 11 būtų paleistos.

Proginė amnestija – nėra gerai

Tačiau amnestija arba išėjimas į laisvę ne visus nuteistuosius džiugina. Tiesiog proginės amnestijos staiga paleistus iš kalėjimų asmenis įstumia į vėl nusikalsti kurstančias sąlygas – nemažos dalies patenkančiųjų į amnestuotųjų skaičių laisvėje niekas nelaukia, jie neturi kur glaustis, o jų aplinka ta pati – verčianti nusikalsti. Be to, ir vadinamieji kalėjimų universitetai stiprina kriminalinius ryšius.

Laukia ir nelaukia

Į laisvę išeinanti Panevėžio pataisos namuose 16 metų išbuvusi nuteistoji Rima naujienų portalui JP prisipažino, kad laukia ir nelaukia tos dienos, kai atsivers durys į laisvę.

„Manęs neliečia amnestija. Išbuvau 16 metų ir išeisiu po 3 mėnesių. Tačiau labai baisu išeiti po tiek laiko. Per tuos metus turiu uždirbusi tik 160 eurų, o išėjus į laisvę teks integruotis į visuomenę, atrasti socialinius ryšius, atkurti gyvenimą. Bus be galo sunku atsistoti ant kojų, bet stengsiuosi iš paskutiniųjų. Bandysiu panaudoti tas žinias, kurias pavyko įgyti ir išmokti nelaisvėje“, – pasakojo ji.

Pataisos procese ir visuomenė

Pasak Rimos, Pataisos namuose išmoko daug dalykų.

„Ir megzti, ir nerti, ir lipdyti. Be to, išmokau iš atliekų gaminti įvairius buičiai tinkančius daiktus. Tie išmokti įgūdžiai tikrai pravers išėjus į laisvę“, – pasakojo moteris ir pridūrė:

„Gal ir visuomenė į mane žiūrės kitaip, jei parodysiu ką moku? Manau, kad ir visuomenė turėtų dalyvauti pataisos procese. Tačiau kol kas taip nėra. Atlikau bausmę be jokių malonių. Išeinu į laisvę ir tampu tos pačios visuomenės dalimi. Kaip visuomenė priims į laisvę išėjusį nuteistąjį, taip jis ir elgsis. Jei į laisvę išėjusį kalinį atstums, jis ir elgsis kaip atstumtasis, raupsuotasis.“

Kurti integracijos programas

Skaičiuojama, kad į laisvę išeitų 200–250 nuteistųjų, o dar apie 200 žmonių būtų atleisti nuo arešto. Nepaisant to, amnestija abejotina ir naudingumo, ir teisiniu požiūriu.

Nuteistiesiems reikėtų suteikti galimybę išeiti į laisvę anksčiau, nei baigsis įkalinimo terminas, bet daug efektyviau tai daryti ne urmu, o individualiai, atsižvelgiant į kalinio elgesį. Jis neturi tikėtis valdančiųjų malonės, jog bus amnestuotas kokia nors proga, o pats stengtis įrodyti, kad pasirengęs daugiau nenusikalsti.

Dar svarbiau sukurti efektyvias nuteistųjų socialinės integracijos programas, kurios, teisininkų nuomone, iki šiol visiškai neveiksmingos.

Amnestija

Pagal įstatymą, nuo neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalies bus atleidžiamos nėščios moterys ir motinos, auginančios vaiką pataisos įstaigoje ir nuteistos laisvės atėmimo bausme iki šešerių metų, taip pat nepilnamečiai, nuteisti laisvės atėmimo bausme iki trejų metų, kuriems nusikaltimo padarymo metu nebuvo suėję 18 metų.

Amnestijos gali tikėtis ir nusikaltę neįgalieji, kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, taip pat pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji, kurie nuo perkėlimo į pusiaukelės namus jau atliko trečdalį neatliktos laisvės atėmimo bausmės.

Nuo neatliktos arešto bausmės dalies bus atleidžiami nuteistieji, kurie tokie bausmę atlieka savo poilsio dienomis, taip pat švenčių dienomis ir per atostogas, išskyrus nuteistuosius, kuriems areštas skirtas už vengimą atlikti kitą bausmę ar baudžiamojo poveikio priemonę.

Vienais metais bausmės laikas bus sutrumpintas pirmą kartą laisvės atėmimo bausmę atliekantiems nuteistiesiems, jeigu jiems skirta bausmė neviršija trejų metų ir jeigu jų nusikalstamo elgesio rizika yra gerokai sumažėjusi arba žema.

Dar daliai nuteistųjų bausmės bus sumažintos perpus, trečdaliu arba ketvirtadaliu.

Įstatyme taip pat numatyta, kad amnestija netaikoma asmenims, nuteistiems už genocidą, karo nusikaltimus, disponavimą narkotikais, nusikaltimus finansų sistemai, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, visuomenės saugumui, nuteistiesiems iki gyvos galvos, recidyvistams.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.