Fizikų idėja vienu ypu išsprendė penkias didžiausias problemas

Viena idėja ir penkios didžiausios fundamentalios fizikos problemos – kaip ranka nuimtos. Guillermo Ballesteros su kolegomis iš „Paris-Saclay“ universiteto suformuluotas modelis gali paaiškinti tamsiąją materiją, neutrinų osciliacijas, bariogenezę, infliaciją ir stipriojo CP problemą.

Fizikai varžysis, ieškodami eksperimentinių duomenų ar geresnio modelio.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Fizikai varžysis, ieškodami eksperimentinių duomenų ar geresnio modelio.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Input.lt

Nov 4, 2016, 9:45 AM, atnaujinta May 9, 2017, 3:43 PM

Šis, iškalbingai pavadintas SMASH, modelis remiasi standartiniu dalelių fizikos modeliu, bet turi kelis papildymus. Standartinis modelis yra dalelių ir sąveikų rinkinys, kuriuo aprašomi statybiniai visatos blokai. Atlaikęs visus išbandymus, kai kurių fenomenų jis paaiškinti visgi negali.

Pavyzdžiui, nesuprantame tamsiosios materijos, paslaptingosios medžiagos, sudarančios 84 procentus visatos masės. Nežinome, kodėl yra daugiau medžiagos nei antimedžiagos. Nei kodėl naujai gimusi visata taip sparčiai plėtėsi vadinamuoju infliacijos periodu. Ir tuo sąrašas neapsiriboja.

Taigi Standartiniame dalelių modelyje aiškiai kažko trūksta. „Tikriausiai mums reikia kelių naujų dalelių, – sako Mikhailas Shaposhnikovas iš Šveicarijos Federalinio technologijų instituto Lozanoje. – Klausimas tik, kiek mums tų dalelių reikia?“

Sulipinamos teorijos

Kai kurie modeliai, tokie, kaip supersimetrija, prideda šimtus dalelių – nė vienos iš jų neužfiksavo tokie dalelių greitintuvai, kaip LHC. Tuo metu SMASH prideda vos šešias: tris neutrinus, fermioną ir lauką su dviem dalelėmis.

Tai – logiškas sprendimas, mano M.Shaposhnikovas. „Pradėčiau nuo prielaidos, kad naujų dalelių yra labai mažai. Ir pridėčiau naujų, tik jei labai reikia“, – sakė jis.

SMASH yra kelios apjungtos teorijos, teigė bendraautorius Andreas Ringwaldas iš Vokietijos elektronų sinchrotrono, DESY, Hamburge. Jis pastatytas remiantis M.Shaposhnikovo modeliu iš 2005 metų, kuriame prie jau dabar žinomų trijų neutrinų pridėti dar trys, kad būtų galima išspręsti keturias fundamentalias fizikos problemas: tamsiosios materijos, infliacijos, kai kuriuos neutrinų ir materijos prigimties klausimus.

SMASH prideda naują lauką, kuriuo šias problemas galima išspręsti kiek kitaip. Šiame lauke yra dvi dalelės: aksionas, tamsusis tamsiosios materijos kandidatūros žirgas, ir inflatonas, infliaciją reguliuojanti dalelė.

Pasigardžiavimui, SMASH, naudodama šį lauką, pateikia penktosios, stipriojo krūvio pariteto, mįslės sprendimą, kuris gali padėti išsiaiškinti, kodėl visatoje yra daugiau materijos nei antimaterijos.

Patikrinamos prognozės

„Geriausia šios teorijos dalis – ji gali būti išbandyta ar patikrinta per ateinančius 10 metų ar panašiai, – pabrėžė A.Ringwaldas. – Visada galima išrasti naujų teorijų, bet jeigu jas įmanoma patikrinti tik po 100 metų ar niekada, tai jau ne mokslas, o metamokslas.“

SMASH numato, kad aksionai turėtų būti maždaug dešimt milijardų kartų lengvesni už elektroną. Tokias lengvas daleles galėtų aptikti CULTASK eksperimentas Pietų Korėjoje, arba ORPHEUS eksperimentas JAV ir planuojamas MADMAX eksperimentas Vokietijoje.

Visa tai nereiškia, kad žaidimas jau baigtas. Tai veikiau žaidimo pradžia. Fizikai varžysis, ieškodami eksperimentinių duomenų ar geresnio modelio.

„Mūšis tebevyksta“, – sakė A.Ringwaldas.

Pagal Newscientist.com inf. parengė Input.lt.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.