Tyrimas: turintiems šią kraujo grupę kyla didesnė ankstyvo insulto grėsmė

2025 m. kovo 16 d. 15:48
Lrytas.lt
Tyrimai rodo, kad A kraujo grupę turintys žmonės dažniau patiria insultą dar nesulaukę 60 metų – palyginti su kitas kraujo grupes turinčiais žmonėmis, rašo „Science Alert“.
Daugiau nuotraukų (1)
Kraujo grupės apibūdina didelę cheminių medžiagų, esančių ant raudonųjų kraujo kūnelių paviršiaus, įvairovę. Vienos iš geriausiai žinomų yra A ir B kraujo grupės, kurios gali egzistuoti ir kartu kaip AB grupė. Taip pat egzistuoja O grupė.
Tačiau visgi net ir tarp šių pagrindinių kraujo grupių yra subtilių skirtumų, atsirandančių dėl genų mutacijų.
2022 m. paskelbtame tyrime genomikos tyrėjai atskleidė aiškų ryšį tarp A1 pogrupio geno ir ankstyvojo insulto.
Mokslininkai surinko duomenis iš 48 genetinių tyrimų, kuriuose dalyvavo apie 17 000 insultą patyrusių žmonių ir beveik 600 000 insulto nepatyrusių kontrolinių asmenų. Visi dalyviai buvo nuo 18 iki 59 metų amžiaus.
Atlikus viso genomo analizę, buvo nustatytos dvi vietos, stipriai susijusios su ankstyva insulto rizika. Viena iš jų sutapo su vieta, kurioje yra kraujo grupės genai.
Antroji konkrečių kraujo grupės genų tipų analizė parodė, kad žmonės, kurių genome buvo užkoduota A grupės variacija, turėjo 16 proc. didesnę tikimybę patirti insultą iki 60 metų, palyginti su kitas kraujo grupes turinčiais asmenimis.
Tuo tarpu O1 grupės geną turinčių asmenų rizika buvo 12 proc. mažesnė.
Tačiau tyrėjai pažymėjo, kad papildoma insulto rizika A kraujo grupę turintiems žmonėms yra nedidelė, todėl šiai grupei nereikia papildomo budrumo ar tyrimų.
„Mes vis dar nežinome, kodėl A kraujo grupė lemia didesnę riziką, – sakė vyresnysis autorius ir kraujagyslių neurologas Stevenas Kittneris iš Merilendo universiteto (JAV). – Tačiau tikėtina, kad tai susiję su kraujo krešėjimo veiksniais, tokiais kaip trombocitai ir ląstelės, kurios padengia kraujagysles, taip pat su kitais cirkuliuojančiais baltymais, kurie turi įtakos kraujo krešulių susidarymui.“
Nors tyrimo išvados gali atrodyti nerimą keliančios – kad kraujo grupė gali pakeisti ankstyvojo insulto riziką – reikėtų įvertinti šiuos rezultatus kontekste.
Kasmet JAV insultą patiria šiek tiek mažiau nei 800 000 žmonių. Daugiausia – maždaug trys iš keturių – ištinka 65 metų ir vyresnius žmones, o po 55 metų amžiaus rizika padvigubėja kas dešimtmetį.
Be to, tyrime dalyvavę žmonės gyveno Šiaurės Amerikoje, Europoje, Japonijoje, Pakistane ir Australijoje – o neeuropietiškos kilmės žmonės sudarė tik 35 proc. dalyvių. Ateityje atlikti tyrimai su įvairesne imtimi galėtų padėti išsiaiškinti rezultatų tikrąją reikšmę.
„Akivaizdu, kad mums reikia daugiau tolesnių tyrimų, kad išsiaiškintume padidėjusios insulto rizikos mechanizmus“, – sakė S. Kittneris.
Kita svarbi tyrimo išvada gauta palyginus žmones, kurie insultą patyrė iki 60 metų amžiaus – su tais, kurie insultą patyrė vyresni 60 metų amžiaus. Tam mokslininkai naudojo duomenų rinkinį, kurį sudarė apie 9300 vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių, patyrusių insultą, ir apie 25 000 kontrolinių asmenų, vyresnių nei 60 metų amžiaus, kurie insulto nepatyrė, duomenys.
Jie nustatė, kad padidėjusi insulto rizika A kraujo grupę turintiems asmenims tapo nereikšminga vėlyvojo insulto grupėje – o tai leidžia manyti, kad už insultų, įvykusių ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu, slypintis mechanizmas gali būti kitoks nei tų, kurie ištinka vėliau.
Pasak autorių, mažiau tikėtina, kad jaunesnių žmonių insultą sukelia riebalų sankaupos arterijose (procesas, vadinamas ateroskleroze), o daugiau tikėtina, kad jį sukelia su krešulių susidarymu susiję veiksniai.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad B kraujo grupę turintiems žmonėms tikimybė patirti insultą buvo maždaug 11 proc. didesnė, palyginti su insulto nepatyrusiais kontrolinės grupės asmenimis, nepriklausomai nuo jų amžiaus.
Ankstesni tyrimai rodo, kad kraujo grupę nusakanti genomo dalis, vadinama ABO lokusu, yra susijusi su vainikinių arterijų „kalkėjimu“, kuris varžo kraujotaką, ir širdies smūgiu.
A ir B kraujo grupių genetinė seka taip pat siejama su šiek tiek didesne kraujo krešulių susidarymo venose rizika, vadinama venų tromboze, rašo „Science Alert“.
Šis straipsnis buvo paskelbtas žurnale „Neurology“.
kraujo grupėInsultasrizika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.