Grupė mokslininkų pristatė radikaliai kitokį vandens Žemėje atsiradimo modelį

Gerai žinome, jog Žemė susiformavo sausa, o vanduo atkeliavo vėliau, su kometomis ir asteroidais. Bet ar tikrai?

 Žinome, jog Žemė susiformavo sausa, o vanduo atkeliavo vėliau, su kometomis ir asteroidais. Bet ar tikrai?<br> 123rf iliustr.
 Žinome, jog Žemė susiformavo sausa, o vanduo atkeliavo vėliau, su kometomis ir asteroidais. Bet ar tikrai?<br> 123rf iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 14, 2023, 3:10 PM

Grupė mokslininkų pristatė radikaliai kitokį vandens Žemėje kilmės modelį. Jis remiasi pirmykštės atmosferos sąveika su magmos okeanu, kuris dengė tik susiformavusią planetą.

Pirmykštę atmosferą sudarė daugiausiai vandenilio molekulės, užsilikusios nuo protoplanetinio disko. Priešingai nei Jupiterio ar Saturno atveju, Žemė pirmykštės atmosferos neišlaikė. Ją vėliau pakeitė anglies dvideginis ir azotas, o ilgainiui atsirado ir deguonies.

Bet kelis milijonus metų Žemę gaubė būtent vandenilio apvalkalas. Planetos paviršius tuo metu dar buvo skystas: jis išsilydė formavimosi metu, kai į Žemę krito didžiulės, dešimčių ir šimtų kilometrų skersmens planetesimalės (hipotetinės kietosios „dalelės“, iš kurių galėjo susidaryti planetos).

Tyrimo autoriai išnagrinėjo 18 tipų reakcijas, kurios galėjo vykti tarp atmosferos ir magmos. Reakcijos apėmė net 25 galimus mineralus ir kitus junginius. Paaiškėjo, kad tokia sąveika galėjo turėti tris esminius efektus.

Pirmasis – vanduo: vandenilis jungėsi su iš magmos garuojančiu deguonimi ir formavo vandens molekules. Susidariusių vandens garų kiekis tikrai galėjo prilygti dabartiniam vandens kiekiui Žemėje.

Antrasis efektas – oksidacija. Vandens garai ir perteklinis deguonis oksidavo daugelį mineralų. Tai paaiškina, kodėl Žemės mineralai, bent jau tie, kuriuos galime pasiekti, yra vidutiniškai stipriau oksiduoti, nei mineralai kitose Saulės sistemos vietose.

Trečiasis efektas – branduolio tankis. Žemės branduolys yra kiek retesnis, nei prognozuoja anskstesni modeliai. Įtraukus oksiduotų mineralų bei atmosferos vandenilio skendimą magmoje žemyn iki pat branduolio, gaunamas tankis atitinka seismologinių matavimų duomenis.

Vieno modelio gebėjimas paaiškinti tris nepriklausomas Žemės savybes daro jį labai patrauklų ir didina tikimybę, kad pasiūlytas modelis tikrai artimas teisybei. Taip pat jis leidžia tikėtis, kad daug vandens turėtų būti daugumoje uolinių egzoplanetų, jei tik jų atstumas nuo žvaigždės leidžia tam vandeniui egzistuoti.

Tyrimo rezultatai publikuoti „Nature“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.