Netikėta priežastis, dėl kurios suserga TKS dirbantys astronautai

2025 m. kovo 26 d. 15:22
Lrytas.lt
Tarptautinėje kosminėje stotyje gyvenančius astronautus vargina nuolatiniai bėrimai, neįprastos alergijos ir įvairios infekcijos, įskaitant grybelį, opaligę ir juostinę pūslelinę. Dabar mokslininkai mano, kad žino, kodėl: orbitoje esančioje laboratorijoje nėra pakankamai mikrobų.
Daugiau nuotraukų (1)
Bakterijos, kurios paprastai aptinkamos kūne arba ant jo, į kosmosą atkeliauja kartu su žmogumi nešiotoju, tačiau laisvai gyvenančių mikrobų, aptinkamų Žemėje – dirvožemyje ir vandenyje – trūksta.
Toks mikrobų disbalansas yra susijęs su lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, todėl mokslininkai daro prielaidą, kad įvairių mikrobų auginimas TKS ir galimoje būsimoje kosminėje stotyje galėtų pagerinti astronautų sveikatą.
„Yra didelis skirtumas tarp sveiko dirvožemio poveikio iš sodo ir buvimo tarp savo pačių nešvarumų – o taip atsitinka, jei esame griežtai uždaroje aplinkoje be nuolatinio sveikų mikrobų šaltinių iš išorės“, – sako Kalifornijos universiteto (JAV) Mikrobiomo inovacijų centro direktorius Robas Knightas.
Per 25 metus TKS lankėsi daugiau nei 280 astronautų, todėl norėdami geriau suprasti sąlygas, R. Knightas, kiti universiteto ir Nacionalinės aeronautikos bei kosmoso administracijos tyrėjai kartu sudarė kosminėje stotyje gyvenančių mikrobų žemėlapį. Jie nustatė, kad stotis yra sterilesnė už gyvenamąsias patalpas Žemėje, o ten aptiktos bakterijos buvo susijusios su imuniniais simptomais.
Tyrimo rezultatai praėjusį mėnesį buvo paskelbti žurnale „Cell“.
Siekdami sudaryti mikrobų žemėlapį, astronautė ir mikrobiologė Kathleen Rubins ir kiti įgulos nariai paėmė mėginius nuo daugiau kaip 700 paviršių kosminėje stotyje – ir daugiau kaip 60 kontrolinių paviršių. Dauguma rastų bakterijų buvo tos, kurios gyvena ant žmonių. Nerasta beveik nė vienos bakterijos, kokios įprastai aptinkamos Žemės dirvožemyje ir vandenyje.
„Mūsų imuninei sistemai reikia įvairių naudingų mikrobų iš dirvožemio, sveikų gyvūnų ir sveikų augalų, – sako R. Knightas. – Šiuo metu labai įdomi mokslinių tyrimų tema – suprasti, ar yra būdas tuos sveikus mikrobus supakuoti arba aprūpinti jais kosminėje ekosistemoje, kurią galėtų palaikyti astronautai.“
Taip pat įmanoma, kad gyvenimo sąlygos stotyje prisideda prie kai kurių odos negalavimų, teigia K. Rubins.
„TKS neturime dušų ir praustis galime tik nedideliu kiekiu vandens, – „The Wall Street Journal“ teigė astronautė. – Drabužius dėvime dvi savaites iš eilės, nes kosmose neturime galimybės skalbti.“
Žmonėms stengiantis tyrinėti už Žemės ribų, kosmoso keliautojai turės suprasti, kaip skatinti sveikų mikrobų įvairovę, sako K. Rubins. „Tikriausiai mums reikia į vidų įnešti šiek tiek daugiau gamtos, – teigia ji. – Tačiau turime tai daryti saugiai, kad nesusidurtume su grybelių pertekliumi ar kuo nors patogenišku.“
Parengta pagal „Fox Business“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.