Koučingo federacijos prezidentė: „Moterys dažniau nei vyrai bijo suklysti“

Ką daryti, kai jauti, jog darbas nebetenkina, norisi sekti pašaukimo keliu, bet karjeros pokytis gąsdina? Kaip įveikti tokias baimes, kalbamės su tarptautinės Koučingo Federacijos Lietuvoje prezidente Evelina Dumašiene, WoW University dėstytoja, lyderystės ir Metateam komandų ugdymo bendrapartnere. Ji atskleidžia, jog nugalėti baimes ir pasiryžti pokyčiui padės geresnis savęs pažinimas, tikslai ir „nepatogių jausmų legalizavimas“.

 Tarptautinės Koučingo Federacijos Lietuvoje prezidentė Evelina Dumašienė.<br> 123rf nuotr.
 Tarptautinės Koučingo Federacijos Lietuvoje prezidentė Evelina Dumašienė.<br> 123rf nuotr.
 Moterys klausia savęs, kas bus, jeigu joms nepasiseks.<br> 123rf nuotr.
 Moterys klausia savęs, kas bus, jeigu joms nepasiseks.<br> 123rf nuotr.
 Tarptautinės Koučingo Federacijos Lietuvoje prezidentė Evelina Dumašienė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
 Tarptautinės Koučingo Federacijos Lietuvoje prezidentė Evelina Dumašienė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

May 25, 2023, 10:45 AM

– Evelina, WoW University paskaitoje kalbėsite apie tai, kokios mintys ar būsenos yra ženklai, kad galbūt atėjo laikas keisti karjeros kryptį, įgyvendinti pokyčius? Kaip atpažinti, kad jau metas?

– Svarbiausias rodiklis, į kurį reikėtų atsižvelgti svarstant karjeros pokyčius, yra jūsų energijos lygis. Stebėkite save – ar jūsų energija yra aukšto, ar žemo lygio (vertinimo skalė individuali kiekvienam), ar jūsų darbas jums įdomus, ar vis dar smalsu, ar matote tobulėjimo galimybių.

Įvertinkite, ar nuolat nesijaučiate pervargę. Jeigu atsakymas yra „taip“, tai ženklas, kad laikas porai savaičių atsitraukti ir daugiau dėmesio skirti savo fizinei bei emocinei sveikatai – kad padėtume sau suprasti, ar dėl didelio nuovargio kaltas darbas. Nuovargis gali pasireikšti ir dėl neteisingo mąstymo, įpročių – galbūt esate teisingame kelyje, tačiau jums trukdo kiti, aplinkoje pasireiškiantys dalykai.

Savęs supratimas yra itin kompleksinis procesas, kuriam reikia dosniai skirti laiko. Klausykite savęs, kad suprastumėte, ar turite norų, jėgų ir idėjų – ar jūsų požiūris į ateitį yra pozityvus? Paklauskite savęs, ar turite norų ką nors patobulinti ar sukurti, ar matote, kur norėtumėte augti? Jeigu į šiuos klausimus atsakote teigiamai, tikėtina, kad dar ne visos galimybės išnaudotos.

Į darbo ar karjeros krypties keitimą reikia žiūrėti atsakingai – tai sukelia nemažai streso, kartais galime prarasti turėtą saugumą. Todėl turėkite omenyje, kad kai kuriuos savęs tyrinėjimus galite atlikti bet kurioje darbo vietoje. Kartais paaiškėja, kad keitimas yra būtinas ir naudingas tiek jums, tiek darbdaviui. Bet būna atsitinka ir taip, kad kaip tik pats žmogus pamato naujas galimybes įmonėje, pasitelkia drąsą ir apie tai papasakoja savo darbdaviui.

– Kurse „Veiklos restartas: kaip atrasti džiaugsmą ir pašaukimą“ kalbėsite apie baimes, kurios mus stabdo. Iš kur jos atsiranda?

– Visų pirma – baimės ne visada yra blogai. Pirminė baimių paskirtis – apsaugoti mus nuo pavojų. Jeigu visai nepatirtume baimės, vargu, ar išgyventume bent savaitę.

Kai kalbu apie baimes, omeny turiu ne fobijas, o apie vidinius ribojimus. Tokios baimės yra nedrąsos pliūpsnis, tam tikra asmeninė antena, kuri aktyvuojasi, parodydama, kad kažkas gyvenime vyksta svarbaus arba galėtų būti kitaip. Kartais baimė ateina iš mūsų patirčių – tada reikėtų pastebėti, ar yra kažkoks atsikartojamumas, užčiuopti baimę ir imtis baimės mažinimo darbo.

Baimes mes taip pat galime pasiskolinti, išmokti iš kitų. Prisiminkite savo vaikystę – kai nemokėjome vaikščioti, bet kažko labai norėjome, vis tiek ėjome, kritome, vėl stojomės ir ėjome. Mus sustabdydavo tik išsigandę aplinkiniai, jog vaikui kas nors atsitiks. Tokiu būdu žygiuodami per gyvenimą mes vis prisirenkame baimių – pasiskoliname jas iš kitų.

Kartais mes baimes sumaišome su intuicija! Kai šiek tiek neramu žengti žingsnį nauja kryptimi, tai gali būti jūsų intuicija, sakanti „taip, čia ir yra ta kryptis, kuria turi eiti“.

– O kaip įgauti drąsos, tvirtai jaustis dėl priimto sprendimo keisti karjeros kryptį? Kaip nesupainioti intuicijos ir baimės?

– Atsakymas, kaip jaustis užtikrintai dėl karjeros pokyčio, slepiasi savęs pažinime. Visų pirma, reikia suprasti savo realybę: kaip aš jaučiuosi, kokie mano poreikiai yra atliepiami, o kurie ne. Tada reikia atrasti idealios savo ateities kryptį ir rasti vidinius motyvus, kodėl man tai iš tikrųjų svarbu.

Aš skatinu mąstyti vizualiai – nusipieškite tiltą, jungiantį tai, kur esate, ir kur norėtumėte būti. Tada paklauskite savęs, kas jums trukdo nueiti ten, kur norisi. Tai nelengva užduotis – pačiam pastebėti save ribojančias nuostatas ir jausmus užtrunka, tad nusiteikite padirbėti.

Drąsus tas, kuris daro bijodamas!

– O kaip suprasti, kur tu esi, kaip pažinti save?

– Esate ten, kur geriausiai galėjote būti šiuo metu. Ar esate sau, aplinkybėms už tiek dėkingi? Tai svarbus atskaitos taškas. Didelė dalis pažinimo – yra priėmimas ir dėkingumas, vidinių poreikių atliepimas.

Kalbant apie ateities projektavimą, aš labai pasitikiu mūsų mąstymo galia. Darbas su nusistovėjusiu mąstymu duoda impulsą kitokiems veiksmams, kitokiai veikimo sistemai, naujiems požiūriams, naujiems jausmams. Tada susikuriame naują rezultatą.

Nėra vieno teisingiausio būdo, kaip atrasti save. Tačiau aš manau, kad viskas prasideda nuo apsisprendimo. Į savęs pažinimą galime pasižiūrėti lyg į vidinio kompaso susiderinimą – kai kryptis aiški, duoti pakankamai laiko mažais žingsneliais judėti tolyn, mėgautis procesu. Pakeliui išmokti naujų dalykų, įgauti naujų įgūdžių tam, kad pasiektume įsivardintus tikslus.

Svarbu pridurti, kad tikslai reikalingi tam, jog padėtų numatyti kelionės kryptį, o ne aklam jų sekimui. Naujametinė tikslų karštinė baigėsi – tikslai yra mūsų norimos krypties kelrodžiai, bet turime pasilikti vietos ir klaidoms, naujoms kryptims. Tai įgyvendinti gali padėti į augimą orientuota mąstysena. Tai mąstysena, kuri sako, jog klaida taip pat yra proceso dalis, daug išmokanti apie mus pačius, o ne būdas save mintimis skriausti ar net žlugdyti.

– WoW University kursas orientuotas į moteris. Su kokiomis baimėmis moterys susiduria, svarstydamos pokyčius darbe?

– Dažniausia baimė – klaidos baimė. Moterys klausia savęs, kas bus, jeigu joms nepasiseks. Nerimaujama, kas gali nutikti susikurtam įvaizdžiui, svarbus klausimas būna ir saugumo praradimas. Tai nėra neįveikiamos baimės, tačiau tam, kad jos būtų nugalėtos, reikalingi planai ir strategijos.

Ką pagalvos kiti – taip pat labai dažna baimė. Mes vaikystėje išmokome savo sėkmės formules. Pavyzdžiui, vieniems vaikystėje sakė, jog tam, jog būtų sėkmingi, reikia labai daug ir sunkiai dirbti, nekeisti darboviečių ir darbo specifikos. Sėkmės formulės dažnai yra taip stipriai susiformavusios, jog žmonėms tampa nedrąsu net kalbėti apie darbo pokyčius – ką pagalvos artimiausia aplinka, kuri irgi tiki ta pačia vienintele sėkmės formule?

Sėkmės formulė arba sėkmės receptas nebūtinai turi būti blogas dalykas – jeigu veikia, nevargina – valio! Jeigu viduje tikima, kad gali būti kitaip – metas pasitikrinti. Dažnai žmonės žino daug atsakymų patys, tik viduje jie – užrakinti. Tai vadinu – vidiniu kiekvieno potencialu. Pavyzdžiui, kartais net perdėta drąsą yra vidinio trapumo ženklas. Mes gebame save išlavinti taip, kaip reikia, pavyzdžiui, intravertai gali įgauti ekstravertiškų savybių ir sėkmingai sekti išmokta sėkmės formule. Vieniems visai gerai einasi, kiti vis dar stebisi – ko taip nuvargsta, laiku neatstato savo resursų. Svarbiausias klausimas – kas tada vyksta vidiniame žmogaus pasaulyje?

– Kaip įveikti šias baimes?

– Man labiau patinka kalbėti apie drąsą ir jos šaltinius. Užčiuptą baimę panaudoti tik kaip naują atspirties tašką. Nėra drąsos, jeigu nėra baimės! Keiskime požiūrį į mus gąsdinančius dalykus.

Visų pirma, reikia aiškiai išsikelti tikslą – jeigu jaučiame, kad trūksta drąsos, reikia aiškiai žinoti, kur norime tą drąsą panaudoti. Tada suprasti, ką aš apie save žinau, savo stiprybes, resursus, kurie man gali padėti. Trečia dalis – įsivardinti ribojimus, kurie gali trukdyti (baimės, įsitikinimai) – nuoširdžiai sau atsakyti, kurioje vietoje aš sustoju. O tada jau atakuoti savo ribojimus – veikti pagal susidarytą planą, pagal skirtingus receptus kiekvienam ribojimui įveikti.

Kaskart susidūrus su nepatogumu, visi turime pasirinkimą – augti arba sustoti. Šis keturių žingsnių procesas yra nuolatinis – svarbu tik turėti atvirą, pozityvų, į augimą nukreiptą mąstymą. Suprantama, kad vieniems tai atlikti sudėtinga, todėl kurso „Veiklos restartas“ metu aš padėsiu susidėlioti žingsnius, kurie padės aiškiai įsivardinti tikslus, baimes bei ribojimus, ir susikurti planus, kaip tuos ribojimus įveikti.

Paklauskime savęs dar šiandien – ką man šita nepatogi situacija padovanos, ko išmokys, kur nukreips. Visi pereiname per nepatogumus, visiems kartais būna baisu – patys sau legalizuokime nepatogius jausmus, nes viskas su jais yra gerai. Tai – nauja pradžia.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.