Tamsiausias JAV istorijos puslapis: kaip su amerikiečiais buvo vykdomi branduoliniai eksperimentai Bandomaisiais buvo tapę ir kūdikiai, ir nėščios moterys

Šaltojo karo metu nutiko daugybė kraupių dalykų. O tai, apie ką pasakojama šiame straipsnyje, turbūt yra viena tamsiausių JAV istorijos dėmių – kai JAV su savo piliečiais atliko radioaktyvių medžiagų eksperimentus.

 Vanderbilto universiteto mokslininkai 829 nėščioms moterims davė gėrimų, kurie buvo apibūdinti, kaip „vitaminų gėrimai“, tačiau iš tikrųjų tai buvo radioaktyviosios geležies kokteiliai. <br> Department of Energy nuotr.
 Vanderbilto universiteto mokslininkai 829 nėščioms moterims davė gėrimų, kurie buvo apibūdinti, kaip „vitaminų gėrimai“, tačiau iš tikrųjų tai buvo radioaktyviosios geležies kokteiliai. <br> Department of Energy nuotr.
 Neinformavęs vėžiu sirgusio A.Stevenso, buvęs Manheteno projekto gydytojas Josephas Gilbertas pacientui suleido du plutonio izotopus: Pu-238 ir Pu-239.<br>  Department of Energy nuotr.
 Neinformavęs vėžiu sirgusio A.Stevenso, buvęs Manheteno projekto gydytojas Josephas Gilbertas pacientui suleido du plutonio izotopus: Pu-238 ir Pu-239.<br>  Department of Energy nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 29, 2021, 6:10 AM, atnaujinta Nov 29, 2021, 6:19 AM

1944-1974 metais trys JAV agentūros – Atominės energijos komisija (AEC), Gynybos departamentas ir Nacionaliniai sveikatos institutai – atliko daugiau nei 4000 slaptų eksperimentų.

Šiuose radiacijos poveikį tyrusiuose eksperimentuose dalyvavo JAV piliečiai – įskaitant ir vaikus bei nėščias moteris.

Nuo 1945 m. balandžio iki 1947 m. liepos mėn., atliekant eksperimentus Ročesterio, Oukridžo, Čikagos ir San Francisko ligoninėse tiriamiesiems buvo suleista įvairių rūšių radioaktyviųjų medžiagų.

Aštuoniolikai tiriamųjų buvo suleista plutonio, šešiems – urano, penkiems – polonio ir mažiausiai vienam – americio.

1986 m. JAV Energetikos ir prekybos komitetas paviešino ataskaitą – „Amerikos branduolinės jūrų kiaulytės: trys dešimtmečiai radiacijos eksperimentų su JAV piliečiais“.

Buvo pateikta tik dalis informacijos, tad 1993 m. lapkritį žurnalistė Eileen Welsome laikraštyje „Albuquerque Tribune“ pradėjo trijų dalių istoriją, kurioje buvo detaliai aprašyti vyriausybės eksperimentai, atlikti su amerikiečiais šaltojo karo metu. Už šias pastangas E.Welsome 1994 metais gavo prestižinę Pulitzerio premiją.

Dėl E.Welsome atlikto tyrimo ir paviešintų faktų tuometinis prezidentas Billas Clintonas įsteigė Patariamąjį žmogaus radiacijos eksperimentų komitetą.

Komitetas savo rezultatus paskelbė 1995 m. Ataskaitoje aprašyti šie atvejai, kai amerikiečiams buvo duota radioaktyviųjų medžiagų be jų aiškios žinios ar visiško sutikimo:

57 suaugusieji 1960-aisiais Los Alamoso mokslinėje laboratorijoje buvo maitinami „sferiniais radioaktyvaus urano ir mangano daviniais“.

20 pagyvenusių žmonių 1960-1970 metais Masačusetso technologijos institute (MIT) buvo maitinami radžiu ir toriu.

18 nepagydomai sergančių ligonių Ročesterio, Oukridžo, Čikagos ir San Francisko ligoninėse buvo suleista plutonio.

6 emociškai sutrikusiems ar benamiams, su normaliai funkcionuojančiais inkstais, buvo suleista urano druskų. Tai įvyko Ročesterio universitete, 1946-1947 m.

131 kaliniams, 1963-1971 metais kalėjusiems Oregono ir Vašingtono valstijų kalėjimuose, buvo radiacija apšvitintos sėklidės.

14 žmonių 1951 ir 1952 m. Ričlande buvo veikiami tričiu tuo metu, kai eksperimento dalyviai kvėpavo, valgė ar maudėsi.

102 žmonės 1961-1963 metais Čikagos universitete ir Argonne nacionalinėje laboratorijoje su maistu gavo ir stroncio, bario ar cezio.

54 pacientai, 1970-ųjų pradžioje gulėję ligoninėje, visai šalia Oukridžo branduolinių tyrimų instituto, ir turėję normaliai funkcionuojančią žarnyno sistemą, buvo maitinami lantanu-140.

12 nepagydomai vėžių sergančių pacientų 1950-ųjų pabaigoje Kolumbijos universitete ir Montefiore ligoninėje buvo sušvirkšta radioaktyvaus kalcio ir stroncio.

14 žmonių 1967-iais metais Hanfordo aplinkos sveikatos fonde ir Battelle memorialiniame institute Ričmonde buvo girdomi arba jiems buvo švirkštais suleistas radioaktyvusis prometis.

10 žmonių 1963-iais metais buvo švirkščiamas radioaktyvusis fosforas arba jie buvo maitinami Kolumbijos upės žuvimis, kurios taip pat buvo užterštos radioaktyviu fosforu.

Eksperimentai su kūdikiais ir nėščiomis moterimis 1945 m.

Vanderbilto universiteto mokslininkai 829 nėščioms moterims davė gėrimų, kurie buvo apibūdinti kaip „vitaminų gėrimai“, tačiau iš tikrųjų tai buvo radioaktyviosios geležies kokteiliai. Eksperimento tikslas buvo išsiaiškinti, kaip greitai radioizotopas pateko į moterų placentą.

Neščiosioms pasireiškė bėrimai, mėlynės, anemija, plaukų ir dantų netekimas bei vėžys, mažiausiai keturi vėliau gimę vaikai mirė nuo vėžio, kai kurie konkrečiai nuo leukemijos.

1953 m. Ajovos universitete Atominės energijos komisija pradėjo tikrinti radioaktyvaus jodo poveikį naujagimiams ir nėščioms moterims.

Tyrėjai nėščioms moterims davė nuo 100 iki 200 mikrokiurių (3,7–7,4 MBq) jodo-131 – kad nustatytų, ar radioaktyvusis jodas prasiskverbė per placentos barjerą.

Kito tyrimo metu 25 kūdikiams, jaunesniems nei 36 valandos, ir sveriantiems nuo 2,5 iki 3,9 kg, buvo sugirdomas arba sušvirkščiamas jodas-131 – o tada išmatuotas jodo kiekis skydliaukėje.

AEC tyrimo metu Nebraskos universiteto medicinos koledže 28 sveikus kūdikius per skrandžio vamzdelį maitino jodu-131 – kad vėliau būtų galima įvertinti jodo kiekį kūdikių skydliaukėje.

1946 ir 1947 metais Ročesterio universiteto mokslininkai šešiems žmonėms suleido urano-234 ir urano-235 – kad sužinotų, kiek urano gali atlaikyti jų inkstai, kol neatsiranda pažeidimų.

1949 m., netoli Hanfordo, Vašingtono pietuose, Atominės energijos komisija į atmosferą išleido jodo-131 ir ksenono-133. Taip užteršė 500 000 akrų (2 000 km2) plotą, kuriame buvo trys maži miesteliai.

1945 metais Albertui Stevensui San Fransisko medicinos centre diagnozuotas skrandžio vėžys. Neinformavęs A.Stevenso, buvęs Manheteno projekto gydytojas Josephas Gilbertas pacientui suleido du plutonio izotopus: Pu-238 ir Pu-239.

Prieš eksperimentą mokslininkai manė, kad 90 proc. suleisto plutonio bus pašalinta iš organizmo – tačiau buvo nustatyta, kad iš tikrųjų 90 proc. plutonio liko pacientų kauluose, ištisus dešimtmečius.

A.Stevensas, tiesą sakant, net nesirgo vėžiu – tačiau jo sukaupta Pu-238 dozė buvo didesnė už visas istorijoje gautas dozes, 64 Sv (6400 rem). Pavyzdžiui, natūrali vidutinė metinė Lietuvos gyventojo patiriama apšvitos dozė yra 2,63 mSv. Įdomu tai, kad nepaisant tokios dozės, jis nesirgo spinduline liga.

Nei A.Stevensui, nei jo artimiesiems nebuvo pranešta apie gautą plutonį – tačiau 1975 m., kai Stevensas mirė, jo kremuotus palaikus slapta įsigijo Argonne nacionalinis žmogaus radiobiologijos laboratorijos centras ir Vašingtono valstijos universiteto Nacionalinė žmogaus radiobiologijos audinių saugykla.

Radioaktyvus pusryčių dribsnių dubenėlis

1995-ųjų gruodį kompanijai „Quaker Oats“ buvo iškelta byla – ir garsiajam Masačusetso technologijos universitetui (MIT).

Kone nesuvokiamame eksperimente, atliktame 1940–1950 m., MIT tiekė radioaktyviuosius izotopus, kurie buvo pridedami prie kalcio ir geležies priedų, esančių „Quaker Oats“ avižinių dribsnių kruopose.

Tuomet avižiniai dribsniai buvo patiekti 74 vaikams Fernaldo mokykloje. Walthame (Masačusetso valstijoje) esančioje mokykloje gyveno protiškai atsilikę vaikai. Radioaktyvieji „žymekliai“ leido tyrėjams sekti kalcio ir geležies absorbciją vaikų organizmuose.

Visas eksperimento tikslas buvo suteikti „Quaker Oats“ pranašumą, varžantis su konkurentais „Cream of Wheat“. 1995 metais „Associated Press“ straipsnyje cituojamas vaikams atstovaujantis advokatas Michaelas Mattchenas teigė, kad „visiškai nepavyko su šiais vaikais elgtis padoriai“.

1995 metų spalį tuometinis prezidentas Billas Clintonas atsiprašė Fernaldo mokyklos. Tą patį padarė ir MIT prezidentas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.