Pirmosios branduolinės bombos kūrėjus kamavo apokaliptinės mintys

Manheteno projektas (angl. Manhattan Project) buvo antrojo pasaulinio karo metu vykdytas pirmosios atominės bombos kūrimo ir vystymo projektas. Su šiuo projektu dirbę mokslininkai nuo pat pradžių žinojo, kad siekia sukurti ginklą, kuris suteiks žmonijai neregėtą galią susinaikinti save. Tačiau jie nežinojo, kaip šis susinaikinimas gali įvykti.

Prie atominės bombos kūrimo dirbę mokslininkai nuo pat pradžių žinojo, kad siekia sukurti ginklą, kuris suteiks žmonijai neregėtą galią susinaikinti save.<br> 123rf iliustr.
Prie atominės bombos kūrimo dirbę mokslininkai nuo pat pradžių žinojo, kad siekia sukurti ginklą, kuris suteiks žmonijai neregėtą galią susinaikinti save.<br> 123rf iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 7, 2021, 2:40 PM

1942 metais Amerikos vengras fizikas Edwardas Telleris, dar žinomas kaip „vandenilinės bombos tėvas“, ėmė svarstyti pražūtingo košmaro scenarijų: kad atominė bomba galėtų uždegti atmosferą ir vandenynus. Jis argumentavo, kad branduolinio skilimo bomba galėtų sukurti tokias ekstremalias temperatūras, jog tai sukeltų vandenilio atomų ore ir vandenyje jungtimąsi su helio atomais – panašiai kaip ir mūsų Saulėje vykstantys procesai. Anot fiziko, visa tai sukurtų didžiulę reakciją, kuri apimtų visą pasaulį, išnaikintų visą gyvybę ir Žemę paverstų miniatiūrine žvaigžde.

Kai E.Telleris apie šią tikimybę papasakojo savo kolegoms, jo teorijos buvo sutiktos skeptiškai ir su baime. Hansas Bethe iškart atmetė tokią mintį, tačiau Nobelio premiją laimėjęs fizikas Arthuras Comptonas taip sunerimo, kad Robertui Oppenheimeriui pasakė, jog jeigu egzistuoja bent menkiausia „didžiulės katastrofos“ tikimybė, visas bombos kūrimo darbas turėtų būti sustabdytas.

Todėl buvo suorganizuotas tyrimas, kad viskas būtų kruopščiai išanalizuota. Likus 6 mėnesiams iki pirmojo atominės bombos bandymo, pavadinto „Trejybės bandymais“, E. Telleris ir Emilis Konopinskis paskelbė savo tyrimo rezultatus. Pats pranešimas buvo pavadintas gana bauginančiai – „Atmosferos uždegimas atominėmis bombomis“.

Pranešime buvo rašoma, kad „nepaisant temperatūros, iki kurios gali būti įkaitinta atmosferos dalis, greičiausiai neprasidės jokia savaime plintanti branduolinių reakcijų grandinė. Energijos nuostoliai, atsirandantys dėl spinduliavimo, visada bus kompensuojami reakcijų metu sukurta energija.

Po daugiau nei 2000 branduolinių bandymų dabar jau žinome, kad E.Tellerio ir E.Konopinskio išvados buvo teisingos.

1976 metais leidinyje „Bulletin of the Atomic Scientists“ H.Bethe paaiškino, kad ilgalaikei branduolinės sintezės reakcijai yra būtina milžiniškas slėgis, kurio mūsų atmosferoje nėra – ir jo nėra net vandenynų gelmėse. Dar daugiau, deuterio, kuris yra sunkioji vandenilio forma, naudojama branduolinės sintezės reakcijoms, kiekis yra tiesiog per mažas. Jis rašė, kad atmosferos ir vandenynų uždegimas yra košmaras, kuris neturi nieko bendro su realybe.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.