Paskelbęs metinį pasaulio karinių pajėgumų vertinimą, analitinis centras teigė, kad Rusijos pajėgos 2024 m. neteko apie 1400 pagrindinių kovos tankų, pėstininkų kovos mašinų (PKM) ir šarvuotų transporterių nuostolių.
IISS atliktas Rusijos tankų nuostolių įvertinimas patvirtina Kijevo vertinimus dėl didelės įrangos kainos, kurią Maskva moka už plataus masto invaziją. Grėsmingo sunkiųjų šarvuočių trūkumo perspektyva gali turėti įtakos mūšio lauke arba prie derybų stalo.
Trečiadienį paskelbtoje ataskaitoje „Karinis balansas“ IISS apskaičiavo, kad praėjusiais metais Rusijos įrangos nuostoliai siekė apie 1400 tankų, taip pat 3700 PKM ir transporterių. Per visą karą Rusija neteko maždaug 14 000 pagrindinių kovos tankų, PKM ir transporterių, teigia IISS.
Ataskaitoje priduriama, kad Rusija sugebėjo atkurti dalį šių nuostolių, remdamasi sukaupta sovietine paveldėta įranga, ir kad 2024 m. Maskvos pajėgos atnaujino ir pagamino daugiau kaip 1 500 pagrindinių kovos tankų ir apie 2 800 PKM bei transporterių. Tačiau labai tikėtina, kad sandėliuojama įranga bus prastesnės būklės, todėl Rusijai gali būti sunku pristatyti pakankamai įrangos, kad kompensuotų ankstesnius nuostolių tempus.
IISS generalinis direktorius ir vadovas Bastianas Giegerichas teigia, kad dabartinių Rusijos įrangos nuostolių neįmanoma kompensuoti neribotą laiką atnaujinant saugomas transporto priemones. Jis pridūrė, kad po 2026 m. Maskva gali neturėti pakankamai MBT savo puolamosioms operacijoms.
Tačiau B. Giegerichas taip pat nurodė, kad Ukrainos pajėgos taip pat patiria įtampą dėl išsekimo ir karių trūkumo, ir vis dažniau pasikliauja bepiločių orlaivių kūrimu bei naudoja vienkartinius atakos bepiločius orlaivius smūgiams Rusijos gilumoje.
„Nors jos gynybos pramonė pademonstravo atsparumą, dabartiniai gamybos tempai ir saugomų transporto priemonių atnaujinimas negalės neribotą laiką kompensuoti mūšio lauko nuostolių, – nurodė B. Giegerichas. – IISS vertinimu, Rusija neturės pakankamai pagrindinių kovos tankų, kad galėtų vykdyti veiksmingas puolamąsias operacijas po 2026 m. pradžios, jei išlaikys tokį patį operacinį tempą ir patirs tokius pačius nuostolius kaip 2024 m.“
Nepaisant didelių įrangos nuostolių, IISS analizė parodė, kad Rusija ir toliau išleidžia milžiniškas sumas savo kariuomenei – 2024 m. išlaidos realiai augs 42 proc. iki apytikriai 145,9 mlrd. dolerių. Tačiau vertinant pagal perkamąją galią pagal paritetą, ši suma buvo artimesnė 462 mlrd. dolerių, t. y. didesnė nei visos Europos išlaidos 2024 m, rašo „Newsweek“.