5G ryšys – kiekvieno ateitis: kaip jis pakeis mūsų gyvenimus?

„Bitės“ 5G ryšys jau prieinamas klientams. Dėl šios priežasties savo namuose galime turėti mažos delsos internetą, kurio greitis sieks iki 1000 Mbps ar net dar daugiau. Ir tai tik pradžia. „Bitės Profai“ pristato, kokias galimybes ateityje 5G ryšys atvers žemės ūkio, žaidimų, statybų, medicinos, transporto ir kitose srityse.

Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 9, 2022, 2:36 PM

„5G ryšio atsiradimas yra milžiniškas technologinis žingsnis į priekį. Mano akimis, tai didžiausias interneto augimo proveržis per visą istoriją. Dažniausiai 5G ryšio greitis bus net 10 kartų didesnis lyginant su 4G. Galime pamiršti net sekundės laukimą kol pasileis 4K kokybės filmas. O stipriai sumažėjusi delsa ilgainiui leis per atstumą atlikti medicinines operacijas ar vairuoti automobilius per atstumą. Tad visai netolimoje ateityje naujoji technologija atvers daugybę galimybių“, – sako „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis.

Ką 5G ryšys suteiks žemės ūkio srityje?

5G ryšys – ne tik greitas internetas maršrutizatoriuje arba telefone. Ateityje maža interneto delsa (angl. Ping) ir kitos 5G tinko specifikacijos leis atlikti veiksmus, kuriuos įprastai matome tik filmuose.

Prognozuojama, kad 2050 m. Žemėje gyvens devyni milijardai žmonių. Tai reiškia, kad stipriai išaugs maisto poreikis, kuriam patenkinti dabartinę gamybą greičiausiai reikės padidinti net 70 proc. Tam, kad ūkininkai padidintų savo derlių, bus pasitelktos automatinio vairavimo technologijos, kompiuterinė regimybė (angl. computer vision) ir debesų kompiuterija grįstos mobiliosios programos, kurioms būtinas mažos delsos ryšys.

Išmaniųjų įrenginių ekspertas tęsia, kad 5G ryšys žemės ūkyje bus reikšmingas dėl galimybės efektyviai naudoti techniką, pavyzdžiui, kombainus.

„Įsivaizduokite, kad viename lauke dirba 2 kombainai, tačiau tik vienas iš jų turi informacijos apie lauko būklę ir gali atitinkamai save sureguliuoti. Dėl 5G ryšio toks kombainas galėtų kitam kombainui akimirksniu nusiųsti optimizuotą informaciją, kad abi mašinos veiktų didžiausiu efektyvumu. Lygiai taip pat antras kombainas, pavyzdžiui, užfiksavęs pasikeitusias oro sąlygas, galės nedelsiant perduoti apie tai informaciją pirmajam, kad jis galėtų atitinkamai reaguoti“, – pasakoja „Bitės Profas“.

Naujos kartos ryšys žemės ūkyje leis dronams beveik autonomiškai stebėti laukus ir informaciją perduoti į debesyse esantį procesorių. Ten gauta informacija bus apdorojama ir grąžinama atgal į dronus. Jie taip pat galės purkšti trąšas ir atlikti panašias funkcijas. Taip ūkininkai galės sutaupyti laiko ir pinigų.

Ką 5G ryšys suteiks žaidimų srityje?

Jau seniai žaisti žaidimus galima jų neįrašant į savo įrenginį. Šie internetiniai vaizdo žaidimai (angl. cloud games) paleidžiami nuotoliniuose serveriuose ir transliuojami tiesiai į, pavyzdžiui, išmanųjį. Todėl galima sakyti, kad žaidimai žaidžiami nuotoliniu būdu iš debesų. Tai leidžia aukštos grafikos žaidimus žaisti neinvestuojant didelės sumos į galingą įrenginį.

Dėl 5G ryšiu transliuojamų žaidimų mūsų įrenginys ne taip smarkiai dirbs. Sutaupysime elektros, o žaidimai visada bus atnaujinti debesyse ir puikiai veiks. Beje, kai kurie šiuolaikiniai žaidimai gali užimti net virš 100 GB vietos. Žaidžiant žaidimą debesyse, jis bus serveryje ir neužims vietos mūsų įrenginyje. Todėl bus daugiau vietos nuotraukoms ir kitam, mums brangiam, turiniui.

„Jau greitu metu žaisti konsolių ar galingiausių kompiuterių žaidimus telefone anksčiau minėtu būdu taps visiškai įprasta. Tai įmanoma daryti jau dabar, bet dėl 5G ryšio žaisti bus galima per mobilųjį tinklą iš bet kurios vietos ir bet kuriuo metu. Todėl norėdami išnaudoti tokias galimybes, žaidimų kūrėjai jau netolimoje ateityje dar sparčiau pradės pristatinėti naujus internetinius žaidimus“, – sako A. Archangelskis.

Ekspertas teigia, kad dabar norint žaisti virtualios realybės (VR) žaidimus reikia itin galingo kompiuterio, nes jis turi grafiškai apdoroti gerokai platesnį vaizdą nei įprastai. Šio tipo žaidimai taps lengviau prieinami dėl žaidimų debesyse vystymosi. Virtualios realybės žaidimų šiuolaikiniai debesų žaidimų tiekėjai nesiūlo, nes jiems reikia itin mažos delsos ir aukštos kokybės grafikos, kad būtų įtikinami.

Ką 5G ryšys suteiks statybų srityje?

Statybos darbai, kuriems reikalinga tokia technika kaip įvairūs sunkvežimiai, kranai, krautuvai, teleskopinės strėlės ir panašūs įrenginiai, šiuo metu yra sudėtingi ir ilgai užtrunka. Jau greitai dėl 5G ryšio suteikiamų galimybių tai pasikeis.

„Pavyzdžiui, kranus valdantis operatorius įprastai vienu metu gali užkelti įvairias medžiagas tik vienoje statybų aikštelėje. Dėl 5G ryšio toks darbas galės būti atliekamas nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad krano operatorius tą pačią dieną galėtų dirbti skirtingų miestų arba net šalių statybose prie 5G ryšio prijungtus kranus valdydamas paprasčiausiai iš namų“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.

„Bitės Profas“ priduria, kad ateityje kai kurie nuotoliniai statybų darbai bus atliekami pasitelkiant virtualios realybės įrangą, t. y. jau paminėtas krano operatorius valdys kraną su virtualiais valdikliais paprasčiausiai iš namų ar biuro. 5G ryšys leis ne tik statyti sudėtingesnės konstrukcijos pastatus, bet ir atlikti, pavyzdžiui, dangoraižių statybas greičiau.

Ką 5G ryšys suteiks medicinos srityje?

Viena iš 5G ryšio naudojimo sričių – medicina. Virtualios realybės (VR) pagalba gali būti atliekama nuotolinė medicininė operacija.

„Gydytojas, užsidėjęs virtualios realybės akinius, galės gyvai matyti pacientą, o itin maža interneto delsa (angl. Ping) leis robotui, esančiam nors ir už tūkstančio kilometrų, kartoti chirurgo judesius praktiškai be jokio atsilikimo. Visi veiksmai, kuriuos atlieka chirurgas yra nustatomi jutikliais, o informacija iš jutiklių gali būti perduota robotui akimirksniu“, – pasakoja A. Archangelskis.

Beje, Kinijoje pirmoji nuotolinė operacija 5G ryšiu buvo atlikta dar 2019-aisias metais. Jos metu buvo išgelbėtas sužeistas gyvūnas. Nors iš pirmo žvilgsnio tokia medicina atrodo tolima ateitis, tačiau įranga ir kita reikiama infrastruktūra nuotolinėms operacijoms, kuriose pasitelkiami robotai, jau dabar yra sparčiai vystoma.

Ką 5G ryšys suteiks transporto srityje?

Autonominės mašinos matomą vaizdą ir jutiklių informaciją dėl 5G ryšio spartos ir mažos delsos (angl. Ping) galės perduoti į serverį ir gauti nurodymus tolimesniems veiksmams akimirksniu. Tai leis bepiločiui automobiliui saugiai ir sklandžiai judėti keliais.

„Dėl greitai apdorojamos informacijos automobilio stabdymo laikas ženkliai sumažės ir taip bus išvengta avarijų. Be to, nereikėtų nustebti, kad ateityje nuotoliniu būdu bus valdomas viešasis transportas. Autobusai galės patys važinėti nustatytu maršrutu ir reaguoti į kiekvieną pasikeitimą kelyje“, – sako išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Jis priduria, kad mieste įrengti įvairūs jutikliai ir kameros galėtų autonominiam autobusui iš anksto pranešti apie, pavyzdžiui, uždarytą kelią, jo net neprivažiavus. Taigi, važiuodamas savo maršrutu autobusas galėtų iškart apvažiuoti uždarytą kelią negaišdamas laiko.

„Ir tai tik keli pavyzdžiai, kaip modernus 5G tinklas prisideda prie mūsų visų gyvenimų pokyčių. Kartu su šiuo ryšiu vystysis ir daugybės kitų sričių technologijos. Dėl šios priežasties daugybę kasdienių užduočių galėsime atlikti vis paprasčiau ir lengviau“, – tikina A. Archangelskis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: kodėl prezidento rinkimai buvo tokie nykūs?