VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Šokio pamokos negalią turintiems žmonėms keliasi į užimtumo centrus

2025 m. gegužės 14 d. 10:21
Lietuvos šokio informacijos centras (LŠIC) penktus metus tęsia programą „Kūrybinė judesio laboratorija“, tačiau šiemet ji bus organizuojama nauju formatu. Nuo šiol laboratorijos susitikimai vyks tiek žmonių su negalia užimtumo centruose Vilniuje, tiek praėjusiais projekto vykdymo metais pamėgtoje „Menų spaustuvėje“. Per šiuos metus planuojami surengti penki susitikimai, kuriuos ves šokėjas ir choreografas Mantas Stabačinskas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (5)
Jau penktus metus iš eilės organizuojami „Kūrybinės judesio laboratorijos“ susitikimai, skirti žmonėms su fizine, protine ir kompleksine negalia, iki šiol dažniausiai vykdavo „Menų spaustuvėje“. Sprendimą pamokas rengti žmonių su negalia užimtumo centruose lėmė pačių dalyvių išreikšti poreikiai – siekiama būti arčiau jų kasdienės aplinkos, mažinti logistikos iššūkius ir užtikrinti didesnį prieinamumą, sako Ieva Pranckūnaitė, Lietuvos šokio informacijos centro projektų koordinatorė.
„Išgirdome, kad daug „Kūrybinės judesio laboratorijos“ lankytojų bendruomenės narių dėl įvairių priežasčių negali atvykti į pamokas, nors labai norėtų. Todėl šiemet nusprendėme geriau pažinti Vilniaus žmonių su negalia bendruomenes ir, išbandydami naują formatą, ieškosime būdų, kaip geriau atliepti jų poreikius, kartu išsaugant laboratorijos tikslą – per judesį puoselėti kiekvieno kūrybingumą“, – sako ji.
Pirmasis „Kūrybinės judesio laboratorijos“ susitikimas jau įvyko balandžio pabaigoje, kai projekto mokytojas M. Stabačinskas su kolega – šokėju Adrian Carlo Bibiano aplankė Vilniuje įsikūrusius centrus „Mes esame“ ir „Vilties Akimirka“. Pastarojo centro dienos užimtumo programos vadovė Vyda Radzevičienė sako, kad judesio pamokos centrą lankantiems asmenims – tai didžiulis džiaugsmas:
„Mūsų centre lankytojai dažniausiai turi sunkią kompleksinę negalią. Judesio užsiėmimai juos sušildo, atpalaiduoja, suteikia bendravimo džiaugsmą. Jie padovanoja naujus žmones – tuos, kuriems rūpi, kurie nori ir gali su jais bendrauti. Turime vieną ypatingą mergaitę, vardu Vilūnė, kuri su šeima išbandė šokio pamokas. Po jų ji džiaugėsi, kad užsiėmimai suteikia drąsos ir laisvės priimti bei pažinti savo kūną. Po tokių žodžių nekyla abejonių, kodėl mes tai darome“, – sako ji.
Pasak užimtumo programos vadovės, itin svarbu ir tai, kad pamokos yra nemokamos, nes priešingu atveju jas organizuoti būtų gerokai sudėtingiau.
Naujas formatas atveria daugiau galimybių
„Kūrybinės judesio laboratorijos“ šokio pamokas nuo pat projekto pradžios veda choreografas ir šokėjas Mantas Stabačinskas. Per 28 metus šiuolaikinio šokio lauke jis aktyviai įgyvendina kūrybinius ir edukacinius projektus, skirtus žmonių su negalia kūrybinei įtraukčiai didinti.
Anot jo, pasikeitęs laboratorijos formatas leidžia pasiekti daugiau žmonių bei geriau pažinti su jais dirbančius mokytojus, auklėtojus ir šeimos narius, kurie juos atlydi į dienos centrus. Vis tik, choreografas pripažįsta, kad mokytojų ir šeimos narių įsitraukimas gali tapti ir tam tikru iššūkiu:
„Mes norime, kad pamokose dalyvautų tiek mokytojai, tiek šeimų nariai, tačiau juos įtraukti į veiklą nebūna lengva. Vis dėlto, kai jie pamato, kad pamokoje daugiausia kuriama lengvo judesio pagrindu, o ne šokama tradicine prasme, dažnai prisijungia. Tikiu, kad jų dalyvavimas yra svarbus ir gali turėti teigiamos įtakos tolimesniam darbui – galbūt kai kuriuos metodus pritaikys ir vėliau“, – sako M. Stabačinskas.
Birželio 13 d. dar vienas „Kūrybinės judesio laboratorijos“ susitikimas vyks centre „Vilties Akimirka“, o taip pat planuojama ir šokio pamoka „Menų spaustuvėje“, į kurią galės prisijungti visi norintys.
Norint dalyvauti „Kūrybinėje judesio laboratorijoje“, jokia ankstesnė patirtis nereikalinga – svarbiausia yra noras judėti ir atrasti šokį. Šios programos tikslas – stiprinti negalią turinčių asmenų įtraukimą į pilnavertį visuomeninį gyvenimą ir didinti visuomenės sąmoningumą šiuo klausimu. Lietuvos šokio informacijos centras kviečia prie projekto prisijungti Vilniuje veikiančius žmonių su negalia užimtumo centrus.
Lietuvos šokio informacijos centro veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.