Telegrafas atvėrė žemynus ir pakeitė karo metodus

Joks kitas prietaisas neįveikė tokio nuotolio kaip ši elektrinio ryšio sistema. Tad nieko nuostabaus, kad amerikiečių dailininkas ir išradėjas Samuelis Morse 1844 m. gegužės 24-ąją pirmosios telegrafo linijos tarp Vašingtono apygardos ir Baltimorės atidarymo proga iš Kapitolijaus pastato Vašingtone pasiuntė citatą iš Biblijos: „Ką Dievas sukūrė!“

S.Morse's sukonstruotas telegrafo aparatas.<br>Archyvo nuotr.
S.Morse's sukonstruotas telegrafo aparatas.<br>Archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jan 11, 2015, 1:31 PM, atnaujinta Jan 16, 2018, 10:27 AM

1837 m. sukonstruotas ir iš pradžių mažai susidomėjimo sulaukęs Samuelio Morse’s (1791–1872) telegrafo aparatas nebuvo pirmasis. Dar 1833 m. Getingeno mokslininkai Carlas Friedrichas Gaussas ir Wilhelmas Weberis sukonstravo savo elektromagnetinį telegrafą. Jis perdavinėjo pranešimus daugiau nei 900 metrų ilgio laidais, įtemptais virš miesto stogų.

Britai Wiliamas Cooke’as ir Charlesas Wheatstone’as 1845 m. taip pat užpatentavo telegrafą. Jų aparatas, turėjęs 6 laidus ir sudėtingą šešių magnetinių adatų imtuvą, ilgai buvo naudojamas Britanijos geležinkelių sistemoje žinioms tarp stočių perduoti.

Tačiau S.Morse’s telegrafas buvo paprastesnis, jam pakako vieno laido. Ant slenkančios popieriaus juostelės jis rašė taškus bei brūkšnius nuleisdamas ir pakeldamas adatą. Morse’s aparatas ir jo abėcėlė greitai tapo tarptautiniu standartu ir išradėją padarė turtingą. Tai buvo tas išradimas, kurio Amerikai tuo metu labiausiai reikėjo. Daugiau nei 27 tūkst. kilometrų per sekundę greičiu jis perdavinėjo pranešimus kabeliais po sausumą ir per jūras.

1851 m. JAV jau buvo 50 telegrafo bendrovių, turinčių šimtus telegrafo stočių. Daugiausia jų turėjo geležinkelis. 1886-aisiais veikė daugiau nei 4 tūkst. telegrafo stočių, išsidėsčiusių visoje Amerikoje ir sukūrusių didžiausią pasaulyje milijono kilometrų ryšių tinklą, įskaitant du transatlantinius kabelius.

Telegrafas padėjo kurtis didiesiems koncernams, koordinuoti po Ameriką išsiraizgiusių geležinkelių darbą, atvėrė žemynus ir pakeitė karo metodus. Bet daugiausia naudos iš sekundės greitumu perduodamų pranešimų turėjo tie, kurie juos paskelbia, – laikraščių leidėjai.

Praėjus vos ketveriems metams po to, kai S.Morse citata iš Biblijos atvėrė duris į telegrafo erą, šeši JAV laikraščiai pradėjo keistis informacija telegrafu – buvo įkurta „The Associated Press“ – pirmoji šiuolaikinė pasaulio naujienų agentūra.

Telegrafo istorija Lietuvoje prasidėjo, kai 1839 m. buvo baigta tiesti tuo metu ilgiausia pasaulyje – 1200 km ilgio – optinio telegrafo linija iš Sankt Peterburgo į Varšuvą. Nuo Zarasų ji ėjo per Utenos, Ukmergės apylinkes Kauno ir Vilniaus link. Gedimino pilies bokšte Vilniuje ir Žaliakalnyje Kaune buvo įrengtos telegrafo stotys. Optinis telegrafas buvo eksploatuojamas iki 1854-ųjų. 1855 m. Kaune įrengta pirmoji Lietuvoje elektrinio telegrafo stotis. 1859-aisiais iš Vilniaus į Sankt Peterburgą išsiųsta pirmoji telegrama.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.