Štai 3 populiariausi mitai apie meilę, kurie trukdo mums kurti sveikus santykius ir mylėti save.
1. „Reikia tik surasti tą vienintelį/-ę“
Tai vienas didžiausių melų, kuriais tikime. Joks žmogus nesutvarkys tavo vidinių žaizdų. Jei tikitės, kad kažkas kitas jus „išgelbės“ nuo vienatvės ar emocinio skausmo, greičiausiai santykiuose jausitės dar labiau pažeidžiami. Tik jūs pats ir terapijos gali išgydyti traumas ir vidinius konfliktus.
Joks kitas žmogus negali kompensuoti vidinės tuštumos. Trumpam gali padėti hormonų audros, bet kūno chemija trunka neilgai ir ji neužpildo asmeninės tuštumos. Emocinė priklausomybė gali suteikti iliuziją, kad kitas žmogus yra vaistas. Bet tai tik pleistras, kuris negydo žaizdos, bet tik uždengia ją.
Tiesa yra ta, kad meilės deficitas susiformuoja vaikystėje. To, ko negavome iš tėvų (palaikymo, pritarimo, šilumos, apkabinimų, artumo), vis reikalaujame iš kitų ir ieškome išorėje. Bet kiti žmonės niekada negalės kompensuoti to.
Darbas su vidiniu vaiku, šeimos konsteliacija, konflikto su tėvais išsprendimas širdyje padeda užsipildyti ir SUSIKURTI savo meilės resursą.
Kai tai pavyksta padaryti, dingsta karštligiškas noras gauti meilę iš išorės bet kokiais būdais.
2. „Meilė yra atsakymas į visus klausimus“
Meilė nėra stebuklinga piliulė, išsprendžianti visas gyvenimo problemas. Meilė – tai artumo jausmas, kuris yra malonus ir daro mus laimingus. Bet jis už mus neišspręs gyvenimo iššūkių. Jis gali motyvuoti, suteikti įkvėpimo, bet jei jautiesi nereikalingas, nelaimingas ir ieškai atramos santykiuose, greičiausiai nusivilsi.
Juk santykiai – ne tik meilė. Tai ir atsakomybė, dialogas, komunikacija, konfliktai... Tobulų žmonių nėra, kaip ir tobulų santykių. Meilės jausmas gali būti lavinamas, bet gali ir dingti iš santykių.
Visi atsakymai yra tavyje! Santykis su pačiu savimi, savo ribomis, vertybėmis, pašaukimu, savęs realizavimu, kūrybine išraiška... Šie atsakymai daro žmones laimingus.
Meilė gali būti nuostabi tavo gyvenimo dalis, bet ne vienintelė gyvenimo prasmė.
3. „Meilė gydo“
Meilė gali suteikti šilumą, palaikymą, tačiau ji pati savaime neišgydys nei tavo vidinių žaizdų, nei kito žmogaus. Sveikas santykis ir artimas ryšys mums, be abejonės, naudingas.
Bet iliuzija yra manyti, kad savo meile galime ką nors pagydyti nuo alkoholizmo, vaikystės traumų, asmenybės sutrikimų...
Praeities traumas, nesaugumo jausmą, skriaudas tėvams ar buvusiems gydo terapijos, kurių eigoje mintimis PATS klientas vedamas vedlio keliauja atgal į praeitį ir uždaro geštaltus, emocines atviras žaizdas, neužbaigtus psichinius ir emocinius procesus. Tai padeda nebeįstrigti negatyviose emocijose ir jaustis geriau dabartyje, labiau pilnu, mylimu ir džiaugsmingu.
Tik tu pats gali pasirūpinti savo emocine sveikata – o meilė gali būti lydinti, bet ne gydanti jėga. Ir savo meile gali padėti sveikti bei palaikyti, sukurdamas tam palankią atmosferą, bet sveikti ir keistis visada turi norėti pats žmogus...
Savo įžvalgomis pasidalino Viktorija Leontjeva, astropsichologė, šeimos konsteliacijų ir psichosomatikos praktikė.