Mokslininkai nesupranta, kas dedasi – vyras tiesiog nebegali matyti tik kai kurių skaitmenų

Realybė yra netikra. Tai – tik jūsų smegenų interpretacijos. Kiekvieno žmogaus realybė yra skirtinga ir mes galime veikti išskirtinai tik tuose taškuose, kuriuose daugumos žmonių realybės suvokimas bent jau priartėja vienas prie kito. Štai šis žmogus, kurį tyrė Johnso Hopkinso Universiteto (JAV) mokslininkai, nemato skaitmenų.

 Vienas žmogus, kurį tyrė Johnso Hopkinso Universiteto (JAV) mokslininkai, nemato skaitmenų.<br> 123rf nuotr.
 Vienas žmogus, kurį tyrė Johnso Hopkinso Universiteto (JAV) mokslininkai, nemato skaitmenų.<br> 123rf nuotr.
Kairėje - vyrui parodytas skaitmuo. Dešinėje - vyro piešinys, ką jis mato.
Kairėje - vyrui parodytas skaitmuo. Dešinėje - vyro piešinys, ką jis mato.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jun 26, 2020, 4:17 PM, atnaujinta Jun 26, 2020, 4:18 PM

Vyras, kurį mokslininkai vadina tiesiog RFS, į gydytojus kreipėsi todėl, kad negali matyti kai kurių skaitmenų. Pavyzdžiui, aštuoneto jis nemato. Vietoje jo RFS mato tik atsitiktinių linijų raizgalynę. Ir tai yra labai keista, nes su vyro regėjimu nėra jokių problemų. Jis puikiai skaito ir daugelį simbolių atpažįsta be didesnių problemų.

Tai iš kur ši problema? Na, RFS kenčia nuo smegenų atrofijos, kuri paveikė pagrindinį jo smegenų nervinį centrą ir smegenų žievę. Tačiau vėlgi – svarbu pabrėžti, kad ši neurodegeneracinė liga nepaveikė vyro regėjimo. Jis patiria raumenų smazmus, susilpnėjusią atmintį, tačiau tai, kas nutiko su jo skaitmenų suvokimu, yra didelė mįslė.

RFS mano nulį ir vienetą. Taigi, jis be problemų mato skaičių 10. Tačiau visi skaitmenys tarp 1 ir 9 sukelia didelių problemų – vietoje jų RFS mato tik kažkokias neaiškias linijas, primenančias vaiko piešinį. Jis taip pat mato ir raides. Taigi jis galėtų perskaityti didžiąją „Audi A6“ dalį, bet negalėtų pasakyti, apie kokį automobilį kalbama.

Ir tai yra beprotiškai keista. Kaip tai paaiškinti? Jo smegenys akivaizdžiai atpažįsta skaitmenis, tačiau juos kažkaip užmaskuoja. Tai yra labiau realybės interpretavimo, o ne suvokimo klausimas. Mokslininkai šalia skaitmenų bandė įterpti ir įvairius objektus. Pavyzdžiui, virš trejeto pastatė smuiką, tačiau tuomet RFS nematė nei skaitmens, nei smuiko. Kai smuikas buvo patrauktas taip, kad trejetas liktų toli fone, RFS be problemų matė smuiką.

Mokslininkai negali suprasti, kas įvyko. Tačiau RFS atvejis yra nepaprastai įdomus, nes jo smegenys vis dar gali atpažinti formas, tačiau kai kurios iš jų nepasiekia jo sąmonės. Kitaip tariant, vienas suvokimo procesas RFS smegenyse tebevyksta, tačiau vyras to nebegali matyti. Ir mokslininkai mano, kad tai yra puikus pavyzdys, kaip mažai mes žinome apie savo pačių smegenis, jų veikimą ir realybės suvokimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.