Psichiatras Olegas Lapinas: kai kuriuos žmones karantinas gali paveikti labai teigiamai

2020 m. kovo 20 d. 10:42
Šiais koronaviruso siautėjimo laikais net kai kurie ramūs optimistiški žmonės jaučia didelį susirūpinimą dėl ateities, tad tampa neramu pagalvojus apie žmones, kurie ir paprastomis dienomis būdavo jautrūs ir pažeidžiami, turėjo psichikos sveikatos sutrikimų: ar jų dabar neapims itin liguistos būsenos? Psichiatro psichoterapeuto Olego Lapino atsakymas į šį klausimą labai nustebino.
Daugiau nuotraukų (5)
Pasak gydytojo, sunkiu laikotarpiu visuomenėje pasireiškia paradoksas: grėsmė prarasti realybės pojūtį padidėja sveikiesiems, o neurotiški, psichikos sutrikimų turintys žmonės pasijunta ramiau ir ima elgtis adekvačiau, galima sakyti, prasiblaivo.
Taip nutinka todėl, kad psichikos sutrikimai kyla žmogaus vidiniame pasaulyje, kur vyksta vidiniai konfliktai, sprendžiamos kitiems nematomos problemos. Tačiau kai padaugėja problemų išoriniame pasaulyje, žmogaus vidinis konfliktas nuslopsta, jam ėmus daugiau galvoti apie paprastus kasdienius dalykus: kaip apsirūpinti maistu, ar eiti į lauką, kaip bendrauti su artimaisiais ir pan.
Pavyzdžiui, depresinė būsena kyla žmogaus viduje, o kai jis daugiau galvoja apie išorinius dalykus, jo vidinis liūdesys tarsi išsisklaido. Kitas pavyzdys – obsesinis kompulsinis sutrikimas, kurio kamuojamas žmogus nuolat kartoja tą patį veiksmą, tarkim, plaunasi rankas: šiais laikais jo įprotis atrodys visai normalus, ir jis pats jausis geriau.
O.Lapinas pastebėjo, kad analogiškas reiškinys buvo išryškėjęs karo metais: neurotiški žmonės savo vidines dramas buvo užmiršę, nes galvojo apie tai, kaip išgyventi, o kai laikai tapo ramesni, vidinės problemos vėl paūmėjo.
O štai sveikus žmones, jei jie labai nerimaus, epidemija gali paveikti neigiamai, retsykiais dėl besikaupiančių neigiamų emocijų net apima psichozė, kai prarandamas realybės suvokimas.
Dar viena sveikų žmonių reakcija, kuri laikytina netinkama – visiškas problemos ignoravimas, jos neigimas ar džiaugsmas jos akivaizdoje. Tai – psichologinės gynybos mechanizmas, kai realybė interpretuojama netinkamai.
Apskritai nerimas šiais laikais – visiškai normali reakcija į tai, kas vyksta. Ką daryti, jei dėl savo sveikatos būklės labai nerimauja vyresnio amžiaus artimas žmogus? Pasak psichiatro, net nereikėtų jo raminti ar guosti, pakaks jį išklausyti ir pasistengti jį apsaugoti, aprūpinti reikiamais produktais ar pan. O jei senyvas žmogus pasijus prasčiau, reikėtų jį paraginti tiesiog gulėti lovoje – kai kurie ir tokiu atveju nori užsiimti įprasta veikla.
Jei žmogui kils rimtų psichikos problemų, būtinosios pagalbos jis šiuo metu tikrai sulauks, tarkim, bus paguldytas į ligoninę, jei pasireikš psichozė, o įprasti medikamentai bus išrašyti nuotoliniu būdu. Vien dėl padidėjusio nerimo prašytis pas gydytoją vaistų, pasak O.Lapino, nėra reikalo – tereikia savo nerimą pripažinti ir galvoti, kokių priemonių imtis, kad jaustumėtės saugiau.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.