NASA tyrimai – tik ledkalnio viršūnė: karinių kosmoso programų paslaptys

1968 metais trys „Apollo 8“ astronautai per Kūčias apskriejo Mėnulį ir grįžo namo, kur jie buvo sveikinami parade ir pagerbti ant „Time“ viršelio. Tačiau toli nuo šių viešų šventimų, į kosmosą rengėsi kita astronautų grupė. Kitaip nei „Apollo“ programos astronautai, jie dalyvavo slaptoje karinėje operacijoje, mažiau susijusioje su taikiu kosmoso tyrinėjimu ir daug labiau – su pragaro ten kūrimu.

Pirmą kartą paleistas 2010 metais, nepilotuojamas lėktuvas X-37B kosmose gali išbūti dvejus metus.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Pirmą kartą paleistas 2010 metais, nepilotuojamas lėktuvas X-37B kosmose gali išbūti dvejus metus.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

Dec 21, 2016, 8:15 AM, atnaujinta Feb 9, 2018, 9:29 PM

Vienas iš tų astronautų buvo dabar į pensiją išėjęs viceadmirolas Richardas Truly, vėliau vadovavęs NASA. „To nebuvo galima niekam sakyti, – prisiminė jis. – Niekam.“ Pilotuojamos orbitinės laboratorijos („Manned Orbiting Laboratory“, MOL) programos, vykdomos KOP ir Nacionalinės žvalgybos biuro (NRO), detalės pernai buvo atskleistos, kai NRO iš dalies išslaptino daugiau nei 800 failų ir nuotraukų.

1963–1969 metais vykdytu projektu siekta šnipinėti ir trukdyti Sovietų Sąjungai kosmose. Pasak išslaptintų dokumentų, vienas iš tikslų buvo ištirti galimybę atakuoti Maskvos palydovus, išmušant juos iš orbitos, ar šaunant į juos. Šioje programoje buvo ir sudėtingas planas perimti SSRS kosminį aparatą orbitoje, apgobti jį karščiui atsparia medžiaga ir pasiųsti atgal į Žemę, kur jį būtų galima ištirti.

Nepaisant geriausių Vašingtono pastangų išlaikyti visus eksperimentus paslaptyje, pagrindinis priešininkas apie operaciją sužinojo.

Tiesą sakant, Maskva savo slaptą pilotuojamą kosminę stotį „Almaz“, pasak jos vyr. konstruktoriaus Vladimiro Poljačenko, aprūpino greitašaudžiu pabūklu. Jeigu JAV erdvėlaivis bandytų „apžiūrėti ar netgi atakuoti „Almaz“, būtume galėję jį sunaikinti“, sakė V.Poljačenko PBS 2007 metais. Jis taip pat sakė, kad 1975 metais kosmonautai pabūklą išbandė ir tapo pirmąją šalimi, apginklavusia orbitoje skriejantį kosminį laivą.

Dėl biudžeto Vašingtono MOL nuo žemės taip ir nepakilo. Daug astronautų buvo perkelti į NASA „Space Shuttle“ programą, bet būtent į slaptąją dalį, kurią vykdė Oro pajėgos ir NRO. Nuo 1982 iki 1992 metų buvo atlikta 11 misijų, kurios tebėra itin slaptos.

Turint omeny, kokias operacijas vykdė KOP, aišku, kad svetimų palydovų naikinimas prioritetų sąraše buvo aukštai. Pavyzdžiui, 1985 metais Oro pajėgų pilotas, skriedamas F-15 naikintuvu, paleido raketą į sugedusį JAV palydovą žemojoje Žemės orbitoje. Iki tol jokia kita šalis nebuvo ginklu sunaikinusi kosminio aparato.

Tik po 22 metų kita galybė šį veiksmą pakartojo: 2007 metais Pekinas paleido raketą, sunaikinusią Kinijos orų palydovą. Nenorėdamas atsilikti, kitais metais Vašingtonas susprogdino kitą savo sugedusį palydovą.

Tada buvo galima teigti, kad kosmoso lenktynės atsinaujino. Tačiau nagrinėjant NRO dokumentus darosi aišku, kad lenktynės niekada ir nebuvo nutrūkusios – juose matome, kad Kosmoso amžius susidėjo iš dviejų labais skirtingų dalių: viena ryškiai nušviečiama, vykdoma NASA, skirta Visatos tyrimams, o kita – slapta, vykdoma Pentagono, kuria siekiama militarizuoti Visatą. Dabar NASA „šatlų“ nebeturi, moka Rusijai už skrydžius ir grumiasi su biudžeto problemomis. Tačiau slaptąją kosmoso programą Vašingtonas plečia – siųsdama lėktuvus į orbitą ir kuria potencialiai puolamųjų galimybių turinčius palydovus.

2001 metais komisija rekomendavo Vašingtonui „ryžtingai siekti tokių galimybių, kad prezidentui būtų užtikrinta galimybė dislokuoti ginklus kosmose“. Po metų prezidentas George'as W.Bushas pasitraukė iš Priešraketinės gynybos sistemų ribojimo sutarties su Rusija. 2004 metais Oro pajėgų sekretorius paskelbė dokumentą, apibendrinantį karo kosmose politiką ir pavadino ją „pranašumu kosmose“, kuris buvo apibrėžiamas kaip „laisvė atakuoti, o taip pat laisvė nuo atakų“.

Nors prezidentas Barackas Obama pirmosios savo kadencijos pradžioje žadėjo kosmoso nemilitarizuoti, pasielgė priešingai, patvirtinęs karinių kosminių laivų paleidimą, kurie gali ir rinkti žvalgybos duomenis, ir būti naudojami kaip ginklų sistemos. Jau šių metų birželį gen. Johnas E.Hytenas, Oro pajėgų kosmoso komandos vadas, paskelbė pranešimą, kuriame pakartojo raginimą kurti „pajėgas, galinčias užtikrinti pranašumą kosmose“. Kaip tyčia, tuo metu aplink Žemę skriejo orbitinis bandymų aparatas X-37B (KOP jų turi du).

Pirmą kartą paleistas 2010 metais, nepilotuojamas lėktuvas kosmose gali išbūti dvejus metus. Nors Oro pajėgos neatskleidžia X-37B veiklos, lėktuvo dizaino dydis, forma ir galimybės labai panašios į XX amžiaus septintojo dešimtmečio „X-20 Dyna-Soar“, kurį galėjo valdyti vienas pilotas ir paleisti branduolinius ginklus iš kosmoso. Vašingtono santūrumas kai kam – konkrečiai, Kinijai – kelia klausimų, ar X-20 visiškai atgimė kaip X-37B.

Birželio mėnesį Pekinas paleido nuosavą paslaptingą kosminį laivą. Jame sumontuota ilga mechaninė ranka, sakoma, kosminių šiukšlių valymui. Bet atsižvelgiant kosminių šiukšlių kiekį ir aparato (ne)manevringumą, kai kas negali atsikratyti įtarimų, kad tikrasis jo tikslas – išjungti ar sunaikinti JAV palydovus, jei kiltų konfliktas.

Aišku, kuo daugiau palydovų sukasi kosmose, tuo didesnė jų susidūrimo tikimybė, o toks incidentas galėtų būti neteisingai interpretuotas kaip ataka. Iš ~1300 aktyvių palydovų, 568 yra amerikeičių – maždaug 120 iš jų yra kariniai ar žvalgybos. Tai – dvigubai daugiau už Kiniją ir Rusiją drauge.

Orbitinės katastrofos alternatyva, žinoma, galėtų būti orbitinė diplomatija. Nors 1967-ųjų Kosmoso sutartis draudžia masinio naikinimo ginklų dislokaciją orbitoje ar kosmose, įprastinė ginkluotė joje neaptariama. 1979-ųjų Mėnulio sutarimas draudžia Žemės palydovo ir kitų dangaus kūnų militarizavimą, bet nei JAV, nei Rusija, nei Kinija, nei kuri nors kita šalis jos neratifikavo.

2008 metais Kinija ir Rusija pasiūlė susitarti ir tokius ginklus uždrausti. Praėjusį gruodį JTO Generalinė asamblėja jų pasiūlymo versiją pagaliau priėmė. JAV, teigdamos, kad susitarimas ydingas ir jo laikymosi neįmanoma patikrinti, jam pasipriešino.

Neprisijungus Vašingtonui, kitos šalys irgi nerodo entuziazmo. Kitos karinius palydovus orbitoje turinčios šalys, tokios kaip Indija ar Izraelis, siekdamos apsaugoti savo kosminę nuosavybę, gali irgi pradėti tirti savo gynybinius ir puolamuosius pajėgumus.

Nors Donaldas Trumpas per savo rinkimų kompaniją apie kosmosą kalbėjo nedaug, jis nurodė karinių pajėgumų stiprinimo planus, puikiausiai galinčius apimti ir kosmosą. Bet jam teks atsakyti į esminį klausimą: ar žmonijai geriau kosminiai laukiniai vakarai, ar tvarka, kad ir kokia netobula ji būtų?

Šaltinis: Foreignpolicy.com.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.