Dešimtmetis nepagarbiai kalba su tėvu: ar reikia sureikšminti?

„Ar gali 10 metų vaikas sakyti tėvui: „Tu mane užknisai“?“ – klausia lrytas.lt skaitytoja Anelė.

 Vaikai labai jautrūs mūsų moralizavimui, priekaištams, kritikai. <br> 123rf nuotr.
 Vaikai labai jautrūs mūsų moralizavimui, priekaištams, kritikai. <br> 123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 21, 2019, 12:08 PM

Atsako Asmens sveikatos klinikos vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Minialgienė:

„Taip sakyti vaikas gali, bet tai neturėtų būti priimtinas elgesys su tėvais. Reikėtų atkreipti dėmesį, ar tai tik reti pykčio momentu išsprūdę žodžiai, ar vaikas taip sako nuolat.

Todėl labai svarbu suprasti, ką reiškia toks vaiko pasakymas. Sakydamas „tu mane užknisai“ vaikas gali būti susierzinęs, piktas.

Nepagarbaus elgesio vaikai išmoksta iš bendraamžių, televizijos, filmų, netgi savo šeimos. Vaikai labai jautrūs mūsų moralizavimui, priekaištams, kritikai. Todėl pirmiausia tėvai turėtų savęs paklausti, kaip elgiasi su vaiku, kokiu tonu ir ką sako vaikui. Kaip pyktis reiškiamas šeimoje?

Augdamas vaikas išgyvena ir susipažįsta su daugybe emocijų. Pyktis yra viena iš svarbių emocijų, su kuria vaikas dar tik mokosi tvarkytis. Vaikas gali reikšti savo nuomonę ir pykti, tik svarbu, kaip jis tai daro.

Tėvams derėtų patiems išlikti pagarbiems ir nesueiti su vaiku į kovą, o pirmiausia suprasti, ką jaučia jų vaikas, kai išsako piktą repliką.

Tėvai turi galių padėti vaikui tvarkytis su jausmais, todėl nepagarbus komentaras neturėtų praslysti nepastebėtas. Bet jei tai tik pavieniai atvejai, nereikėtų to sureikšminti.“

Specialisto atsakymas suformuluotas remiantis trumpa informacija, kuri yra pateikta skaitytojų laiške. Jei vaiko elgesys ir savijauta kelia daugiau klausimų, rekomenduojama kreiptis dėl išsamesnio psichologo įvertinimo ir rekomendacijų.

***

Jeigu susiduriate su auklėjimo problemomis, sunkiai susitvarkote su vaikais – tai nereiškia, kad esate blogi tėvai. Jau vien tai, kad atsivertėte šį straipsnį, reiškia, jog nemanote, kad rykštė, pakeltas balsas ar grasinimas yra patys tinkamiausi vaikų auklėjimo būdai.

Tačiau auklėjime būna situacijų, kai be specialių žinių sunku priimti tinkamą sprendimą ar pasirinkti priemonę. Kviečiame nelaukti, kol problemos įsisenės – pasikonsultuokite su Asmens sveikatos klinikos specialistais, užduodami anoniminį klausimą portale lrytas.lt, įrašę jį į projekto „Auginu be rykštės“ skydelį (jį rasite po šiuo straipsniu).

Specialistų atsakymai ir patarimai pasirodys rubrikoje „Vaikai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.