Alkoholikų vaikai: kiek gali ir turi kištis mokykla?

Lietuvoje labai daug žalingai geriančių ir nuo alkoholio priklausomų suaugusiųjų. Nuo jų priklausomybės kenčia ne tik jie patys, bet ir jų vaikai. Geranoriškų mokytojų dėmesys mokykloje gali padėti sušvelninti tėvų alkoholio priklausomybės pasekmes vaikams, paskatinti tėvus kreiptis pagalbos. Ką gali ir ko negali mokykla?

Pagalbos reikia ir šalia alkoholikų esantiems žmonėms – ypač vaikams.<br>123rf nuotr.
Pagalbos reikia ir šalia alkoholikų esantiems žmonėms – ypač vaikams.<br>123rf nuotr.
Psichiatrė Nijolė Goštautaitė Midttun.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
Psichiatrė Nijolė Goštautaitė Midttun.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Psichiatrė Nijolė Goštautaitė Midttun

2016-02-19 10:14, atnaujinta 2017-06-07 13:16

Mokykla negali sau leisti ignoruoti šią problemą – moksleivių rezultatai, elgesys pamokose, motyvacija, psichikos sveikatos sutrikimai ir rizika vartoti alkoholį priklauso ir nuo tėvų girtavimo. Šiems vaikams mokykla turėtų tapti saugia vieta, padedančia suprasti kas nutiko jų tėvams, kurioje patys sulauktų dėmesio ir pagalbos. Mokykloje neturėtų būti pamokslaujama, įžeidžiamai kalbama apie žmones priklausomus nuo alkoholio, nes tai moksleivių artimieji, brangiausi jiems žmonės.

Mokytojai labiausiai padeda moksleiviams tiesiog tinkamai dirbdami savo darbą. Mokinio smalsumas, naujos žinios ir gebėjimai, pasiekimų džiaugsmas – kuria tvirtus pamatus visų vaikų ateičiai. Alkoholikų vaikų ateičiai svarbūs tie patys dalykai. Visi vaikai, nepriklausomai nuo jų tėvų, jų pačių elgesio ir pasiekimų moksle – verti mokytojo dėmesio, profesionalaus darbo ir paramos.

2016 m. vasario 14-20 d. minint alkoholikų vaikų savaitę atkreipiame dėmesį, kad vaikas iš mokytojo turėtų sužinoti, kad:

– Žalingas alkoholio vartojimas, priklausomybė – tai liga, kurią galima ir reikia gydyti;

– viltis yra: daugybė žalingai vartojančių ir priklausomų asmenų tinkamai gydomi nustoja girtavę.

– Pagalbos reikia ir šalia alkoholikų esantiems žmonėms – ypač vaikams. Prašyti pagalbos ir ją priimti – stiprybės požymis. To galima išmokti.

– Vaikas negali ir neturi nuo šios ligos gelbėti savo tėvų. Jiems padėti turi specialistai; Vaikai niekada nėra kalti dėl tėvų ligų ir elgesio, nėra kalti dėl pasekmių, pavyzdžiui, skyrybų arba vaiko teisių tarnybos įsikišimo.

– Mokykloje yra galimybė saugiai pasikalbėti apie rūpesčius dėl tėvų vartojamo alkoholio – nebijant pasekmių ir patyčių;

– Administracija ir vaikams pagalbą teikiantys specialistai žino, kokios tarnybos gali padėti vaikui, šeimai ir tėvams ir atsakingai į jas kreipiasi.

Mokyklų administracija šiai problemai turėtų skirti pakankamai išteklių ir laiko – kelti savo ir kitų specialistų kvalifikaciją, palaikyti mokytojų pastangas, bendradarbiauti su valstybės institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis veikiančiomis šioje srityje. Labai svarbu suprasti, kad jokia mokykla nėra vieniša sala – Lietuvoje priklausomi asmenys gali gauti gydymo paslaugas, vaiko teisių apsaugos tarnybos ir savivaldybių socialinės tarnybos teikia pagalbą šeimai, veikia platus nevyriausybinių organizacijų tinklas, pagaliau yra Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas.

Kaip papildomą pagalbą tinka vaikus kreipti į Alateen (alkoholikų vaikai) – tai grupė jaunimui, paaugliams, kurių gyvenimą paveikė nors vieno iš tėvų ar kitų artimų žmonių alkoholizmas.

Mokyklos dažnai slepia moksleivių rūkymo, alkoholio ir narkotikų vartojimo atvejus. Nuo priklausomybės kenčiantys tėvai ir šeimos – dar didesnis tabu. Padėti savo moksleiviams mokykla ir mokytojai gali tik nustoję bijoti, pripažinę žinių stoką šioje srityje ir ieškodami sąjungininkų. Tada problemas galima spręsti kartu.

Apie savigelbos grupes artimiesiems:

ALATEEN – paauglių, kurių gyvenimą paveikė nors vieno iš tėvų ar kitų artimų žmonių priklausomybė, draugija (www.al-anon.lt, www.prevencija.lt) 

Al-ANON – priklausomybe sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija (www.al-anon.lt ) 

SAV – suaugusių alkoholikų vaikų draugija (https://www.suaugevaikai.com )  

Informacijos apie Alkoholikų vaikų savaitės kampaniją rasite Mentor Lietuva Facebook paskyroje https://www.facebook.com/mentor.lietuva.7

Dalinkitės filmuota medžiaga „Pakalbėkime apie vaikystę“ https://www.youtube.com/watch?v=Z68d6Xg_Oh0

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.