„Facebook“ dėl karo Ukrainoje švelnina taisykles – leis aštresnius pasisakymus, tačiau Kremlius jau grasina teismais

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad dėl Rusijos vykdomos invazijos į Ukrainą laikinai sušvelnins savo taisykles dėl vadinamosios smurtinės kalbos ir leis tokius pasisakymus, kaip „mirtis rusų okupantams“, tačiau neleis realių grasinimų, nukreiptų prieš civilius.

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad dėl Rusijos vykdomos invazijos į Ukrainą laikinai sušvelnins savo taisykles dėl vadinamosios smurtinės kalbos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad dėl Rusijos vykdomos invazijos į Ukrainą laikinai sušvelnins savo taisykles dėl vadinamosios smurtinės kalbos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 11, 2022, 11:35 AM, atnaujinta Mar 11, 2022, 4:48 PM

Tarptautiniu mastu pasmerkta Maskvos vykdoma kaimynės invazija Vakarų valstybes ir įmones privertė įvesti precedento neturinčių sankcijų, tačiau taip pat sukėlė ir pykčio bangą internete.

„Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą laikinai leidome politinės raiškos formas, kurios paprastai pažeistų mūsų taisykles, pvz., smurtinę kalbą, tokią kaip „mirtis rusų okupantams“, – nurodoma „Facebook“ patronuojančiosios bendrovės „Meta“ pareiškime. – Tačiau ir toliau neleisime įtikinamų raginimų smurtauti prieš rusų civilius.“

Tokį pareiškimą „Facebook“ išplatino po „Reuters“ naujienų agentūros pranešimo, kuriame cituojami įmonės elektroniniai laiškai turinio moderatoriams, kuriuose teigiama, kad ši politika taikoma Armėnijoje, Azerbaidžane, Estijoje, Sakartvele, Vengrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Slovakijoje ir Ukrainoje.

Facebook“ ir kitos JAV technologijų milžinės ėmėsi priemonių nubausti Rusiją už ataką prieš Ukrainą, o Maskva taip pat ėmėsi blokuoti prieigą prie „Facebook“ socialinio tinklo, taip pat prie „Twitter“. Tokiu būdu Rusija prisijungė prie nedidelio skaičiaus šalių, draudžiančių naudotis didžiausiu pasaulyje socialiniu tinklu, klubo, kuriame taip pat yra Kinija ir Šiaurės Korėja.

Nuo tada, kai praėjusį mėnesį Rusija įsiveržė į Ukrainą, Rusijos valdžios institucijos padidino spaudimą nepriklausomai žiniasklaidai, nors spaudos laisvės šalyje ir taip sparčiai mažėjo. Apribojimai „Facebook“ ir „Twitter“ buvo įvesti tą pačią dieną, kai Rusijoje buvo įvestos laisvės atėmimo bausmės žiniasklaidos priemonėms, skelbiančioms „melagienas“ apie kariuomenę.

Šiame kontekste „Facebook“ atliko svarbų informacijos platinimo Rusijoje vaidmenį.

Kitos didžiosios JAV technologijų bendrovės, tokios kaip „Apple“ ir „Microsoft“, taip pat paskelbė stabdančios prekybą savo produktais Rusijoje, o dar kitos bendrovės viešai paskelbė apie tam tikros verslo veiklos ar ryšių „pauzes“.

Praėjusią savaitę JAV interneto paslaugų teikėja „Cogent Communications“ pranešė, kad „nutraukė sutartis su klientais, atsiskaitančiais iš Rusijos“.

Laikraštis „The Washington Post“ skelbia, kad „Cogent“ Rusijoje turi „kelias dešimtis klientų, kurių daugelis, pavyzdžiui, valstybinė telekomunikacijų milžinė „Rostelecom“, yra artimi vyriausybei“.

Būtent už tokią priemonę aktyviai iki šiol agitavo Ukrainos pareigūnai, kurie prašė Rusiją atjungti nuo visko – nuo „Netflix“ iki „Instagram“.

Rusija penktadienį paskelbė bendrovei „Meta“ kelianti baudžiamąją bylą dėl „raginimo žudyti“ rusus ir nurodė, kad „Facebook“ ir „Instagram“ patronuojančioji bendrovė sušvelnino savo taisykles dėl smurtinių žinučių, nukreiptų prieš Rusijos kariuomenę ir lyderius.

Sunkius nusikaltimus tiriantis Rusijos Tyrimų komitetas pranešė pradedantis tyrimą „dėl amerikiečių bendrovės „Meta“ darbuotojų neteisėtų raginimų žudyti Rusijos piliečius“.

Rusijos generalinė prokuratūra savo ruožtu pareikalavo, kad interneto milžinė būtų pripažinta „ekstremistine“ organizacija, ir pareikalavo šalyje blokuoti socialinį tinklą „Instagram“.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba penktadienį apribojo prieigą prie socialinio tinklo „Instagram“, prokuratūrai pradėjus tyrimą dėl jo kontroliuojančiosios bendrovės „Meta“.

Pareigūnai sprendimą argumentavo, kad „Meta“ savo platformose, įskaitant socialinį tinklą „Facebook“, nusprendė nebeblokuoti pareiškimų, raginančių imtis smurto prieš Rusijos piliečius.

„Socialinis tinklas „Instagram“ platina medžiagą, kurioje esama raginimu imtis smurto veiksmų prieš Rusijos Federacijos piliečius, įskaitant kariškius“, – sakoma žiniasklaidos priežiūros agentūros „Roskomnadzor“ pranešime, aiškinančiame šį sprendimą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.