Paaiškino, ką labiausiai erzina poros amžiaus skirtumas

Amžiaus skirtumas poroje žeidžia mūsų moralinius įsitikinimus – dažnai manome, kad tokie santykiai yra paremti troškimų pildymu ir mainais, o ne abipusiu ryšiu ir rūpesčiu. JAV mokslininkų komanda nustatė, kad, nepriklausomai nuo lyties, jauni žmonės didelį amžiaus skirtumą poroje smerkė labiau nei vyresni.

 Psichologai įtarė, kad tiriamųjų priešiškumo lygis atitiks jų savanaudiškus interesus.<br>123rf nuotr.
 Psichologai įtarė, kad tiriamųjų priešiškumo lygis atitiks jų savanaudiškus interesus.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

„Stilius“

2018-10-08 15:11

Poros, kurių amžiaus skirtumas yra didelis, nėra retas atvejis. Atlikto tyrimo duomenimis, tokių atvejų net daugėja. Psichologė Yeal Sela kartu su kolegomis iš Ouklando universiteto Mičigane nusprendė pasidomėti, kodėl smerkiame pasirinkusiuosius už save gerokai jaunesnį ar vyresnį partnerį.

Mokslininkų komanda tyrė 430 amerikiečių vyrų ir moterų, kurie turėjo įvertinti tokių santykių priimtinumą arba nurodyti nepasitenkinimą atveju, kai vyresnis vyras susitikinėja su jauna moterimi. Toks pavyzdys pasirinktas todėl, kad vyresnio vyro ir jaunos moters santykiai yra dažnesni nei jauno vyro ir vyresnės moters.

Psichologai įtarė, kad tiriamųjų priešiškumo lygis atitiks jų savanaudiškus interesus. Pavyzdžiui, būtų galima daryti įžvalgą, kad jaunos moterys didelį amžiaus skirtumą poroje palaikytų labiau nei vyresnės moterys, nes joms pateikiama daugiau poros pasirinkimo variantų – jos gali rinktis tiek jaunus, tiek vyresnio amžiaus vyrus. Tačiau vyresnes moteris tai turėtų papiktinti – jeigu jaunos merginos susitikinės su vyresnio amžiaus vyrais, joms liks mažiau pasirinkimo galimybių, nes jauni vyrai į vyresnes moteris dairosi rečiau.

Tiriant vyrus, psichologų tyrimo rezultatai turėtų būti atvirkštiniai – vyresni vyrai, manytina, turėtų pritarti tokiems santykiams, o jaunesni – prieštarauti.

Tačiau tyrimo rezultatai buvo kiek kitokie, nei tikėtasi: Y.Selos vadovaujama mokslininkų komanda nustatė, kad, nepriklausomai nuo lyties, jauni žmonės didelį amžiaus skirtumą poroje smerkė labiau nei vyresni žmonės.

Y.Sela su kolegomis taip pat domėjosi dar viena priežastimi, kodėl manome, kad tokie santykiai paremti troškimų pildymu ir mainais, o ne abipusiu ryšiu ir rūpesčiu. Vienas radikaliausių ir ryškiausių tokių mainais paremtų santykių pavyzdžių – intymių paslaugų teikimas už pinigus.

Psichologė tiriamųjų klausė, kaip jie vertina žmones, mokančius už intymias paslaugas. Vyrai tokioms paslaugoms pritarė labiau nei moterys, ypač jaunesni tiriamieji. Jaunesnės moterys seksui už pinigus pritarė labiau nei vyresnės, o vyrai, nepriklausomai nuo amžiaus kategorijos, pritarė vienodai.

Tyrimu nustatyta, kad kuo labiau pritariama mokėjimui už intymias paslaugas, tuo labiau pritariama ir dideliam amžiaus skirtumui poroje. „Viena priežasčių, kodėl moterys smerkia tokius santykius, – jų neigiamas požiūris į prostituciją. Tačiau šios taisyklės negalima pritaikyti vyrams“, – rašoma tyrime.

Vis dėlto tiksliai nustatyti, kodėl vienaip ar kitaip vertiname didelį amžiaus skirtumą poroje, sunku. Taip yra todėl, kad tyrime dalyvavę savanoriai nepaaiškino savo vertinimo priežasčių. Tačiau vienas svarus paaiškinimas gali būti tas, kad kai kurios moterys mano, jog jų santykiams su vyrais grėsmę kelia kitos moterys, sutinkančios su vyrais vykdyti vienokius ar kitokius „mainus“ siekdamos naudos. Vyrus prieštarauti dideliam amžiaus skirtumui poroje, tyrimo rezultatų duomenimis, verčia įvairūs veiksniai, kuriems nustatyti prireiktų išsamesnių tyrimų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.