Nors akimirkai pamirškite „Google“: 8 dėmesio vertos interneto paieškos sistemos

Yra paieškos sistemų, kurios yra tikrai geresnės už rinkos lyderius. Tegu ir ne visapusiškai.

 Yra paieškos sistemų, kurios yra tikrai geresnės už rinkos lyderius. Tegu ir ne visapusiškai.<br> 123RF nuotr.
 Yra paieškos sistemų, kurios yra tikrai geresnės už rinkos lyderius. Tegu ir ne visapusiškai.<br> 123RF nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 2, 2019, 2:28 PM

DuckDuckGo

DuckDuckGo“ yra gana gerai žinomas atviro kodo paieškos variklis. Serveriai yra JAV. Be įprastinio darbo, paieškos sistema naudoja kitų šaltinių rezultatus: „Yahoo“, „Bing“, „Wikipedia“.

Kuo geresnė: „DuckDuckGo“ pristato save kaip paiešką su maksimaliu privatumu ir konfidencialumu. Sistema nerenka jokių duomenų apie vartotoją, nesaugo vartotojų atliktų paieškų (nėra paieškos istorijos), slapukų naudojimas yra maksimaliai sumažintas.

„DuckDuckGo“ nerenka ir neperduoda naudotojų asmeninės informacijos. Tai yra mūsų privatumo politika“, sako „DuckDuckGo“ įkūrėjas Gabrielis Weinbergas.

Kam reikalinga: Visos pagrindinės paieškos sistemos bando individualizuoti paieškos rezultatus pagal duomenis, kurie atitinka naršatnį asmenį. Šis fenomenas vadinamas „filtro burbulas“: vartotojas mato tik tuos rezultatus, kurie atitinka jo pageidavimus – arba tuos rezultatus, kuriuos sistema atrenka kaip tinkamus vartotojui.

„DuckDuckGo“ sukuria objektyvų vaizdą, kuris nepriklauso nuo ankstesnės vartotojo veiklos internete ir pašalina „Google“ teminę reklamą. Naudojant „DuckDuckGo“, lengva ieškoti informacijos užsienio kalbomis.

not Evil

„not Evil“ yra „Tor“ anoniminio tinklo paieškos sistema. Norint naudoti šią paiešką, turite prisijungti prie šio tinklo per specializuotą naršyklę.

„not Evil“ nėra vienintelis tokio pobūdžio paieškos variklis. Yra „LOOK“ (automatiškai nustatyta „Tor“ naršyklėje) arba „TORCH“ (viena iš seniausių „Tor“ tinklo paieškos sistemų) ir kt. Apsistojome ties „not Evil“ dėl vienareikšmiškos užuominos „Google“ (pakanka pažiūrėti į pradžios puslapį) sistemoje.

Kuo geresnė: Paieškas vykdo ten, kur „Google“ ir kitoms paieškos sistemoms priėjimas yra iš esmės uždarytas.

Kam reikalinga: „Tor“ tinkle yra daug išteklių, kurių negalima rasti įstatymų besilaikančiame internete. Ir jų skaičius augs – nes griežtėja valdžios institucijų kontrolė dėl tinklo turinio. „Tor“ – tai savotiškas tinklas su savo socialiniais tinklais, torrent svetainėmis, žiniasklaida, prekybos platformomis, dienoraščiais, bibliotekomis ir pan.

YaCy

YaCy“ yra decentralizuota paieškos sistema, veikianti P2P principu. Kiekvienas kompiuteris, kuriame įdiegtas pagrindinis programinės įrangos modulis, internetą nuskaito savarankiškai – t.y. jis yra paieškos roboto analogas. Gauti rezultatai surenkami bendroje duomenų bazėje, kurią naudoja visi „YaCy“ nariai.

Kuo geresnė: Sunku pasakyti, ar tai geriau ar blogiau, bet „YaCy“ turi visiškai kitokį priėjimą prie paieškos organizavimo. „YaCy“ gali vykdyti paieškas plačiajame žiniatinklyje ir neįtrauktuose viešo naudojimosi tinkluose. Rezultatai renkami iš kitų kompiuterių, o ne centrinio kanalo – dėl to neįmanoma rezultatų cenzūra.

Kam reikalinga: Jei esate atviro kodo programinės įrangos ir laisvo interneto šalininkas, tada „YaCy“ yra jūsų pasirinkimas. „YaCy“ taip pat galima naudoti norint organizuojant paiešką korporaciniame ar kitame autonominiame tinkle. Ir nors „YaCy“ nėra labai naudinga kasdieniame gyvenime, tačiau tai yra puiki alternatyva „Google“ paieškos proceso atžvilgiu.

Pipl

Pipl“ – sistema, skirta ieškoti informacijos apie konkretų asmenį.

Kuo geresnė: „Pipl“ autoriai teigia, kad jų specializuoti algoritmai veikia efektyviau nei įprasti paieškos varikliai. Visų pirma, prioritetiniai informacijos šaltiniai yra socialinių tinklų profiliai, komentarai, dalyvių sąrašai ir įvairios duomenų bazės, kuriose skelbiama informacija apie žmones – pavyzdžiui, teismo sprendimų bazė. „Pipl“ lyderystę šioje srityje patvirtina „Lifehacker.com“, „TechCrunch“ ir kiti leidiniai.

Kam reikalinga: jei reikia rasti informacijos apie asmenį, gyvenantį JAV, „Pipl“ bus daug efektyvesnė už „Google“.

FindSounds

FindSounds“ yra dar viena specializuota paieškos sistema. Ji atviruose šaltiniuose ieško įvairių garsų: gamtos, automobilių, žmonių ir pan.

Kuo geresnė: Tai tik garsų paieška – ir nieko daugiau. Nustatymuose galite pasirinkti norimą formatą ir garso kokybę. Visus rastus garsus galite atsisiųsti. Yra paieška pagal pavyzdį.

Kam reikalinga: Jei jums reikia greitai surasti šūvio garsą, kovotojo smūgius ar Homerio Simpsono šauksmą – ši paslauga kaip tik jums. Pasirinkimo spektras anglų kalba yra platus. Jeigu rimtai, specializuota tarnyba apima specializuotą auditoriją. Galbūt ir jums jos prireiks?

Wolfram | Alfa

Wolfram | Alpha“ – skaičiavimo paieškos sistema. Vietoj nuorodų į straipsnius, kuriuose yra raktiniai žodžiai, ji pateikia atsakymą į vartotojo užklausą. Pavyzdžiui, jei paieškos formoje anglų kalba įvedate „palyginti Niujorko ir San Francisko gyventojų skaičių“, „Wolfram | Alpha“ iš karto parodys lenteles ir grafikus su palyginimu.

Kuo geresnė: Ši paslauga geriausiai tinka ieškant faktų – ir tada, kai reikia apskaičiuoti duomenis. „Wolfram | Alpha“ kaupia ir sistemina internete prieinamas žinias iš įvairių sričių – apimant mokslą, kultūrą ir pramogas. Jei šioje duomenų bazėje yra paruoštas atsakymas į paieškos užklausą, sistema jį parodo, jei ne – ji apskaičiuoja ir parodo rezultatą. Šiuo atveju vartotojas mato tik būtiną informaciją ir nieko papildomo.

Kam reikalinga: Pavyzdžiui, jei esate studentas, analitikas, žurnalistas ar tyrėjas, galite naudoti „Wolfram | Alpha“ ir tokiu būdu surasti bei apskaičiuoti su jūsų veikla susijusius duomenis. Paslauga supranta ne visas užklausas – bet nuolat tobulėja ir tampa protingesnė.

Dogpile

Dogpile“ rodo bendrą „Google“, „Yahoo“ ir kitų populiarių sistemų paieškos rezultatų sąrašą.

Kuo geresnė: Pirma, „Dogpile“ rodo mažiau reklamos. Antra, paslauga naudoja specialų algoritmą tam, kad surastų ir parodytų geriausius rezultatus iš skirtingų paieškos sistemų. Pasak „Dogpile“ kūrėjų, jų sistemos suformuoja visapusiškiausią paiešką visame internete.

Kam reikalinga: Jei nerandate informacijos „Google“ ar kitoje įprastoje paieškos sistemoje, ieškokite jos keliose paieškos sistemose vienu metu – naudodami „Dogpile“.

BoardReader

BoardReader“ yra forumų, klausimų ir atsakymų bei kitų bendruomenių paieškos sistema.

Kuo geresnė: Ši paslauga leidžia susiaurinti paieškos lauką iki socialinių svetainių. Naudojantis specialiais filtrais galite greitai rasti paskelbtus įrašus ir komentarus, kurie atitinka jūsų kriterijus: kalbą, paskelbimo datą ir svetainės pavadinimą.

Kam reikalinga: „BoardReader“ gali būti naudinga žiniasklaidos specialistams, kurie domisi masinės auditorijos nuomone tam tikrais klausimais ar temomis.

Apibendrinant visas šias paieškas – „būti geresniu“ šio straipsnio kontekste nereiškia „būti geriausiu“. Taip, daugeliu aspektų, mūsų herojai gerokai atsilieka nuo „Google“ (ar net iki „Bing“ jiems toli). Tačiau kiekviena iš šių paslaugų suteikia vartotojui tai, ko paieškos priemonių gigantai negali pasiūlyti.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.