Projektas „Kalbėk“ ragina garsiai kalbėti apie problemas

Kūrybos namai „Kaukių akademija“, bendradarbiaujant su nepriklausomų rašytojų/dramaturgų kūrybos namais „Heads&Hands scripthouse“ ir „Individualiosios psichologijos institutu“ visuomenę kviečia atsigręžti į probleminius valstybę bei žmones liečiančius klausimus ir garsiai apie juos kalbėti.

Balys Latėnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Balys Latėnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2015-12-04 13:19, atnaujinta 2017-10-01 08:05

Organizacijos kviečia neužsidaryti tik „savo kieme“, nepastebint kitų problemų ar ignoruojant savąsias. „Rūsius palikime uogienėms, apie problemas kalbėkime“, – sako projekto rengėjai.

„Kalbėk“ – tai atvirų diskusijų projektas, subursiantis įvairaus amžiaus, profesijų ir socialinio statuso grupes. Diskusijų temas padiktuos prieš tai vyksiantys šiuolaikinių pjesių skaitymai. Tai nebus galimo spektaklio aptarimas ar pjesės formos analizė.

Svarbiausia – diskusija, kurią paskatins pjesėje nagrinėjama tema. Kiekvienoje diskusijoje dalyvaus įvairių sričių specialistai (psichologai, sociologai, politologai, istorikai ir t.t.), kurie įves publiką į atitinkamą kontekstą. Pagrindinis diskusijų tikslas bus prakalbinti pačius žiūrovus, sukuriant neįpareigojančią atmosferą.

„Pažiūrėję spektaklį ar filmą, vis rečiau pasiliekame po ir diskutuojame nagrinėjamomis temomis. Dažnai apsikeičiame keliomis frazėmis „patiko“ ar „nepatiko“, aptariame aktorių darbą, filmo pabaigą ir susėdame atgal į savo automobilius. Tačiau pagrindinis filmo, spektaklio ar kitos kūrybinės veiklos tikslas – dialogo siekis, probleminių klausimų kėlimas, diskusijos provokacija taip ir neįvyksta. Žmonės tampa vis uždaresni, nebesidalinama nuomonėmis, nebekyla diskusijos.

Tai atsispindi ne tik kultūriniame ar politiniame gyvenime, bet ir asmeniniame – problemos tampa žmogaus ir jo daktaro, žmogaus ir jo psichologo, žmogaus ir jo darbdavio dialogu. To pasekoje vis daugėja psichinės sveikatos problemų, apie kurias kalbėti vengiama ir kurios dažnai pasibaigia tragiškai“, – skelbia projekto organizatoriai.

Pagrindinės temos, kurios bus analizuojamos diskusijų metu: vartotojiškumas, depresija, priklausomybės, savižudybė, homofobija, tautinės mažumos, smurtas, mirties kultūra, psichiniai susirgimai. Iš viso numatoma surengti 10 diskusijų, vasarą diskusijų formatą perkeliant į festivalius.

Pirmasis renginys vyks gruodžio 8 dieną, kurio metu bus skaitoma V. Klimaček pjesė „Supermarketas“, o diskusija vyks vartotojiškumo tema. Pjesę skaitys: Julius Žalakevičius, Irena Jankutė, Marcelė Zikaraitė, Evelina Brėdikytė, Rimvydas Ambrazevičius, režisierius – Balys Latėnas.

Diskusijoje bus bandoma suprasti, kuo skiriasi vartojimas nuo vartotojiškumo? Ar įmanoma nevartoti? Kada vartojimas virsta problemų sprendimo, tuštumos užpildymo išraiška? Ar mes tik vartojame ar ir patys esame vartojami? Ar vartojame tik daiktus ar ir žmones? Ar egzistuoja deficito kompleksas? Diskusijoje bus mėginama apčiuopti vartotojiškos visuomenės portretas, dalyviai kviečiami dalintis asmenine patirtimi.

Renginys vyks gruodžio 8 dieną, „Kaukių akademijoje“, Panerių g. 34, 19.00 val. Įėjimas nemokamas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.