Ekspertai nusivylę: fizikos griūtis atidėta

Naujos dalelės, grasinusios Standartiniam modeliui, atradimo viltys sudužo penktadienį, nes mokslininkai pripažino, kad „gumbelis“ duomenyse išties tebuvo atsitiktinumas. Šis iškilimas 750 GeV vietoje būtų šešis kartus sunkesnis už 2012 metais atrastą garsųjį Higgso bozoną, suteikiantį dalelėms masę.

Ekspertai nusivylę, tačiau nelaiko eksperimento nesėkme.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Ekspertai nusivylę, tačiau nelaiko eksperimento nesėkme.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Input.lt

Aug 8, 2016, 5:29 PM, atnaujinta May 16, 2017, 12:04 PM

Bet po ilgų spekuliacijų ir daugybės nutekinimų į socialinę žiniasklaidą, mokslininkai Tarptautinėje aukštųjų energijų fizikos konferencijoje paskelbė, kad iš tiesų atradimo nebuvo nei Atlas, nei CMS eksperimente.

„2015 duomenyse pastebėta ir didelį susidomėjimą sukėlusi intriguojanti užuomina apie galimą 750 GeV dalelės skilimą į du fotonus daug didesniame 2016-ųjų duomenų masyve nepasireiškė, tad laikytina statistine fluktuacija“, – rašoma CERN pranešime.

Mokslininkai susitikime, vykstančiame kas porą metų, savo reakcijas paskleidė „Twitter“ dar prieš formalų pranešimą.

„Apie naują dalelę šiandien #ICHEP2016 nepaskelbta, bet taip jau veikia mokslas“, – parašė „Fermilab“, pagrindinė JAV dalelių fizikos laboratorija.

„Iš esmės, du LHC eksperimentai fiksavo du fotonus dažniau nei tikėtasi“, – savo paskyroje brūkštelėjo Brianas Colquhounas, dalelių fizikas iš Glazgo universiteto Škotijoje.

Sunku atmesti

Pasak Themis Bowcocko, Liverpulio universiteto dalelių fizikos katedros vadovo, ekspertai nusivylę, tačiau nelaiko eksperimento nesėkme.

„Kol kas, panašu, gamta sako mums, kad tai, ką matėme, buvo paprasčiausia fluktuacija, o ne pirmieji naujos fizikos ženklai, – sakė T.Bowcockas, vadovaujantis Atlas eksperimentą vykdančiai komandai. – Ši dalelė buvo gan įdomi. Tokį jaudulį ji kėlė, nes paprastai nederėjo su dauguma kitų teorijų. Taigi pernai buvo daug darbo, kai žmonės ėjo su naujais perdarytais modeliais, aiškinančiais, kas tai galėtų būti.“

Visas šis darbas nebuvo tuščias, pažymėjo jis. Kaip ir nereiškia, kad tokia dalelė neegzistuoja.

„Tiesą sakant, gan sunku atmesti tokią galimybę. Reikia palaukti ilgiau, kol turėsime tokios dalelės duomenis, – sakė T.Bowcockas. – Mums tai rodo, kad viskas yra daug labiau taip, kaip tikimės ir naujos fizikos reikės ieškoti kitur.“

Iš CERN į pensiją išėjusi fizikė Pauline Gagnon savo tinklaraštyje parašė, kad „dideli atradimai fizikoje nutinka retai“. Tuo metu žybsniai ir fluktuacijos, panašios į paskelbtą penktadienį, dalelių fizikoje nėra retenybė, turint omeny statistinę stebimų fenomenų prigimtį.

Pagal Phys.org inf. parengė Input.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.