Z.Kelmickaitė: nyksta tradicija kartu švęsti Velykas

Didžiausią pavasario šventę, Velykas, dideliame giminių būryje sutinka tik 15 proc. lietuvių. Beveik 80 proc. šalies gyventojų jas linkę praleisti mažame šeimos rate. Tai atskleidė visuomenės nuomonės ir tyrimų bendrovės „Vilmorus“ atliktas reprezentatyvus lietuvių tyrimas.

Muzikologė Z.Kelmickaitė pripažino, kad šiandien giminės ryšiai trūkinėja, pavyzdžiui, anūkas nėra matęs savo močiutės 15 metų, arba žmonės nežino, kiek pusbrolių ir pusseserių turi.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Muzikologė Z.Kelmickaitė pripažino, kad šiandien giminės ryšiai trūkinėja, pavyzdžiui, anūkas nėra matęs savo močiutės 15 metų, arba žmonės nežino, kiek pusbrolių ir pusseserių turi.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 27, 2015, 10:29 AM, atnaujinta Jan 8, 2018, 4:15 AM

Daugiausiai – 24,2 proc. – Velykas su dideliu giminių būriu švenčia jaunesni, iki 29 metų amžiaus žmonės, o mažiausiai – tik 9,6 proc. – Lietuvos gyventojai, sulaukę 70 ir daugiau metų.

Aktorė Donata Rinkevičienė, kuri tapo šiuo metu vykstančio linksmiausios Lietuvos giminės konkurso viena iš komisijos narių, pasakojo, kad visas metų šventes, jei tik yra galimybė, stengiasi švęsti su pačiais artimiausiais žmonėmis – giminaičiais.

„Prie stalo sėdame visi drauge. Manau, kad tas giminės draugiškumas yra geriausias pavyzdys vaikams, anūkams, marčioms ir žentams. Juk pasimatyti su tais, kuriuos matome rečiau, paskambinti tiems, kuriuos girdime rečiau, tiesiog drauge pabūti, parodyti dėmesį, tai, man rodos, yra didžiausia vertybė šiandien“, – įsitikinusi aktorė.

Kita komisijos narė, muzikologė Zita Kelmickaitė, besidominti senovės lietuvių tradicijomis ir papročiais, teigė, kad šiandien santykis tarp žmonių silpsta, nes žmonės išsisklaidę ne tik po Lietuvą, bet ir užsienį.

„Gaila, bet šiandien giminės ryšiai trūkinėja. Štai, pavyzdžiui, anūkas nėra matęs savo močiutės penkiolika metų. Arba žmonės nežino, kiek pusbrolių ir pusseserių turi. Priežasčių, kodėl giminės nebenori pažinti savo giminių ir su jomis sutikti šventes, gali būti įvairių. Tačiau kartais reikia tiek nedaug, kad vėl susieitume ir pabendrautume su giminaičiais, susėstume su jais prie bendro stalo. Tokių progų galėtų būti ir daugiau“, – sakė Z. Kelmickaitė.

Pasak muzikologės, nuo seno Velykos buvo ta šventė, kuri į gražų būrį surinkdavo įvairaus amžiaus giminaičius. Būtent giminė, jos teigimu, turėtų būti tas kupstas – keras, ant kurio laikosi žmonių bendrystė.

Kad Velykos tinkamiausia šventė praleisti su dideliu giminių būriu, daugiausiai – beveik trečdalis – mano vyresnio amžiaus lietuvių. Būtent šią šventę jie įvardina kaip tinkamą giminės susirinkimui. Kiek mažiau – 15,6 proc. – Velykas tinkama proga giminei susitikti įvardina 30 iki 40 metų amžiaus lietuviai.

Algio Kairio, „Daumantų“ pagardų kūrėjo, skonio meistro įsitikinimu, viena iš priežasčių, kodėl po truputį nyksta tradicija Velykas švęsti su gimine, gali būti atstumai bei emigracija.

„Nors Lietuva ir nedidelė, bet reikia nemažai laiko, kol iš Vilniaus pasieki, pavyzdžiui, Telšius. O jeigu dar keliauji su mažais vaikais, kuriuos reikia suruošti, o jeigu dar teturi tik dvi laisvas dienas, tuomet neretai pasirenki lengvesnį variantą – likti namuose“, – sakė A. Kairys.

A.Kairio giminaičiai, kaip pats, kol dar gyvi yra, visada stengiasi per Velykas susirinkti į vieną krūvą – į mamos sodybą, prie vieno stalo.

Kad kaimo gyventojai Velykas dažniau sutinka su didesniu giminių būriu, parodė ir atliktas tyrimas. Su giminėmis šią šventę švenčia 17,2 proc. kaimuose gyvenančių lietuvių. Miestuose procentas kur kas mažesnis. Pavyzdžiui, sostinėje šią šventę giminių būryje sutinka vos 7,3 proc. vilniečių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.