Naujo didelės apimties tyrimo rezultatai rodo, kad vedę vyrai susiduria su didele problema

2025 m. kovo 23 d. 09:39
Lrytas.lt
Per pastaruosius kelis dešimtmečius atlikta daugybė tyrimų parodė, kad vedę vyrai paprastai būna laimingesni. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad jie taip pat storėja. Tiesą sakant, jie daugiau nei tris kartus dažniau būna nutukę nei vyrai, kurie liko nesusituokę.
Daugiau nuotraukų (1)
Gegužės mėnesį Ispanijoje vyksiančiame Europos nutukimo kongrese (ECO 2025) pristatomame tyrime Lenkijos mokslininkai išnagrinėjo 1098 vyrų ir 1307 moterų, kurių amžiaus vidurkis – 50 metų, duomenis, gautus iš nacionalinio sveikatos tyrimo „WOBASZ II“. Statistiniais duomenimis, 35,3 proc. jų buvo priskiriami „normalaus svorio“ grupei, 38,3 proc. turėjo klinikinį antsvorį, o 26,4 proc. buvo laikomi nutukusiais.
Vertindama, ar šeimyninė padėtis, sveikatos raštingumas, depresija ir socialiniai veiksniai turėjo įtakos antsvoriui ar nutukimui, Nacionalinio kardiologijos instituto Alicjos Cichos-Mikołajczyk vadovaujama komanda pateikė įdomių skaičių.
Susituokusiems vyrams 62 proc. didesnė rizika turėti antsvorio santuokos metu, o jų žmonoms – 39 proc. Nors šie skaičiai neatrodo tokie reikšmingi, palyginus juos tarpusavyje, taip pat su viengungiais, atlikus tikimybių santykio (TS) analizę, kurioje nagrinėjamas ryšys tarp dviejų kohortų, mokslininkai nustatė, kad vedę vyrai turėjo daugiau nei tris kartus (TS 3,19) didesnę tikimybę nutukti nei nevedę vyrai. Vis dėlto, nors moterų svoris santuokoje didėjo, jis buvo toks pat kaip ir nesusituokusių moterų.
Savaime suprantama, jau žinome, kas lemia nutukimą – pavyzdžiui, netinkama mityba, mažas aktyvumas, genetika, sveikatos būklės. Natūralus senėjimo procesas ir tokie įvykiai kaip menopauzė moterims taip pat turi įtakos. Šiuo atveju komanda specialiai nagrinėjo, kaip „funkcinis sveikatos raštingumas, depresija ir socialinė parama“ paveikė svorio pokyčius.
Tyrimo metu buvo gauta tam tikrų įrodymų, kad gyvenimas mažesnėse, labiau izoliuotose bendruomenėse, neturinčiose gero socialinio tinklo (dažnas bendravimas su draugais ir šeimos nariais, dalyvavimas socialinėje veikloje) ir nepakankamas sveikatos raštingumas buvo veiksniai, lemiantys antsvorį ir nutukimą turinčius asmenis. Tačiau tai nebuvo visuotinis veiksnys. Ir mokslininkai daro prielaidą, kad susituokusių ir nesusituokusių moterų panašumą galėjo lemti visuomenės ir kultūros „normos“.
„Amžius ir šeimyninė padėtis turi neabejotiną įtaką gyvenimui su antsvoriu ar nutukimu suaugus nepriklausomai nuo lyties, – rašo autoriai. – Savo ruožtu nepakankamas sveikatos raštingumas ir bent ribinės depresijos turėjimas buvo susiję su moterų nutukimu. Iš mūsų rezultatų matyti, kad sveikatos žinių sklaida ir sveikatos stiprinimas per visą gyvenimą galėtų sumažinti nerimą keliantį nutukimo didėjimo reiškinį.“
Tyrimas, žinoma, turi daug trūkumų – siaura tyrimo kryptis, neįvertinti tarpusavyje susiję veiksniai ir tai, kad jis atliktas tik Lenkijoje, yra tik keli iš jų, tačiau mokslininkai mano, kad jis gali padėti medikams geriau orientuotis į žmones, kuriems gresia didesnė nutukimo rizika – pavyzdžiui, gerinti socialinius ryšius ir didinti sveikatos raštingumą.
Be to, širdies ir kraujagyslių ligomis sirgo 28 proc. nutukusių dalyvių – t. y. daugiau nei dvigubai daugiau nei tų, kurie pateko į „normalaus“ svorio intervalą.
Tyrimo rezultatai bus pristatyti 2025 m. gegužės 11–14 d. Malagoje (Ispanija) vyksiančiame Europos nutukimo kongrese.
Parengta pagal „New Atlas“.
Sveikataantsvorisnutikimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.