Išvados leidžia suprasti, kaip galima pagerinti povandeninę navigaciją.
Duomenis, gautus iš palydovo „Surface Water and Ocean Topography“ (SWOT), išnagrinėjo NASA remiama komanda, kuriai buvo pavesta pagerinti žmonijos supratimą apie povandeninį reljefą, dengiantį beveik tris ketvirtadalius Žemės paviršiaus.
Nepaisant to, kad vandenynai dengia beveik tris ketvirtadalius Žemės paviršiaus, tik apie ketvirtadalis vandenyno dugno buvo tiesiogiai ištirtas.
Žemėlapiai, sudaryti bendradarbiaujant NASA ir Prancūzijos kosmoso agentūrai, suteikia išsamesnį jūros dugno struktūrų, pavyzdžiui, abisalinių kalvų ir povandeninių kalnų, kurios formuoja vandenynų sroves ir jūrų ekosistemas, vaizdą.
Kartu vaizdai gali padėti mokslininkams geriau suprasti geologinius procesus, pavyzdžiui, plokščių tektoniką.
Povandeniniai kalnai – tai šimtus ar tūkstančius metrų nuo jūros dugno iškilę kalnai, kurie gali būti gyvybiškai svarbios buveinės jūros gyvybei, o abisalinės kalvos – tai mažesni povandeniniai kalnai.
SWOT yra pakankamai jautri, kad centimetrų tikslumu užfiksuotų mažiausius skirtumus ir gali aprėpti 90 proc. žemės rutulio per 21 dieną.
Geofizikas Davidas Sandwellas iš Scrippso okeanografijos instituto ir jo kolegos panaudojo metinius SWOT duomenis, kad geriau suprastų povandeninius kalnus, abisalines kalvas ir povandeninius žemynų pakraščius, kur žemyninė pluta jungiasi su vandenyno pluta.
Skirtingai nei ankstesni palydovai, kurie galėjo aptikti tik daugiau nei kilometro aukščio povandeninius kalnus, SWOT gali aptikti mažesnius nei perpus mažesnio aukščio objektus – tai gali padvigubinti žinomą povandeninių kalnų skaičių nuo 44 000 iki 100 000.
Kodėl tai svarbu?
Tikslūs vandenyno dugno žemėlapiai naudingi ne tik moksliniam smalsumui. Jie labai svarbūs povandeninei navigacijai, povandeninių kabelių tiesimui, vandenynų cirkuliacijos ir potvynių bei atoslūgių supratimui. Šios srovės perneša šilumą ir veikia ekosistemas nuo jūros paviršiaus iki bedugnės, o šie nauji duomenys gali pagilinti mūsų žinias apie jas.
„SWOT palydovas buvo didžiulis šuolis mūsų gebėjime sudaryti jūros dugno žemėlapį, – pareiškime sakė D. Sandwellas.
Dabar mokslininkai daugiausia dėmesio skiria SWOT duomenimis užfiksuotų ypatybių gyliui apskaičiuoti.
Palydovo gebėjimas aptikti nedidelius gravitacijos skirtumus vandenyno paviršiuje padeda užpildyti planetos dėlionę ir suteikia daugiau žinių apie Žemės istoriją ir tai, kaip galime išlikti saugūs tyrinėdami jos vandenynus, rašo „Newsweek“.