Daugiausiai žmonių nužudančių gyvūnų sąraše – vienvaldis lyderis

Mikroorganizmus ir jų pandemijas palikime ramybėje. Šįkart žudikų ratą susiaurinkime iki gyvūnijos pasaulio. Kas gi jie, kurie nudaigoja daugiausiai planetoje šeimininkaujančių dvikojų? Rykliai? Krokodilai? Gyvatės? Kas yra pavojingiausias gyvūnas Žemėje? Mums visiems derėtų susimąstyti, nes tų gyvūnų apstu ir čia, Lietuvoje.

Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

Apr 29, 2014, 6:40 PM, atnaujinta Feb 14, 2018, 10:56 AM

Vadinasi, tai – ne rykliai. Nors istorijos apie ryklių užpultus ir sužalotus žmones – kraupios, ryklių sąskaitoje nužudytų žmonių skaičius juokingas: šie jūrų plėšrūnai per metus gyvastį atima maždaug 10 žmonių. Kaip ir vilkai. Visi pasaulio liūtai per metus žmonių sumedžioja dešimteriopai daugiau – vidutiniškai po 100. Beje, po 100 žmonių kasmet žūsta akistatoje su drambliais.

Toliau žudikų piramidėje seka kiti sausumos sunkiasvoriai – begemotai. Begemotų nasruose ar po jų masyviomis kojomis kasmet žūsta net po 500 žmonių. Daugiau nei Lietuvos keliuose.

Dvigubai daugiau už begemotus žmonių nužudo vieni iš numanomų pretendentų į šio liūdno titulo savininkus – krokodilai (po 1 tūkst. žmonių gyvybių). Tačiau tai – tik adata šieno kupetoje, palyginus su šio reitingo lyderiais. Netrukus pasieksime ir juos. Bet prieš tai verta paminėti ir porą žudikų rūšių, kurių teoriškai gali būti ir kiekvieno skaitančio šią naujieną kūne. Tai – žmogaus žarnyne įsikuriančios kirmėlės. Kaspinuočiai pasiglemžia po 2 tūkst. žmonių gyvybių, kiek mažesnės askaridės – po 2,5 tūkst. Taigi dvigubai daugiau nei krokodilai.

Metas pereiti prie sunkesnės artilerijos – dalinių, kurie žmones žudo dešimtimis tūkstančių. Šio kalibro žudikų sąrašo apačioje – po 10 tūkst. žmonių gyvybių per metus nutraukiančios trys rūšys: gėlavandenės sraigės, plėšrablakės ir musės cėcė.

Net po 25 tūkst. žmonių kasmet žūva nuo šunų įkandimų (dažniausiai mirštama dėl pasiutligės). Po 50 tūkst. žmonių per metus į aną pasaulį pasiunčia ir bronzą žudikų hierarchijoje pelno gyvatės.

Antras daugiausiai Žemėje žmonių išžudantis padaras yra... pats žmogus. Jo rezultatui nė iš tolo negali prilygti net ir gyvatės. Žmonės kasmet nužudo vidutiniškai po 475 tūkst. gentainių. Tačiau tai – tik antroji vieta.

Kas gi tie nuožmiausi žmonių naikintojai Žemėje, kurių apstu ir Lietuvoje? Ogi uodai. Jie savo sąskaitą kasmet papildo 725 tūkst. gyvybių. Arba 163 780 gyvybių daugiau nei visų kitų žmones žudančių gyvūnų rūšių kartu sudėjus.

Kodėl uodai tokie pavojingi? Žinoma, dėl jų pernešamų mirtinų užkratų. Nuožmiausias iš jų yra maliarija, nuo kurios kasmet žūva po 600 tūkst. žmonių. Maliarija tyko maždaug pusės žmonijos populiacijos, o jos gydymas ir prevencija kainuoja milijardus dolerių. Kitos mirtimi pasibaigti galinčios uodų platinamos ligos yra Dengė karštinė, geltonoji karštinė, encefalitas.

Žemėje egzistuoja daugiau nei 2,5 tūkst. uodų rūšių. Jų yra visuose žemynuose ir regionuose, išskyrus Antarktidą. Per patį veisimosi įkarštį uodų pasaulyje būna daugiau nei bet kurios kitos rūšies gyvūnų, išskyrus termitus ir skruzdes. Pavyzdžiui, Panamos kanalo kasimo metu uodai išžudė dešimtis tūkstančių darbininkų.

Atsižvelgiant į tokią kraupią statistiką, uodams derėtų skirti daugiau dėmesio. Štai vos po 10 gyvybių kasmet atimantiems rykliams kasmet JAV būna dedikuojama savaitė TV eterio. Uodai nužudo 50 tūkst. kartų daugiau žmonių, tačiau jokiame TV kanale uodams skirtos savaitės dar nebuvo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.