Ugniagesio klaida gali kainuoti itin brangiai: sugadino vieną brangiausių pasaulio ginklų

Olandų ugniagesio klaida gali kainuoti itin brangiai. Per klaidą naujas „F-35“ apipurkštas gaisro gesinimo putomis gali būti greičiausiai sugadintas vienas brangiausių ginklų pasaulyje.

 Per klaidą naujas „F-35“ apipurkštas gaisro gesinimo putomis gali būti greičiausiai sugadintas vienas brangiausių ginklų pasaulyje.<br> Reportažo stop-kadras
 Per klaidą naujas „F-35“ apipurkštas gaisro gesinimo putomis gali būti greičiausiai sugadintas vienas brangiausių ginklų pasaulyje.<br> Reportažo stop-kadras
Daugiau nuotraukų (1)

Arnas Mulokas

Nov 6, 2019, 2:04 PM

Pačioje spalio pabaigoje Nyderlandų oro pajėgos surengė mažą aviacijos šventę, kuria ketino smagiai paminėti naujo naikintuvo F-35A atvykimą. Tačiau šventę netikėtai apkartino iš vienos ugniagesių mašinos pasipylusios putos – vietoje sutiktuvėms paruoštos vandens čiurkšlės. Toks netikėtas įvykių posūkis privertė kuo skubiau naujoką siųsti į remonto dirbtuves.

Penktos kartos naikintuvų įsigijimas olandams – didžiausias ir brangiausias visų laikų karinis pirkinys. Olandai turi aštuonis tokius naikintuvus, bet visi jie surinkti JAV – ir vis dar valstijose testuojami, iki bus perduoti oro pajėgoms. Tuo tarpu spalio 31-ą nusileidęs F-35 buvo pagamintas Italijoje, pagal italams išduotą gamybos licenciją, ir jis į Nyderlandus atvyko ne testams, o nuolatiniam dislokavimui. Pirmojo olandų europietiškojo bei pirmojo karinių pajėgų gauto naikintuvo sutikimo proga gausybė žmonių susirinko Leeuwardeno oro bazėje.

Tokiomis garbingomis progomis įprasta, kad nusileidę orlaiviai išdidžiai pravažiuoja pro jų garbei skirtas vandens čiurkšles, kurias parūpina oro uostose budinčios gaisrinės mašinos – efektas būna įspūdingas.

Prie vandens lėktuvai pratę. Nieko tokio, jei jo patenka į veikiančius variklius – varikliai dar ne tiek gauna vandens skrisdami per lietų. Kas kita yra pašalinės medžiagos. Jos gali užkišti daviklius, degalų įpurškimo kanalus ar kitas jautrias sistemos detales.

Be to, jos gali užsilikti ilgam – kai užtiškęs ant įkaitusių variklio dalių vanduo tiesiog išgaruoja. Tuo tarpu putos pačios savaime neišnyksta.

Jautri danga

Tačiau dar didesnė problema nei galimas netikėtumas vieninteliame F-35 yra jo danga. Penktos kartos orlaivių didžiausias pranašumas yra jų gebėjimas išvengti aptikimo radarais. Juos apgauti padeda speciali danga, kuria padengiami visi įmanomi paviršiai. Kiekvienas nepadengtas plotelis graso prarasti visą turimą slaptumą, todėl ja reikia rūpintis itin kruopščiai.

Naikintuvą dengiančios dervos ir dažai pasižymi nepaprastomis savybėmis – bet to kaina didelė. Ne tik tiesiogine prasme (paviršių padengimas yra tikrai brangus), bet ir ilgaamžiškumu. Jos dėvisi daug greičiau nei įprastos dangos. Ardo ir neįprastos sąlygos.

Pavyzdžiui, per didelis karštis – toks, koks vyrauja Artimuosiuose rytuose. Kai naujieji naikintuvai buvo pasiųsti virš Irako ir Sirijos padėti kovoje su ISIS, buvo pastebėta, kad slepiamoji danga staigiai praranda originalias savybes. Didelis karštis, smėlio audros vertė medžiagas sparčiai degraduoti. Problema buvo tokia didelė, kad F-35 net kelis mėnesius nebebuvo naudojami – iki bus sukurtos naujos dangos pritaikytoms tokioms specifinėms sąlygoms.

Vanduo nebaisus, o štai ką su antiradarine danga padarys agresyvios putos, skirtos gesinti aviacinio kuro degimą, nežino niekas. Baiminamasi, kad gali tekti visiškai naują lėktuvą iš naujo padengti brangiomis medžiagomis. Olandų pajėgos kol kas tik patvirtino, kad naikintuvas bus detaliai apžiūrimas, ir tik po to paaiškės tokio netikėto krikšto pasekmės.

Kas nutiko ne taip? Greičiausiai vienoje gaisrinėje mašinoje per klaidą rankenėlė liko persukta iš „Vanduo“ į „Putos“. Prieš ceremoniją naikintuvui F-16 buvo iškilusi avarinė situacija, kuriai įveikti buvo panaudotos putos. Niekas laiku nepastebėjo klaidingai purškiamo skysčio – stebint vaizdo medžiagą ir patiems, tenka pripažinti, kad išties reikia laiko vizualiai pamatyti, kad purškiama ne tai, ko tikėtasi.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.