Interneto kabeliai pernai pumpavo šimtus petabaitų duomenų

Skaitydami naujienų portalus, klausydamiesi muzikos, žiūrėdami vaizdo įrašus ir atlikdami kitus veiksmus internete retai susimąstome apie suvartotos informacijos kiekį. Atsisveikinus su praėjusiais metais, laikas pažvelgti, ką teko ištverti Lietuvos interneto kabeliams ir mobiliesiems tinklams.

Vienas internautas per praėjusius metus vidutiniškai persiuntė apie 260 gigabaitų (GB) duomenų, arba apie 700 megabaitų per dieną.<br>123rf nuotr.
Vienas internautas per praėjusius metus vidutiniškai persiuntė apie 260 gigabaitų (GB) duomenų, arba apie 700 megabaitų per dieną.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Gediminas Gasiulis

Jan 15, 2014, 2:21 PM, atnaujinta Feb 17, 2018, 12:26 PM

Dauguma interneto tiekėjų riboja tik naršymo spartą, bet atsisiųstų ar išsiųstų duomenų kiekio neskaičiuoja. Vieni tuo naudojasi ir siunčia viską, kas pakliūva. Kiti per visus metus sunaudoja vos kelis gigabaitus.

Visgi šiais laikais tokiu kiekiu pasitenkinti gali nebent mobilųjį internetą turintys naudotojai, o kompiuterių ir planšečių savininkai duomenys „ryja“ gerokai aktyviau.

Vertinama, kad visas interneto srautas pasaulyje pernai sudarė maždaug 650 eksabaitų (t.y. milijardų gigabaitų) per metus. Kadangi pasaulyje internetu naudojasi per 2,5 mlrd. žmonių, išeitų, kad vienam internautui per metus vidutiniškai teko apie 260 gigabaitų (GB) duomenų, arba apie 700 megabaitų per dieną. Tiek telpa viename kompaktiniame diske.

Lenkia pasaulio vidurkį

Remiantis Lietuvos interneto tiekėjų pateikta informacija, mūsų šalies interneto naršytojai vidurkį gerokai lenkia.

Vien kompanijos TEO klientai pernai parsisiuntė apie 244 petabaitus (PB) duomenų. Palyginimui, visas socialinis tinklas „Facebook“ užima daugiau nei 300 PB – tiek duomenų saugoma šios kompanijos duomenų centruose. Tai – visos vartotojų paskelbtos žinutės, nuotraukos, vaizdo įrašai, „Patinka“ paspaudimai ir kita informacija. „Facebook“ yra lankomiausias tinklalapis pasaulyje ir turi per 1,2 mlrd. aktyvių narių.

Vienas TEO klientas per metus atsisiuntė vidutiniškai 700 GB duomenų, arba po 1,9 GB per dieną. Didžiąją dalį interneto srauto (72 proc.) sudarė iš užsienio siunčiami duomenys.

TEO Tinklo technologijų tarnybos vadovas Darius Didžgalvis teigia, kad per metus atsisiunčiamų duomenų kiekis padidėjo beveik penktadaliu. „Interneto srauto didėjimui poveikį turėjo populiarėjančios televizijos transliacijos internetu, klientai internete žiūri vis daugiau vaizdo turinio, jo atsiranda vis daugiau, vaizdo įrašų kokybė gerėja“, – sakė jis.

Tiesa, 2013 metais TEO klientų interneto srautas augo kiek mažiau nei ankstesniais metais. D.Didžgalvis tai siejo su tuo, kad kompanijos klientai jau iki tol galėjo naudotis itin didele interneto sparta.

Nori laisvės

Mobiliojo interneto klientų poreikiai pastaraisiais metais auga dar sparčiau. Lietuvos radijo ir televizijos centro („Telecentro“) klientai praėjusiais metais internetu išsiuntė ir priėmė 30,5 PB duomenų: belaidžiu fiksuotuoju internetu „Erdvės“ – 11,5 PB, mobiliuoju 4G internetu „Mezon“ – 19 PB duomenų.

Vidutiniškai vienas „Telecentro“ klientas pernai sunaudojo 44 proc. daugiau duomenų nei 2012 metais. „Tendencija akivaizdi – poreikis naudotis internetu ir siųsti vis didesnius duomenų srautus nuolat auga“, – sako „Telecentro“ projekto vadovas Mindaugas Kuprys.

Jo teigimu, ypač auga klientų noras mobiliuoju internetu siųsti bei priimti duomenis taip pat laisvai, kaip ir laidinėmis technologijomis. M.Kuprys taip pat pastebi, kad yra tam tikras sezoniškumas: duomenų siunčiama mažiau pavasarį ir vasaros pradžioje, o nuo liepos pabaigos srautai pradeda vėl didėti ir nuolat auga iki kovo mėnesio.

3G ryšiu uždengs visą Lietuvą

„Omnitel“ klientai per praėjusius metus perdavė 8,3 PB duomenų, o palyginus su 2012-aisiais, mobiliųjų duomenų suvartojimas išaugo apie pusantro karto.

„Daug daugiau duomenų persiųsta dėl vartotojų aktyvumo. „Omnitel“ klientai kasmet renkasi mokėjimo planus su vis didesniais mobiliųjų duomenų kiekiais ir vis aktyviau naršo mobiliajame internete visuose įrenginiuose. Be abejo, 2014 metais numatome, kad naršymas išmaniaisiais įrenginiais toliau augs – tiek dėl to, kad mobiliuoju internetu pradeda naudotis iki šiol to nedarę klientai, tiek dėl didėjančių jau esamų klientų poreikių ir nuolat augančio vartojimo“, – sakė „Omnitel“ prezidentas Danas Strömbergas.

Jis teigia, kad tiek jų, tiek konkurentų ateitis yra susijusi su mobiliuoju internetu, todėl kompanija skirs ypač daug dėmesio tinklo modernizavimui. D.Strömbergas užsiminė, kad šiais metais „Omnitel“ 3G ryšio tinklas dengs visą Lietuvą, o 4G ryšiu galės naudotis pusė Lietuvos gyventojų.

Išmaniuosius traukia vasarą

Dar sparčiau duomenų vartojimas augo „Tele2“ tinkle: metų pradžioje visi šios kompanijos klientai per dieną atsisiųsdavo 3,5 terabaito duomenų, o metų pabaigoje – jau 6 terabaitus.

„Pagrindinis vartojimo augimas dabar vyksta būtent mobiliojo interneto srityje. Kas antras dabar parduodamas telefonas yra išmanusis, tad padidėjo ir interneto poreikis. Aktyvių interneto vartotojų skaičius „Tele2“ nuo 2012-ųjų išaugo pustrečio karto ir šiuo metu siekia 100 tūkstančių“, – sakė „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas.

„Tele2“ klientai pastaraisiais metais mobiliuoju internetu aktyviau naudojosi vasaros mėnesiais, kuomet ši paslauga buvo siūloma pigiau nei paprastai.

A.Baranauskas pridūrė, kad pirkėjai vis dažniau renkasi geresnius, brangesnius telefonus, o daugiau nei pusė parduodamų išmaniųjų yra vidutinės arba aukščiausios klasės, kainuojantys daugiau nei 500 Lt.

Po gigabaitą per mėnesį

„Bitės“ klientai per praėjusius metus persiuntė beveik 4 PB duomenų – į tokio dydžio kietąjį diską tilptų maždaug milijardas dainų. „Vienam „Bitės“ klientui, besinaudojančiam internetu, vidutiniškai pernai teko apie 0,9 GB per mėnesį. Tai yra interneto telefone ir mobiliojo interneto kompiuteriuose siųstų duomenų vidurkis vienam internetu besinaudojančiam „Bitės“ klientui“, – pastebėjo „Bitės“ rinkodaros direktorius Pranas Kuisys.

Šio operatoriaus klientai aktyviausi buvo paskutinį metų mėnesį, o mažiausiai duomenų siuntė balandį.

„Matome labai aiškią tendenciją, kad mobiliojo interneto poreikis ir duomenų siuntimo srautas auga. Tokia tendencija išliks ir dar labiau ryškės – internete vartotojams pateikiama vis daugiau paslaugų, o išmanieji telefonai jį priartina ir leidžia prisijungti beveik bet kur“, – sakė P.Kuisys, pridurdamas, kad šįmet kompanija investuos į greito interneto tinklo plėtrą – numatoma didinti tiek padengimą, tiek jo greitį.

Apie tai, kaip kompiuterijoje skaičiuojami duomenys, galite paskaityti „Wikipedia“ svetainėje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.