Mokslininkai: tai seniausias toks radinys pasaulyje

2025 m. kovo 13 d. 08:49
Lrytas.lt
Senovės Romos uostamiestyje Ostia Antica dirbantys archeologai aptiko seniausią žydų ritualinį baseiną už Artimųjų Rytų ribų – o taip pat V-VI a. datuojamą aliejinę lempą, papuoštą menora.
Daugiau nuotraukų (4)
Ritualinio baseino, vadinamo mikvah, atradimas „patvirtina žydų bendruomenės nuolatinio buvimo Ostijoje, jos vaidmens ir svarbos mastą per visą [Romos] imperijos laikotarpį“, – teigia Ostia Antica archeologinio parko direktorius Alessandro D'Alessio.
2024 m. vasarą archeologai, kasinėdami senovinio miesto širdyje rado siaurą stačiakampio formos patalpą su mažais laiptais, vedančiais metrą žemyn į tinku išklotą duobę. Viename statinio kampe buvo skylė, pro kurią vamzdžiu tekėjo vanduo baseinui pripildyti. Šie mikvah žydų tradicijoje naudojami žmonėms ir daiktams apvalyti.
Kasinėdami baseiną archeologai taip pat rado gipso ir marmuro fragmentų, juodai baltų mozaikų, statulų ir aliejinių lempų. Vienos lempos viršuje buvo pavaizduota menora, o apačioje – lulavas – palmės šakelė, dažnai naudojama per žydų rudens šventę Sukotą.
Statinio ir artefaktų derinys reiškia, kad „tikėtina, jog tai buvo žydų bendruomenės centras“, – teigia Romos žydų bendruomenės vyriausiasis rabinas Riccardo Di Segni. „Romos žydų istorija šiandien praturtėjo dar vienu neįkainojamu paminklu, liudijančiu apie senovinę jų gyvenvietę“, – sako jis.
Žydai Romoje gyveno nuo II a. pr. m. e., o Romos imperijos laikais žydų bendruomenė labai išaugo. Nors jie buvo religinė mažuma, Romos žydai buvo visuotinai pripažįstami. Ypač tai buvo būdinga dideliems ir kosmopolitiškiems miestams, tokiems kaip Ostia – uostamiesčiui, esančiam vos 30 km į vakarus nuo Romos.
Kultūros ministras Alessandro Giuli pareiškime teigia, kad mikvah atradimas „sustiprina istorinį Ostios, kaip tikros kultūrų sambūvio ir mainų kryžkelės, tolerancijos tarp skirtingų tautų, kurios rado vienybę romėnų civilizacijoje, supratimą“.
Seniausi archeologiniai mikvah pavyzdžiai datuojami I a. pr. m. e. pabaiga ir buvo plačiai paplitę Romos Judėjos provincijoje. Tačiau jų skaičius sumažėjo Romai užvaldžius regioną – ypač po žydų ir romėnų karų 66–135 m.
Dar viena pretendentė į seniausią mikvah ne Artimuosiuose Rytuose yra senovinėje šventykloje Rusijos Tamanės pusiasalyje. Tačiau vieni teigia, kad ši šventykla datuojama I a. pr. m. e. pabaiga arba I mūsų eros amžiumi. Todėl neseniai Ostia Antica rasta mikvah yra ankstyviausias gerai datuotas tokio statinio pavyzdys už Judėjos ribų.
„Mikvah yra gyvosios buvimo vietos, kuri per amžius išliko ir šiandien mums rodo tapatybės, kurią daugybė žydų kartų sugebėjo išsaugoti, ginti ir stiprinti, ženklas“, – teigia Romos žydų bendruomenės pirmininkas Victoras Fadlunas.
Archeologijos parkas šiuo metu siekia, kad rastojo mikvah zona taptų prieinama visuomenei.
archeologijaRomos imperijažydai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.