Šios srities specialistų, siekiančių tobulinti ir kurti inovatyvius sprendimus apstu ir Lietuvoje. Taigi, apie naujausioje „INOprogreso“ laidoje pristatytus inovatyvius sprendimus kuriančias komandas savo įžvalgomis šį kartą dalinasi Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas Sigitas Besagirskas.
– Ar inovacijos — Lietuvos verslo ateitis? Kodėl svarbu investuoti į inovacijas?
– Nepaisant žmonijos pomėgio viskuo skųstis ir idealizuoti praeitį, gyvenimas su kiekviena diena gerėja. Gal ne visiems vienodu greičiu, kas kelia ypač didelį nepasitenkinimą, tačiau gerėja. Jeigu palygintumėme kiek darbo laiko vienetų reikėjo sunaudoti, norint įsigyti bet kurią prekę ar paslaugą dabar ir 1930 ar 1960-aisiais, pamatytumėme kaip viskas atpigo.
Skaičiuojant išskirtinai pinigine išraiška, šį gerėjimą lemia inovacijos, o tiksliau nedidelė inovatyvaus verslo dalis: 80-90 proc. turtingųjų valstybių biudžeto „suneša“ 20-30 proc. įmonių. Kiti – neinovatyvios įmonės, šeimos verslai, sau dirbantys asmenys, nekalbant apie valstybės sektorių, kuris formaliai irgi generuoja dalį BVP, paprastai prie valstybės biudžeto prisideda kiek daugiau, nei gauna įvairių paslaugų iš valstybės. Ir šis santykis turi tendenciją stiprėti, t. y. valstybės gerovė vis labiau bus priklausoma nuo vis mažesnės dalies dirbančių asmenų.
Pavyzdžiui, paskaičiuokime kiek mokesčių sumoka tarkim pati Siemens arena ir dėl jos susikūrę aplinkiniai verslai bei padalinkime iš dirbančiųjų šioje įmonėje skaičiaus. Ir nepamirškime paskaičiuoti kiek mokesčių sumoka daugiabučio gyventojų nusamdytas kiemsargis su vytelių šluota Pagėgiuose. Žinoma, kalbame apie protą ir darbą, o ne apie „Dievo dovanas“ naudojančias valstybes, kaip Saudo Arabija ar Brunėjus.
Kaip atrodo šalis, kuri neturi inovatyviosios verslo dalies arba turi ją labai mažą? Tereikia nuvykti į daugumą Afrikos valstybių. Kaip gyvena turinčios inovatyviąją verslo dalį – atsisukime į Vokietiją, Šveicariją ar Skandinavijos valstybes. Ar reikia Lietuvai inovacijų? Ne, jei Burkino Fasas yra mūsų valstybės kelrodė žvaigždė, arba taip, jei žvalgomės į kitaip spindinčias žvaigždes.
– Kokia jūsų nuomonė apie laidoje pristatytas naujų gamybos procesų inovacijas?
– Manau, jos tikrai įdomios, tuo labiau, žinant situaciją rinkoje, nelabai yra iš ko rinktis – turint šalyje nedaug inovatyvių produktų/paslaugų, kažką iš šios mažos skrynelės reiktų vis tiek ištraukti. Juk kalbame apie inovacijas kurios kuriamos dabar, o ne yra sukurtos ne mūsų tautiečių prieš 100 metų ar daugiau, bet šiandien yra sėkmingai naudojamos (pvz. visa chemijos pramonė).
– Ką manote apie pačią laidą „INOprogresas“?
– Labai charizmatiškas laidos vedėjas ir manau, kad tai sudaro pusę laidos pasisekimo, nes visuomenė pirma susidomi vedėju, o tik po to laidos turiniu.
– Jūsų palinkėjimas lietuvių inovatoriams.
– Nebijoti klysti, žlugti, bankrutuoti ir vėl pradėti iš naujo. Nepažįstu nei vieno kuriam pavyko iš pirmo karto. Kai viskas pradeda judėti daug lėčiau, nei tikiuosi, visuomet pažiūriu į ant sienos kabančią Charles Franklin Kettering, amerikiečių išradėjo ir daugiau kaip 300 patentų savininko citatą: „Išradėjui nepasiseka 999 kartus, kol pagaliau vieną kartą pavyksta. Tačiau savo nesėkmes jis traktuoja kaip bandymus.“