Vasario 7 d. NASA pranešė, kad asteroido susidūrimo su Žeme tikimybę padidėjo nuo 1,2 proc. iki 2,3 proc. Vėliau tikimybė buvo patikslinta iki 2,6 proc., o neseniai ji buvo dar padidinta iki 3,1 proc., pranešė NASA Netoli Žemės esančių objektų tyrimo centras.
Asteroidas 2024 YR4 pirmą kartą buvo aptiktas gruodžio 27 d. ir nuo tada mokslininkai jį įdėmiai stebi. NASA apskaičiavo, kad asteroido skersmuo yra 50–60 m.
Europos kosmoso agentūra pranešė, kad asteroidas gali susidurti su Žeme 2032 m. gruodžio 22 d.
2024 YR4 rizikos zona – Žemės regionas, į kurį asteroidas gali atsitrenkti – apima Ramiojo vandenyno rytinę dalį, Atlanto vandenyną, Arabijos jūrą, Afriką, Pietų Aziją ir dalį Pietų Amerikos.
Į šį regioną patenka kai kurie tankiausiai apgyvendinti pasaulio miestai, įskaitant Bogotą Kolumbijoje, Mumbajų ir Čenajų Indijoje bei Lagosą Nigerijoje.
Šiuo metu NASA 2024 YR4 yra įvertintas 3 balais pagal Torino skalę, kurią mokslininkai naudoja siekdami įvertinti, kokią grėsmę gali kelti netoli Žemės esantys objektai (NEO). Skalėje objektai vertinami nuo 0 iki 10 balų: 0 balų reiškia, kad objektas nekelia pavojaus, o 10 balų – kad beveik neabejotinai įvyks susidūrimas, turėsiantis katastrofiškų pasekmių.
Asteroidas įvertinamas 3 balais pagal Torino skalę tik tada, kai jis yra didesnis nei 20 metrų ir jo susidūrimo tikimybė yra 1 proc. ar daugiau – tačiau tokie atvejai, anot NASA, yra reti. Mažesni objektai gali turėti net 100 proc. susidūrimo tikimybę, tačiau dėl savo mažo dydžio jie visada vertinami 0 balų.
Naujienų agentūrai AFP vyriausiasis organizacijos „The Planetary Society“ mokslininkas Bruce‘as Bettsas sakė, kad 2024 YR4 gali būti priskiriamas „miestų žudikų“ kategorijai.
„Jei jis atsidurtų virš Paryžiaus, Londono ar Niujorko, iš esmės nušluotų visą miestą ir kai kurias apylinkes“, – aiškino jis.
Kas bus toliau?
Kol kas 2024 YR4 tolsta nuo Žemės. Mokslininkai jį stebės iki balandžio mėnesio, o paskui dar kartą – 2028 m. birželį, kai jis sugrįš link Žemės.
Mokslininkams toliau tiriant asteroido trajektoriją ir geriau suprantant jo orbitą, tikimybė, kad jis susidurs su Žeme, greičiausiai sumažės.
„Didelė tikimybė, kad į Žemę jis neatsitrenks, be to, ateinančiais mėnesiais ar metais ši tikimybė gali tapti lygi nuliui“, – sakė B. Bettsas.
Parengta pagal „Newsweek“.
astronomijaasteroidasJAV nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA)
Rodyti daugiau žymių