„Bitė“ ir „Tele2“ statys bendrą ryšio tinklą

Telekomunikacijų bendrovės „Bitė“ ir „Tele2“ pasirašė susitarimą, kuriuo numatoma sukurti bendrą radijo prieigos tinklą (angl. radio access network, RAN) Lietuvoje ir Latvijoje. Partnerystė leis paspartinti 5G tinklo diegimą bei optimizuoti abiejų bendrovių infrastruktūros priežiūrą. Bendras tinklas neturės jokios įtakos bendrovių konkurencijai siūlant prekes ir paslaugas – „Tele2“ ir „Bitė“, kaip ir iki šiol, veiks kaip visiškai savarankiškos įmonės. Dalijimasis infrastruktūra yra įprasta praktika pasaulyje ir ES – kai kuriose šalyse tai vyksta jau 18 metų.

 „Bitė“ ir „Tele2“ statys bendrą tinklą, jis startuos nuo 2021-ųjų.<br> 123RF nuotr.
 „Bitė“ ir „Tele2“ statys bendrą tinklą, jis startuos nuo 2021-ųjų.<br> 123RF nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2019-06-03 09:47, atnaujinta 2019-06-03 09:55

Partnerystė bus įgyvendinama steigiant bendrą įmonę. Pastaroji pradės diegti 5G tinklą bei valdys bendrovių anksčiau sukurtą RAN tinklo (šį tinklą sudaro bazinės stotys ir antenos) infrastruktūrą. Pagrindinius tinklus (angl. core network), kuriuos sudaro komutacinės stotys ir kita kritinė įranga, įmonės ir toliau valdys atskirai.

Susitarimą pasirašiusios bendrovės tikisi, kad 5G tinklą įdiegti bendromis jėgomis pavyks kur kas greičiau nei projektą plėtojant pavieniui. Tokiu būdu tikimasi prisidėti prie spartesnės skaitmeninės ekonomikos plėtros Lietuvoje ir Latvijoje.

„Bitė“ ir „Tele2“ planuoja bendrą tinklą sukurti palaipsniui 2021–2023 metais ir šį procesą užbaigti iki 2023 metų pabaigos. Iki 2021 metų vyks planavimo ir pasirengimo darbai.

„Bendradarbiavimas neapsiribos efektyvesne tinklo priežiūra ir plėtra – jis skirtas realizuoti mūsų ilgo laikotarpio ambicijas. Mes norime, kad Lietuvos gyventojai džiaugtųsi greitu ir kokybišku ryšiu. Dalijimasis tinklu yra populiarus būdas pagreitinti 5G ir kitų modernių technologijų plėtojimą, daryti tai efektyviau ir didesnėmis apimtimis. O tikrieji laimėtojai bus klientai, kuriems atiteks prieiga prie didžiausio mobiliojo ryšio tinklo“, – sakė „Tele2“ generalinis direktorius Petras Masiulis.

Susitarimą paskatino teigiama patirtis, kurią sukaupė kitų šalių operatoriai, įgyvendinę panašius projektus. Aktyvus dalijimasis tinklu nieko nebestebina – pasaulyje esama maždaug 100 panašių projektų, vien Europoje jų priskaičiuojama 40. Pavyzdžiui, „Tele2“ ir „Telenor“ dalijasi tinklu Švedijoje, „Orange“ ir „T-Mobile“ Lenkijoje, DNA ir „Telia“ Suomijoje, SFR ir „Bouyuges Telecom“ Prancūzijoje, „Vodafone“ ir „Nova“ Islandijoje.

Telekomunikacijų bendrovės skaičiuoja reikšmingus efektyvumo pokyčius dalijantis tinklo infrastruktūra. Pavyzdžiui, bendrame tinkle sukuriamas 30-60 proc. didesnis duomenų srauto pralaidumas, partnerystė taip pat teigiamai veikia aplinką, nes mažėja išteklių vartojimas – vien elektros energijos suvartojama apie 20 proc. mažiau.

„Bitė“ ir „Tele2“ valdys po 50 procentų bendros Lietuvoje ir Latvijoje veiksiančios įmonės akcijų.

Konkurencija išliks

„Šiandien Lietuvos telekomunikacijų rinkoje – ypatinga diena. Drauge su „Bite“ paskelbėme, kad statysime bendrą tinklą, jis startuos nuo 2021-ųjų“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje įvykį komentuoja „Tele2“ korporatyvinės komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas.

Pasak jo, tai nėra pirmas toks atvejis pasaulyje. Komunikacijų specialistas pasakoja, kad tiek Europoje, tiek kitose pasaulio dalyse yra daug pavyzdžių, mat operatoriams toks modelis leidžia pasiekti kelis dalykus.

„Pirma, naują tinklą galime pastatyti greičiau. Kur du stos, visada daugiau padarys, ar ne? Ir greičiau, nei darytų atskirai. Antra, naujas tinklas kainuos mažiau. Tai svarbu ne tik mums: tinklo kaštai yra didelė kaštų dalis, o kaštus visada padengia klientai. Jūs.“, – teigia A.Baranauskas.

Pasak „Tele2“ atstovo, 5G ryšio atveju tai ypač svarbu, mat investicijos čia žada būti didesnės nei statant ankstesnių kartų tinklus, todėl operatoriams svarbu sutaupyti.

„O kai sutaupom, tai ir su kainom kas nutinka? Teisingai, jos gražėja ir gerėja“, – žada A.Baranauskas.

Trečia bendro tinklo kūrimo priežastis, pasak korporatyvinės komunikacijos vadovo – mažesnės elektros naudojimo sąnaudos ir daugiau ekologijos.

„Bet tai nereiškia, kad mes su Bite nebekonkuruosime. Mes turėsime bendrą radijo dalį – bokštus ir antenas. Bet mes toliau atskirai valdysime centrinius tinklo elementus, kaip kad viename ankstesnių įrašų jau aptartą centrinį komutatorių. Mes turėsime skirtingas apskaitos ir apmokestinimo sistemas, skirtingą IT infrastruktūrą, skirtingus komercinius pasiūlymus, skirtingas kainas, reklamas ir vadovybę, skirtingus klientus ir skirtingus akcininkus. Komunikacijos skyriai irgi bus skirtingi, ačiū, kad nepamiršote paklausti“, – aiškina „Tele2“ atstovas.

Pasak jo, viskas bus skirtinga, išskyrus viena: abi kompanijos turės bendrus bokštus ir antenas. Bet ir toliau konkuruos – lygiai kaip konkuruoja skirtingos parduotuvės, įsikūrusios tame pačiame prekybos centre, lygiai kaip konkuruoja bendrus tinklus valdantys operatoriai kitose šalyse.

„O konkurenciją jūs mėgstate, mes žinome. Tai nenuvilsime“, – apibendrina Andrius Baranauskas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.